polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trumna z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, wiceszefem KE Fransem Timmermansem i działaczką ekologiczną Gretą Thunberg pojawiła się na proteście górników w Warszawie. Na skrzyni obok fotografii przyczepiono symboliczny napis "Polskie górnictwo". Zdaniem protestujących górników, dyrektywa metanowa jest wyrokiem śmierci i ostatecznie pogrzebie przemysł wydobywczy. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia mediów, że na Ukrainę trafiły 18 czołgów Leopard 2 A6, a także części zamienne i amunicja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy będzie legalnym celem dla Rosji. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że kraje NATO „igrają z ogniem” dostarczając broń Ukrainie. Ławrow dodał, że USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

poniedziałek, 4 stycznia 2021

Maseczki w Sydney obowiązkowe. Po raz pierwszy

Premier NSW Gladys Berejiklian ogłosila po raz
pierwszy obowiazek noszenia maseczek w miejscach
publicznych.


W niedzielę weszły w życie nowe ograniczenia, które wymagają po raz pierwszy od mieszkańców Greater Sydney (całej metropolii sydenjskiej plus Woolongong, Blue Mountains i Central Coast) noszenia masek zakrywajacych usta i nos w miejscach takich jak centra handlowe i transport publiczny. Dotychczas było to tylko zalecane.  Grzywna w wysokości 200 dolarów będzie egzekwowana od poniedziałku, 4 stycznia.

Będąca pod coraz większą presją środowisk medycznych Premier NSW Gladys Berejiklian oglosiła w końcu obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeni publicznej takiej jak sklepy, banki, centra usługowe, kina, teatry i miejsca kultu. Oświadczyła, że maseczki ochronne będą również obowiązkowe dla personelu obiektów hotelarskich i kasyn, a także dla klientów korzystających z usług lokali TAB.

Osoby dojeżdżające pociągami, autobusami, promami lub jakimkolwiek innym środkiem transportu publicznego nie będą wpuszczane na pokład bez maski.

Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione, ale zachęca się je do noszenia maseczek, jeśli to możliwe.

Posunięcie do wprowadzenia obowiązkowych masek zostało poparte przez ekspertów, w tym profesor epidemiologii z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii Mary-Louise McLaws.

„Maski są ważną częścią pakietu zapobiegania infekcjom” - powiedziała w wywiadzie dla programu Today show w niedzielny poranek.

„Wprowadzenie tego obowiązku rozwiązuje problem dylematu w podejmowaniu decyzji osobie, która może nie zdawać sobie sprawy, że ma wczesną fazę COVID , i może ją rozprzestrzenić, robiąc wydechy i oczywiście rozmawiając w miejscu publicznym”.

Nowa fala epidemii w NSW rozpoczęła się w połowie grudnia w rejonie Northern Beaches w Sydney, gdzie ćwierć miliona mieszkancom tego rejonu nakazano ścisły lockdown aż do 9 stycznia. Przypadki związane z powstałym tam ogniskiem  obejmują obecnie 148 osób.

W NSW zgłoszono w niedzielę osiem nowych przypadków koronawirusa, a w Victorii trzy . Victoria ma w sumie  ponad 30 aktywnych przypadków i wladze stanowe wprowadziły ponownie obowiązkowe maski w całym stanie, ograniczyły też liczbę osób, które mogą spotykać się towarzysko. Zamknięto granicę z NSW.

Tysiące ludzi w Sydney zostało poproszonych o izolację po zidentyfikowaniu drugiego po Awalon ( na północy Sydney) ogniska w sklepie alkoholowym  na zachodnich przedmieściach metropolii sydnejskiej  w Berali.

Tymczasem pomimo wybuchu epidemii w Sydney, zaplanowany na czwartek  5-dniowy mecz krykieta między Australią a Indiami, nie został odwołany. Ma być natomiast zmniejszona liczba widzów. Już pięciu graczy z Indii zostało umieszczonych w ośrodku izolacyjnym. Australijskie i indyjskie komisje krykieta badają zarzuty naruszenia obowiazujących protokołów bezpieczeństwa biologicznego czlowieka.

Australia uniknęła najgorszego w ogarniajacej świat od roku pandemii koronawirusa Covid-19 dzięki szybkim działaniom władz poprzez zamknięcie granic, egzekwowanie  kwarantanny  oraz przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów i zachowania dystansu społecznego.

Od początku pandemii w Australii  odnotowano ponad 28450 przypadków COVID-19 i 909 zgonów.

W świecie do 3 stycznia 2021, potwierdzono ponad 84,6  mln przypadków zachorowań i ponad 1,83  mln zgonów na COVID-19 . Wg raportu Worldometer na milion mieszkańcow najwięcej zmarło na Covid-19 w Belgii: 1691 osób. W Wlk. Brytanii 1102 a w USA 1080.  W tym samym czasie w Australii zmarło 35 osób a w Polsce - 770 na mln mieszkańców. 

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia świat zelektryzowala  informacja, że w Wielkiej Brytanii pojawił się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Do tej pory zakażenie nowym szczepem potwierdzono m.in. w Niemczech, Norwegii, Islandii, Danii, Holandii, Indiach, Australii, Korei Południowej i Japonii.

na podst. news.com.au, ABC.net.au, Worldometer

Wiecej informacji:

  Wyjaśniono nowe ograniczenia dotyczące koronawirusa w Sydney (ABC news)

Aktualne statystyki: Worldometer - Covid-19 Coronavirus Pandemic update


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy