polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

wtorek, 5 stycznia 2021

Rajd po radość. Na rowerach na WOŚP w Melbourne!

 Pandemia COVID-19 zmieniła świat takim jaki go znaliśmy, ale jednej rzeczy nie zmieni: Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie miał on miejsce 10 stycznia 2021 w Polsce i na całym świecie, także w Australii, także w Melbourne.

Jest niewiele inicjatyw pozarządowych, które by wpłynęły na społeczność kraju w taki sposób jaki to zrobiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, znana w Polsce i wszystkim Polakom jako WOŚP.

Założona w 1993 roku przez Jurka Owsiaka, jest to największa organizacja pozarządowa w Polsce. Oprócz finansowania kilku inicjatyw medycznych i projektów edukacyjnych, WOŚP co roku zbiera fundusze by zakupić nowoczesny sprzęt medyczny dla szpitali w Polsce.

W 2017 roku, grupa wolontariuszy zorganizowała pierwszy Australijski finał w Melbourne. Obecnie działają trzy sztaby WOŚP w Australii: w Melbourne, w Sydney i w Perth i mamy nadzieje, że w przyszłości i inne miasta przyłączą się do tej wspaniałej inicjatywy.

 A jak będzie wyglądał finał w styczniu 2021?

W związku z obostrzeniami związanymi z wirusem Covid-19, sztab WOSP w Melbourne był zmuszony zupełnie zmienić charakter wydarzenia na 29 finał, ale wierzymy, że i tak będzie to pamiętny dzień. Wydarzenia finałowe będą się odbywały w kilku dzielnicach Melbourne jednocześnie i będziemy świętować nasze polskie korzenie i polskiego ducha, jadąc na rowerach z 4 krańców Melbourne do jego serca: Aleksandra Gardens (tuż za budynkami klubów kajakowych).

Przygotowaliśmy cztery trasy rowerowe: jedna z wschodnich dzielnic Melbourne, jedna z zachodu, jedna z południa i jedna z północy. Nasi wolontariusze ruszą na te trasy 10 stycznia, 2021 o godzinie 9.00 rano. Każdy kto ma jakikolwiek mały „pojazd” na kółkach: hulajnogę, deskorolkę, rolki – może dołączyć do grupy rowerzystów na którymkolwiek odcinku trasy, po to by stworzyć kolorowy i radosny korowód WOŚP-owych serc w każdej części naszego pięknego miasta. Będzie też kilka miejsc piknikowych na każdej z tras, gdzie rowerzyści będą mogli odpocząć, a Polonia i wszyscy przyjaciele WOŚPu mogli dołączyć do zabawy, wrzucić swój datek do naszych kolorowych puszek i otrzymać WOŚPowe serduszko. Ten kolorowy rajd zakończy się w Alexandra Gardens, gdzie grupa rowerzystów i wolontariuszy zgromadzi się by, w imieniu całego Melbourne, puścić tradycyjne światełko do nieba.

Celem 29. finału będzie dziecięca laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy.
Mamy nadzieje, że to wydarzenie w 2021 roku będzie tak radosne i kolorowe jak nasze poprzednie finały. Jest to okazja dla całej społeczności polskiej w Melbourne by zaangażować się społecznie, spotkać i dzielić radością pomagania innym. Jest to również doskonała okazja by poznać nowych ludzi, doświadczyć polskiej kultury i wzmocnić nasza zróżnicowaną społeczność.

By dowiedzieć się więcej o wydarzeniach i ich miejscach, zapraszamy na stronę: https://www.facebook.com/MelbsWOSP lub prosimy o maile: wosp.melbourne@gmail.comLucyna

WOŚTeam Melbourne


* * *
 

Również  Sztab w Sydney oraz Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy serdecznie zapraszają na 29ty Finał WOŚP w Sydney, który odbędzie się w niedzielę 10.01.2021 w Polskim Klubie w Bankstown. Uwaga! Ze względu na ograniczenia COVIDowe impreza zamknięta. Więcej szczegółów: 

29ty Finał WOŚP w Sydney
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy