polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 25 września 2020

Bojowe, wirtualne Zgromadzenie Ogóle ONZtu

Prezydent USA Trump, przemawiając na wideo do ogólnej debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prowokacyjnie zapowiedział „zaciekłą walkę z niewidzialnym wrogiem - wirusem Chin”.

Przypuścił  pełen atak na Chiny,  za spowodowanie epidemii, za brak blokady i ograniczenia  wirusa  do  własnego tylko terenu, za  kontynuowanie transportu lotniczego, co  spowodowało rozniesienie choroby  po świecie.
"Musimy pociągnąć do odpowiedzialności naród, który sprowadził tę plagę na świat: Chiny ”- powiedział Trump.
 Prezydent USA Donald Trump już podjął wcześniej decyzję o zerwaniu relacji z WHO w związku z odmową przeprowadzenia reform, na które nalegał Waszyngton.
 


 
Przesłanie wideo prezydenta Chin Xi Jinpinga było po części pojednaniem, po części odparciem oskarżenia. "Chiny nie mają zamiaru walczyć z jakimkolwiek krajem ani w zimnej, ani w wojnie gorącej” - powiedział Xi, a potem dodał: „Chowanie głowy w piasek jak struś w dobie globalizacji gospodarczej,  albo próba walki  na wzór Don Kichota,  jest sprzeczna z trendami historii".  "Niech to będzie jasne: świat już nigdy nie powróci do izolacji i nikt nie może zerwać więzi między państwami ”, powiedział Xi  i  ostrzegł , że Chiny nie„ zaangażują się w grę o sumie zerowej ”. Odpowiadając  Trampowi na planowane wycofanie się USA ze Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) Xi powiedział, że WHO ma zasługi, była  i jest centrum reakcji i koordynacji  na pandemię.
 
 

Sekretarz generalny Antonio Guterres ostrzegł Stany Zjednoczone i Chiny.
"Nasz świat nie może sobie pozwolić na przyszłość  w której dwie największe gospodarki podzielą świat w "wielkim rozłamie" - każda z własnymi zasadami handlowymi i finansowymi oraz możliwościami internetu i sztucznej inteligencji” - powiedział Guterres. „Podział technologiczny i gospodarczy grozi nieuchronnym przekształceniem się w podział geostrategiczny i militarny”.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek podkreślał znaczenie ONZ i multilateralizmu, oraz potępił podziały w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. Skrytykował Stany Zjednoczone za toczenie  bitew  z mocarstwami światowymi w kilku kwestiach, z których ostatnia dotyczy ponownego nałożenia sankcji na Iran.
 
Putin  podkreślił  także błędne i krzywdzące oceny, oraz  krytyka jego kraju, czyli Rosji.
„Zapominanie o lekcjach historii jest krótkowzroczne i skrajnie nieodpowiedzialne, podobnie jak upolitycznione próby arbitralnej interpretacji przyczyn, przebiegu i skutków II wojny światowej oraz wypaczania decyzji konferencji aliantów i Trybunału Norymberskiego na spekulacjach, a nie na faktach" - powiedział Putin. Powtórzył swoją propozycję ustanowienia „zielonych korytarzy” wolnych od wojen handlowych i sankcji, przede wszystkim dla towarów podstawowych, żywności, lekarstw i środków ochrony indywidualnej potrzebnych do walki z pandemią.
 
I on także poświęcił chwilę aby pochwalić „centralną rolę koordynacyjną Światowej Organizacji Zdrowia, która jest częścią systemu ONZ”. Wskazał na rejestrację przez Rosję pierwszej w świecie szczepionki antywirusowej "Sputnik" i zaoferował bezpłatne dostarczenie szczepionki wszystkim przacownikom ONZu.
 
  „Rosja jest przekonana, że ​​teraz konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwości światowego przemysłu farmaceutycznego, aby w dającej się przewidzieć przyszłości zapewnić swobodny dostęp do szczepień obywatelom wszystkich państw” - powiedział Putin. Zdaniem prezydenta rosyjska szczepionka „dowiodła swojego bezpieczeństwa, niezawodności i skuteczności”:
 
Ponadto prezydent Putin zasugerował  zorganizowanie internetowej konferencji wysokiego szczebla na temat szczepionki. Uważa również, że konieczne jest wzmocnienie potencjału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a Rosja, jak powiedział,  w tym  pomoże. Podczas przemówienia Putina do ONZ zaprezentowany został nowy flagowy rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym, który we wtorek opuścił stocznię i skierował się w kietunku Arktyki.

 PS.
Media amerykańskie piszą, że Putin osobiście kieruje działaniami  przeciwko  Bidenowi w kampanii wyborczej USA. Jest jednak rozbieżność co do tego, kto jest większym wrogiem, część mediów jest za Rosją, a część za Chinami.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy