polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trumna z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, wiceszefem KE Fransem Timmermansem i działaczką ekologiczną Gretą Thunberg pojawiła się na proteście górników w Warszawie. Na skrzyni obok fotografii przyczepiono symboliczny napis "Polskie górnictwo". Zdaniem protestujących górników, dyrektywa metanowa jest wyrokiem śmierci i ostatecznie pogrzebie przemysł wydobywczy. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia mediów, że na Ukrainę trafiły 18 czołgów Leopard 2 A6, a także części zamienne i amunicja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy będzie legalnym celem dla Rosji. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że kraje NATO „igrają z ogniem” dostarczając broń Ukrainie. Ławrow dodał, że USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

wtorek, 5 stycznia 2021

Rajd po radość. Na rowerach na WOŚP w Melbourne!

 Pandemia COVID-19 zmieniła świat takim jaki go znaliśmy, ale jednej rzeczy nie zmieni: Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie miał on miejsce 10 stycznia 2021 w Polsce i na całym świecie, także w Australii, także w Melbourne.

Jest niewiele inicjatyw pozarządowych, które by wpłynęły na społeczność kraju w taki sposób jaki to zrobiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, znana w Polsce i wszystkim Polakom jako WOŚP.

Założona w 1993 roku przez Jurka Owsiaka, jest to największa organizacja pozarządowa w Polsce. Oprócz finansowania kilku inicjatyw medycznych i projektów edukacyjnych, WOŚP co roku zbiera fundusze by zakupić nowoczesny sprzęt medyczny dla szpitali w Polsce.

W 2017 roku, grupa wolontariuszy zorganizowała pierwszy Australijski finał w Melbourne. Obecnie działają trzy sztaby WOŚP w Australii: w Melbourne, w Sydney i w Perth i mamy nadzieje, że w przyszłości i inne miasta przyłączą się do tej wspaniałej inicjatywy.

 A jak będzie wyglądał finał w styczniu 2021?

W związku z obostrzeniami związanymi z wirusem Covid-19, sztab WOSP w Melbourne był zmuszony zupełnie zmienić charakter wydarzenia na 29 finał, ale wierzymy, że i tak będzie to pamiętny dzień. Wydarzenia finałowe będą się odbywały w kilku dzielnicach Melbourne jednocześnie i będziemy świętować nasze polskie korzenie i polskiego ducha, jadąc na rowerach z 4 krańców Melbourne do jego serca: Aleksandra Gardens (tuż za budynkami klubów kajakowych).

Przygotowaliśmy cztery trasy rowerowe: jedna z wschodnich dzielnic Melbourne, jedna z zachodu, jedna z południa i jedna z północy. Nasi wolontariusze ruszą na te trasy 10 stycznia, 2021 o godzinie 9.00 rano. Każdy kto ma jakikolwiek mały „pojazd” na kółkach: hulajnogę, deskorolkę, rolki – może dołączyć do grupy rowerzystów na którymkolwiek odcinku trasy, po to by stworzyć kolorowy i radosny korowód WOŚP-owych serc w każdej części naszego pięknego miasta. Będzie też kilka miejsc piknikowych na każdej z tras, gdzie rowerzyści będą mogli odpocząć, a Polonia i wszyscy przyjaciele WOŚPu mogli dołączyć do zabawy, wrzucić swój datek do naszych kolorowych puszek i otrzymać WOŚPowe serduszko. Ten kolorowy rajd zakończy się w Alexandra Gardens, gdzie grupa rowerzystów i wolontariuszy zgromadzi się by, w imieniu całego Melbourne, puścić tradycyjne światełko do nieba.

Celem 29. finału będzie dziecięca laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy.
Mamy nadzieje, że to wydarzenie w 2021 roku będzie tak radosne i kolorowe jak nasze poprzednie finały. Jest to okazja dla całej społeczności polskiej w Melbourne by zaangażować się społecznie, spotkać i dzielić radością pomagania innym. Jest to również doskonała okazja by poznać nowych ludzi, doświadczyć polskiej kultury i wzmocnić nasza zróżnicowaną społeczność.

By dowiedzieć się więcej o wydarzeniach i ich miejscach, zapraszamy na stronę: https://www.facebook.com/MelbsWOSP lub prosimy o maile: [email protected]comLucyna

WOŚTeam Melbourne


* * *
 

Również  Sztab w Sydney oraz Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy serdecznie zapraszają na 29ty Finał WOŚP w Sydney, który odbędzie się w niedzielę 10.01.2021 w Polskim Klubie w Bankstown. Uwaga! Ze względu na ograniczenia COVIDowe impreza zamknięta. Więcej szczegółów: 

29ty Finał WOŚP w Sydney
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy