polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

sobota, 8 maja 2021

Nagrody Szupryczyńskiego 2020 i 2021. Uroczystość w Ashfield Town Hall

Barbara Konkołowicz - prezes Związku Akademików
Polskich i powiernik Fundacji im Hm. Szupryczyńskiego
podczas wręczania nagród. Fot. E.Zwolak
W sobotę, 1 maja o godzinie 4.30 po południu w Ashfield Town Hall odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MAJA 1791 roku. Podczas tej uroczystości wręczono nagrody Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczynskiego za 2020 i 2021 rok dla uczniów szkół podstawowych i dla młodzieży za wyjątkowe wyniki w nauce języka polskiego, za pielęgnowanie tradycji i kultury polskiej oraz za udział w życiu polonijnym w Australii.

Na koncert tradycyjnie przygotowany przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii    przybyli honorowi goście: konsul Joanna Spłocharska, przedstawicielka Korpusu Dyplomatycznego  RP, Lucia Johns, prezes NSW Federation Community Languages Schools, Malgorzata Kwiatkowska, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, druhna Marysia Nowak, przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej, Andrzej Dłubak, wice-prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW, Elżbieta Cesarski, przewodnicząca Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej, Gosia Vella, wice-prezes Związku Nauczycieli Polskich w NPW, przedstawiciele Harcerstwa Polskiego - Irena Waśko, hufcowa Hufca Kraków i druhna Anna Chawa, Ula Lang, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca  Lajkonik, Apolonia Mendel, dyrektor Zespołu Pieśni I Tańca Syrenka, koordynatorzy szkół polskich, nauczyciele,  młodzież z rodzinami oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney i Newcastle.

 Po odśpiewaniu hymnów i po okolicznościowych przemόwieniach honorowych gości mieliśmy przyjemność usłyszeć pianistę Grzegorza Kindę oraz młodego skrzypka, Sebastiana Banasiak - Adaji.

Grzegorz Kinda zagrał Rondo Capriccioso op.14 Felixa Mendelssohna i Fantasie-Impromptu op.66 Fryderyka Chopina. Natomiast Sebastian Banasiak – Adaji zagrał mazurka Henryka Wieniawskiego Polska Pieśń. Wzruszające wykonanie tych utworów zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Inscenizacja Święto KONSTYTUCJI 3 MAJA, w wykonaniu uczniów z polskich szkół z Ashfield i North Ryde, była lekcją historii Polski upamiętniającą Konstytucję 3 Maja z 1791 roku.


Pięknym akcentem uroczystości były występy polonijnych zespołów tanecznych - Lajkonika w tańcach Duet Krakowiak i Duet Oberek oraz zespołu Syrenka w tańcu Cieszyński. Występy polskich zespołów folklorystycznych, których muzyka i kolorowe stroje przenoszą nas w wyobraźni do bogatych w tradycje regionόw Polski, zawsze są entuzjastycznie odbierane przez widzów.

Wręczenie nagród stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego za 2020 i 2021 rok dokonali powiernicy Fundacji - Barbara Konkołowicz, prezes Związku Akademików Polskich i Elżbieta Cesarski, przewodnicząca Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej, reprezentująca Polską Macierz Szkolną.

 Fundacja Kulturalna im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego powstała z Jego inicjatywy i nienaruszalnego kapitału ofiarowanego przez Niego w 1989 roku. Gest ten był wyrazem Jego troski o wychowanie młodzieży w duchu polskości, poprzez nieustanną naukę języka polskiego, tak ważną w podtrzymywaniu naszej kultury i tradycji polskich.

 Oprócz działalności harcerskiej Witold Szupryczyński pełnił różne funkcje w polskich organizacjach, również w Polskiej Macierzy Szkolnej. Był on wspaniałym wychowawcą dziatwy szkolnej i harcerskiej. Duszą i sercem oddany pracy społecznej był również współzałożycielem ośrodka rekreacyjnego nad rzeką Colo „Bielany”, gdzie organizował wiele kolonii i obozów harcerskich.

Wieloletnim powiernikiem Fundacji był śp. Jerzy Moskala, prezes Koła Akademików Polskich, zmarły w wieku 93 lat w zeszłym roku. Był on wielkim przyjacielem Witolda, który z niemniejszą pasją i troską o dzieci i młodzież kontynuował rozpoczęte dzieło przez prawie 20 lat.

Oryginalny fundusz śp. Witolda Szupryczyńskiego został powiększony o darowizny śp. Janiny Neronowicz, śp. Wiesi Szupryczyńskiej, śp. Natalii Kułakowskiej oraz o coroczne dotacje prywatnych osób.

Fundacja od wielu lat kontynuuje tradycję nagradzania wyróżniającej się młodzieży. Lauratami 2020 i 2021 roku jest młodzież ze szkól polskich, z zespołów tanecznych oraz z harcerstwa. Młodzież ta jest aktywna w środowisku polonijnym poprzez udział nie tylko w szkole, ale przez pełne zaangażowanie i dumę w prezentowaniu polskiej kultury, muzyki, śpiewu, harcerskiej wiary i hartu na wędrówkach harcerskich. Jest to młodzież dumna z osiągnięć polskich bohaterów i odkrywców, z chęcią dzieląca się swoją wiedzą o wydarzeniach z historii Polski w australijskim środowisku. Młodzież ta, otwarta na osiąganie swoich naukowych I zawodowych sukcesów, nie zapomina o swoich polskich korzeniach.

Finalistami nagrody pieniężnej Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego   w roku 2020 została młodzież od 16 do 25 lat:

 

Kacper Alterman  

Adrianna Baran

Benjamin Budniak

Denis Davis

Amber Haloszka

Anna Kozera

Michael Lukasiewicz               

Adam Taras          

 

Nagrodę w postaci książki, za rok 2020, otrzymali uczniowie polskich szkół podstawowych:

 

Gabriela Adams – Dzierzba – Polska Szkoła w Ashfield         

Mateusz Zwolak - Polska Szkoła w Liverpool                              

Sebastian Bocian – Polska Szkoła w Macarthur

Jakub Piotrowski – Polska Szkola Świętej Rodziny w Marayong

Emiliana Wiela – Polska Szkoła w Newcastle                          

Kinga Kozek – Polska Szkoła Dzielnic Północnych Sydney w North Ryde

Adam Brzozowski – Polska Szkoła Sydney w Randwick


 

Finalistami nagrody pieniężnej Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego  w roku 2021 została młodzież od 16 do 25 lat:

 

Zara Borysewicz

Lucas Ciesielski

Dominic Donati

Alex Gogacz

Victoria Hospodaryk

Sebastian Waśko

Amelia Zwolak

 

Nagrodę w postaci książki, za rok 2021, otrzymali uczniowie polskich szkół podstawowych:

 

Ignacy Albert Palian – Polska Szkoła w Ashfield         

Jamie Herta - Polska Szkoła w Liverpool                             

Isla Budge – Polska Szkoła w Macarthur

Zuzanna Latecka – Polska Szkola Świętej Rodziny w Marayong

Aleksandra Pluta  – Polska Szkoła w Newcastle                          

Krystopher Biegala -Polska Szkoła Dzielnic Północnych w North Ryde

Sage Dwyer – Polska Szkoła Sydney w Randwick

 


Wszystkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy

z polskich korzeni.

Elżbieta Cesarski

Zdjecia: Emilia Zwolak


Nasza relacja filmowa z uroczystości (BumerangMedia YT): 

(Wkrotce relacja Bumeranga Juniora z uroczystości wręczenia nagród i wypowiedzi laureatów.)

* * * 

Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowania gościom przybyłym na Uroczystość oraz Elżbiecie Cesarskiej i Marysi Nowak za przygotowanie uroczystości i Leszkowi Szymańskiemu za operowanie dźwiękiem. 

Dziękujemy Inner West Council w Ashfield

za udostępnienie sali koncertowej

Polskim Mediom za reklamę: Puls Polonii, Bumerang Polski, 

Express Wieczorny, Tygodnik Polski, Radio SBS

W uroczystości wzięły udział polskie szkoły z Ashfield, Liverpool, Marayong, Macarthur, Randwick, Newcastle i North Ryde. 

Popierajmy naukę języka polskiego w Australii i wszystkie polskie organizacje oświatowe służące temu celowi.

Zapraszamy do szkόł polskich!!!

Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.

 

Elżbieta Cesarski

W imieniu powierników Fundacji Kulturalnej im. Hm. Witolda Szupryczyńskiego

i Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy