polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 28 marca 2021

Ryszard Opara: AMEN - Sztuczna Inteligencja

Rozwój AI -to być może jedyna, najlepsza droga przyszłości ludzkości. Warunek: priorytetem będzie przyszłość człowieka; badania będą prowadzone - przez właściwych ludzi, a nie skrajnie antyludzkich psychopatów, rządnych jednego władzy nad światem.

Odcinek 106 Autobiografii Naukowej Ryszarda Opary - AMEN

AI – Artificial Inteligence - Sztuczna Inteligencja: Zbawiciel czy Terminator?

Przyszłość...czy też początek końca ludzkości – humanizmu i świata naszego... powszedniego.
„Cuda – niewidy” – nadzieje – marzenia – możliwości – problemy, obawy i zagrożenia. Wszystko o A.I.

Tytułem wstępu i wyjaśnienia:

Inicjatorem idei „Artificial Inteligence”; nazwy, oraz pomysłu rozwoju cybernetyki; jako nowej drogi rozwoju ludzkości byli dwaj amerykańscy naukowcy i filozofowie - Marvin Minsky i John McCarthy. Razem ze swoim współpracownikami, informatykami stworzyli pojęcia i wszystkie podstawy A.I.

W ostatnim dziesięcioleciu, właściwie większość, znanych firm informatycznych i komputerowych pracuje nad rozwojem przyszłości cyfrowej świata – czyli algorytmach i aplikacjach Sztucznej Inteligencji.
Podobno wielkie zasługi na tym polu mają także dwaj geniusze myśli: Stephen Hawking oraz Ellon Musk.

Na wstępie też zaznaczam i osobiście uważam, że „Artificial Inteligence” - nie jest właściwą nazwą, dla tego genialnego zjawiska. Nic na tym świecie, co jest uniwersalne, zgodne z naturą: nie może być, nigdy nie będzie sztuczne.

Moim (skromnym zdaniem) AI – należałoby nazwać inaczej – podaję 3 warianty:
- UI - Universal Intelligence (Inteligencja Uniwersalna/Wszechświatowa) – to jest moja preferencja.
- QI – Quantum Inteligence (Inteligencja Kwantowa)
- CI - Cyber Intelligence (Inteligencja Cybernetyczna)

Nie to jednak jest istotne. Jak to zwał - tak to zwał. Idea AI, jej znakomity, niesłychanie szybki rozwój – ma (i z pewnością będzie miał) coraz większy,  niesłychany wprost wpływ na dalszy rozwój informatyki komputerowej oraz cybernetyki – „i w ogóle i w szczególe” - na przyszłość naszej, nowej cywilizacji. Możliwości potencjału działania i możliwości zastosowań A.I. - teraz na obecnym etapie rozwoju – wydają się być niewyobrażalnie nieograniczone, nieskończone. A przecież istotą naszego wszechświata jest właśnie nieskończoność...

Moim zdaniem AI – Sztuczna (Uniwersalna) Inteligencja – to droga do wieczności, ale...trzeba też wiedzieć, że... w nieodpowiednich rękach, to może też być Ostatnia Droga Ludzkości... Zobaczymy – najbliższa przyszłość pokaże. Wszystko w rękach człowieka...i Pana Boga.

A.I. – w największym skrócie to najnowsza dziedzina „pandemicznej” informatyki, która będzie się zajmować tworzeniem nowych inteligentnych maszyn, urządzeń i aplikacji, które będą działać zgodnie z marzeniami i wyobraźnią twórców. Na razie jeszcze...  tylko i wyłącznie ludzi.

Możliwym też (choć może narazie jeszcze niewyobrażalnym) potencjałem maszyn/komputerów A.I.- wydaje się fakt, że maszyny te (i komputery) posługując się własną AI – będą w najbliższej przyszłości – same kreaować/wymyślać nowe maszyny i urządzenia – a więc... ” maszyny będą rodzić maszyny”! Powstaje więc zasadnicze pytanie...I nie jest to pytanie filozoficzne –teraz, jak najbardziej rzeczowe: WSZYSCY RAZEM; cała ludzkość – musimy sobie zadać i odpowiedzieć szczerze na to pytanie: Czy poprzez rozwój sztucznej inteligencji – przyszłość ludzkości jest, może być zagrożona???

Czyli, jeżeli maszyny, będą „rodzić” maszyny; istoty myślące, być może w przyszłości „technologicznie” - lepiej skonstruowane...niż ludzie... To może człowiek i ludzkość jest/będzie wogóle niepotrzebna...?

Jak wszyscy wiemy, napewno człowiek - nie jest istotą doskonałą. (Być może jedynym wyjątkiem - jest moja żona).
Patrząc jednak od strony negatywów – wymieniam tylko kilka ogólnikowo: Ludzie żyją krótko, zaledwie krótki moment w nieskończoności; są słabi, chorowici; bardzo uzależnieni - od wszelkich zjawisk fizyki i chemii. Jest wiele innych słabości ludzkości – znamy to z codzienności.

Ale są też oczywiście wspaniałe pozytywy: uczucia, świadomość, genialność, zmysły; zdolność kreacji i wszelkie pozytywy ducha i umysłu...(– a czasem też i ciała...) Właściwie chyba niemożliwe jest, w całości wyliczyć, w sposób zrozumiały dla wszystkich: wszystkie cechy - zalety i wady człowieka, który jest częścią składową ludzkości...a dalej „Boskości”...

No... ale jaki jest bilans – sumaryczne podsumowanie człowieczeństwa. Tak na dzisiejsze czasy... To zapewne zadanie domowe „do odrobienia” dla wszystkich ludzi. Nie będę się więcej wysilał (ani ryzykował) – zagrożeniem, zdefiniowania mnie jako: starego durnia, hipokryty czy obłudnika...czy też niepoprawnego optymisty – bez znajomości realiów. Zresztą, w dzisiejszym, coraz bardziej zwariowanym świecie...zaczynam coraz częściej się zastanawiać czy „wszystko co ludzkie – nie jest mi obce”... Osobiście uważam, że: „Człowiek – to najwspanialsza forma istnienia naszego Wszechświata. Stworzona na wzór i podobieństwo Pana Boga”.
Czekam na wszelkie komentarze, krytykę i refleksje.

Wracając do przyszłości człowieka i ludzkości – oraz wykreowanej przez niego, być może nawet na własną, nieświadomą jeszcze zgubę - Sztucznej Inteligencji...A.I.

Nie ulega chyba bowiem najmniejszej wątpliwości – rozwój A.I. - to także jedyna, najlepsza droga do przyszłości całej ludzkości...- jeżeli będzie cały czas, rozwijana i kierowana właściwą drogą, przez właściwych ludzi
(a nie skrajnie antyludzkich psychopatów – rządnych jednego: władzy nad światem).

Obecnie, główne zadania przeznaczone dla komputerów A.I., obejmują różne logistyczne rozwiązania dotyczące:
analiz rosnących w geometrycznym tempie „baz danych”(najbardziej istotnych faktów zdrowia człowieka),
oraz identyfikacji mowy, obrazów, zmysłów; procesów rozpoznawania i automatycznego uczenia. Ale... to dopiero wstępne przymiarki do możliwości – absolutne początki procesu rozwoju AI. Co będzie dalej – tylko przyszłość może pokazać. Na razie trudno sobie tę przyszłość wyobrazić.

Jedno jest już pewne i oczywiste. AI - obecnie, znacznie przekracza możliwości inteligencji człowieka; możliwości pojemności jego mózgu. AI jest już teraz, znacznie bardziej precyzyjna w „prognostyce śmiertelności”, lepsza, niż najlepsi lekarze... Potwierdzono ten fakt wiele razy; komputery... mogą działać nieomylnie, w wielu ważnych dziedzinach: np. diagnostyce oraz prognostyce chorób nowotworowych.

Tzw. „Cyfrowy Mózg” jest dużo lepszy w przewidywalności zachorowalności i ogólnej śmiertelności określonych stanów, takich jak np. choroby układu krążenia – prowadzące do zawału serca, czy zatoru i udaru mózgu .
Oczywiście, wiadomo ludzki umysł, jest pełen uczuć nadziei i wątpliwości...czego komputer nie posiada.

Badania, zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Kardiologii i Kardiochirurgii Jądrowej, sugerują,
że nadchodzi czas, w którym A.I. - współpracując ze specjalistami medycznymi, może w 100% (!) przewidzieć problemy zagrażające życiu...(na długo zanim one wystąpią).


Naukowcy, kierowani przez dr. Orozco z Centrum Diagnostyki PET (Pozytonowa Emisyjna Tomografia) - w Finlandii, stworzyli algorytm uczenia maszynowego na bazie danych obejmujących ok. 1000 chorych. Dane obejmowały 6 lat życia każdego pacjenta, przed chorobą zawału serca obejmując setki informacji, które komputer A.I. musiał przeanalizować, aby rozpoznać korelacje między przypadkami śmierci... i zawału serca - z danymi różnych badań EKG serca i przepływu krwi. Algorytm zdobywał wiedzę na podstawie bazy danych; analizując wzorce wielowymiarowe, był niemal nieomylny w diagnostyce i prognostyce choroby układu krążenia.

Za pomocą AI, lekarze mogli szybko zebrać - wszystkie informacje o pacjentach, z bólem w klatce piersiowej -
nie jak podczas rutynowego wywiadu, badania fizycznego, EKG, badań krwi - powiedział dr Juarez-Orozco. „Uczenie maszynowe za pomocą A.I.; może integrować wszystkie dane i natychmiast dokładnie przewidywać indywidualne ryzyka. A to z kolei powinno pozwolić lekarzom na personalizację leczenia i doprowadzić do znacznie lepszych wyników dla pacjentów.


Udokumentowane przykłady skuteczności algorytmów, mogą całkowicie „zrewolucjonizować” diagnostykę – we wszystkich specjalnościach medycznych - podsumował po zakończeniu badań w oświadczeniu dr Orozco: „Wszystkie wyniki - były rezultatem obiektywnego ryzyka”. Ponieważ do analizy algorytmu A.I. brane były wszystkie zmienne, dokładność prognostyki A.I., w celu przewidywania zdarzenia związanego z sercem lub śmierci gwałtownie wzrosła (powyżej 90%) - co jest znacznie lepszym wynikiem niż większość najlepszych nawet lekarzy jest w stanie ocenić,
na podstawie typowej ilości informacji, jakie mają na temat każdego pacjenta. Poza tym komputer (algorytm) – nigdy nie popełniają ludzkich błędów. Działają zawsze – bez emocji i zmęczenia.

To tylko jeden - z bardzo wielu przykładów - możliwości i rozwoju algotrytmów A.I., które mogą być przydatne
w pracy każdego lekarza domowego, czy też specjalisty najwyższej klasy; na codzień oraz rutynowej pracy.

Obecnie badacze AI, pracują też nad stworzeniem algorytmów „uczenia maszynowego”, które pewnego dnia mogą doprowadzić do powstania Uniwersalnego „Cyfrowego Mózgu” i w ten sposób wszystko będzie możliwe... Za pomocą tej aplikacji można też będzie zniewolić...przejąć kontrolę nad ludzkością.

Coraz więcej się więc mówi na ten temat, że tego typu technologie przyszłości mogą całkowicie zmienić – zniszczyć współczesną cywilizację... Ale...z drugiej, całkowicie przeciwnej strony tego typu aplikacje mogą też ocalić, naszą cywilizację - nas wszystkich przed ostateczną zgubą.

Wybór należy do ludzkości...


Ryszard Opara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy