polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy ws. wolności słowa w Internecie. To pokłosie ostatnich incydentów blokowania kont użytkowników lub usuwania opublikowanych przez nich treści w mediach społecznościowych."Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają." - napisał na twitterze Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. * * * AUSTRALIA: Australia rozpocznie szczepienia na COVID-19 w przyszłym miesiącu w ramach przyspieszonego planu mającego na celu zaszczepienie 4 milionów ludzi do końca marca. W pierwszej fazie pięciostopniowego planu wprowadzenia szczepionki, szczepienie będzie zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, pracowników kwarantanny, placówek opiekuńczych i podopiecznych oraz najważniejszych polityków federalnych. * * * SWIAT: 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej sprowadzono do Waszyngtonu, by ochraniali inauguracje prezydenta Joe Bidena. Okazało się, że ponad 100 z nich zakaziło się koronawirusem.
POLONIA INFO: Festiwal Filmów Polskich w Australii online: 22-31 stycznia 2021 - polishfilmfestival.com.au

poniedziałek, 4 stycznia 2021

Maseczki w Sydney obowiązkowe. Po raz pierwszy

Premier NSW Gladys Berejiklian ogłosila po raz
pierwszy obowiazek noszenia maseczek w miejscach
publicznych.


W niedzielę weszły w życie nowe ograniczenia, które wymagają po raz pierwszy od mieszkańców Greater Sydney (całej metropolii sydenjskiej plus Woolongong, Blue Mountains i Central Coast) noszenia masek zakrywajacych usta i nos w miejscach takich jak centra handlowe i transport publiczny. Dotychczas było to tylko zalecane.  Grzywna w wysokości 200 dolarów będzie egzekwowana od poniedziałku, 4 stycznia.

Będąca pod coraz większą presją środowisk medycznych Premier NSW Gladys Berejiklian oglosiła w końcu obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeni publicznej takiej jak sklepy, banki, centra usługowe, kina, teatry i miejsca kultu. Oświadczyła, że maseczki ochronne będą również obowiązkowe dla personelu obiektów hotelarskich i kasyn, a także dla klientów korzystających z usług lokali TAB.

Osoby dojeżdżające pociągami, autobusami, promami lub jakimkolwiek innym środkiem transportu publicznego nie będą wpuszczane na pokład bez maski.

Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione, ale zachęca się je do noszenia maseczek, jeśli to możliwe.

Posunięcie do wprowadzenia obowiązkowych masek zostało poparte przez ekspertów, w tym profesor epidemiologii z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii Mary-Louise McLaws.

„Maski są ważną częścią pakietu zapobiegania infekcjom” - powiedziała w wywiadzie dla programu Today show w niedzielny poranek.

„Wprowadzenie tego obowiązku rozwiązuje problem dylematu w podejmowaniu decyzji osobie, która może nie zdawać sobie sprawy, że ma wczesną fazę COVID , i może ją rozprzestrzenić, robiąc wydechy i oczywiście rozmawiając w miejscu publicznym”.

Nowa fala epidemii w NSW rozpoczęła się w połowie grudnia w rejonie Northern Beaches w Sydney, gdzie ćwierć miliona mieszkancom tego rejonu nakazano ścisły lockdown aż do 9 stycznia. Przypadki związane z powstałym tam ogniskiem  obejmują obecnie 148 osób.

W NSW zgłoszono w niedzielę osiem nowych przypadków koronawirusa, a w Victorii trzy . Victoria ma w sumie  ponad 30 aktywnych przypadków i wladze stanowe wprowadziły ponownie obowiązkowe maski w całym stanie, ograniczyły też liczbę osób, które mogą spotykać się towarzysko. Zamknięto granicę z NSW.

Tysiące ludzi w Sydney zostało poproszonych o izolację po zidentyfikowaniu drugiego po Awalon ( na północy Sydney) ogniska w sklepie alkoholowym  na zachodnich przedmieściach metropolii sydnejskiej  w Berali.

Tymczasem pomimo wybuchu epidemii w Sydney, zaplanowany na czwartek  5-dniowy mecz krykieta między Australią a Indiami, nie został odwołany. Ma być natomiast zmniejszona liczba widzów. Już pięciu graczy z Indii zostało umieszczonych w ośrodku izolacyjnym. Australijskie i indyjskie komisje krykieta badają zarzuty naruszenia obowiazujących protokołów bezpieczeństwa biologicznego czlowieka.

Australia uniknęła najgorszego w ogarniajacej świat od roku pandemii koronawirusa Covid-19 dzięki szybkim działaniom władz poprzez zamknięcie granic, egzekwowanie  kwarantanny  oraz przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów i zachowania dystansu społecznego.

Od początku pandemii w Australii  odnotowano ponad 28450 przypadków COVID-19 i 909 zgonów.

W świecie do 3 stycznia 2021, potwierdzono ponad 84,6  mln przypadków zachorowań i ponad 1,83  mln zgonów na COVID-19 . Wg raportu Worldometer na milion mieszkańcow najwięcej zmarło na Covid-19 w Belgii: 1691 osób. W Wlk. Brytanii 1102 a w USA 1080.  W tym samym czasie w Australii zmarło 35 osób a w Polsce - 770 na mln mieszkańców. 

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia świat zelektryzowala  informacja, że w Wielkiej Brytanii pojawił się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Do tej pory zakażenie nowym szczepem potwierdzono m.in. w Niemczech, Norwegii, Islandii, Danii, Holandii, Indiach, Australii, Korei Południowej i Japonii.

na podst. news.com.au, ABC.net.au, Worldometer

Wiecej informacji:

  Wyjaśniono nowe ograniczenia dotyczące koronawirusa w Sydney (ABC news)

Aktualne statystyki: Worldometer - Covid-19 Coronavirus Pandemic update


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja