polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował dziś, że prezydent Andrzej Duda jest zarażony koronwirusem. Wykonany wczoraj u prezydenta test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Prezydent opublikował na Twitterze nagranie, w którym zapewnia, że czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Przeprasza też osoby, które przez kontakt z nim zostały narażone na procedury kwarantanny. * * * AUSTRALIA: Australijczycy mogą nie otrzymać szczepionki na koronawirusa przez ponad rok, mimo że rząd twierdzi, że zabezpieczył miliony dawek. Prognozy budżetu federalnego na ten miesiąc zakładają dostępność szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec 2021 roku. * * * SWIAT: Druga fala pandemii koronawirusa przechodzi przez Europę. W Niemczech, Czechach, w Polsce i na Ukrainie odnotowano największą liczbę nowych zachorowań od rozpoczęcia pandemii. W Europie odnotowano już 8 367 423 zakażeń SARS-CoV-2.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

piątek, 25 września 2020

Bojowe, wirtualne Zgromadzenie Ogóle ONZtu

Prezydent USA Trump, przemawiając na wideo do ogólnej debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prowokacyjnie zapowiedział „zaciekłą walkę z niewidzialnym wrogiem - wirusem Chin”.

Przypuścił  pełen atak na Chiny,  za spowodowanie epidemii, za brak blokady i ograniczenia  wirusa  do  własnego tylko terenu, za  kontynuowanie transportu lotniczego, co  spowodowało rozniesienie choroby  po świecie.
"Musimy pociągnąć do odpowiedzialności naród, który sprowadził tę plagę na świat: Chiny ”- powiedział Trump.
 Prezydent USA Donald Trump już podjął wcześniej decyzję o zerwaniu relacji z WHO w związku z odmową przeprowadzenia reform, na które nalegał Waszyngton.
 


 
Przesłanie wideo prezydenta Chin Xi Jinpinga było po części pojednaniem, po części odparciem oskarżenia. "Chiny nie mają zamiaru walczyć z jakimkolwiek krajem ani w zimnej, ani w wojnie gorącej” - powiedział Xi, a potem dodał: „Chowanie głowy w piasek jak struś w dobie globalizacji gospodarczej,  albo próba walki  na wzór Don Kichota,  jest sprzeczna z trendami historii".  "Niech to będzie jasne: świat już nigdy nie powróci do izolacji i nikt nie może zerwać więzi między państwami ”, powiedział Xi  i  ostrzegł , że Chiny nie„ zaangażują się w grę o sumie zerowej ”. Odpowiadając  Trampowi na planowane wycofanie się USA ze Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) Xi powiedział, że WHO ma zasługi, była  i jest centrum reakcji i koordynacji  na pandemię.
 
 

Sekretarz generalny Antonio Guterres ostrzegł Stany Zjednoczone i Chiny.
"Nasz świat nie może sobie pozwolić na przyszłość  w której dwie największe gospodarki podzielą świat w "wielkim rozłamie" - każda z własnymi zasadami handlowymi i finansowymi oraz możliwościami internetu i sztucznej inteligencji” - powiedział Guterres. „Podział technologiczny i gospodarczy grozi nieuchronnym przekształceniem się w podział geostrategiczny i militarny”.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek podkreślał znaczenie ONZ i multilateralizmu, oraz potępił podziały w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. Skrytykował Stany Zjednoczone za toczenie  bitew  z mocarstwami światowymi w kilku kwestiach, z których ostatnia dotyczy ponownego nałożenia sankcji na Iran.
 
Putin  podkreślił  także błędne i krzywdzące oceny, oraz  krytyka jego kraju, czyli Rosji.
„Zapominanie o lekcjach historii jest krótkowzroczne i skrajnie nieodpowiedzialne, podobnie jak upolitycznione próby arbitralnej interpretacji przyczyn, przebiegu i skutków II wojny światowej oraz wypaczania decyzji konferencji aliantów i Trybunału Norymberskiego na spekulacjach, a nie na faktach" - powiedział Putin. Powtórzył swoją propozycję ustanowienia „zielonych korytarzy” wolnych od wojen handlowych i sankcji, przede wszystkim dla towarów podstawowych, żywności, lekarstw i środków ochrony indywidualnej potrzebnych do walki z pandemią.
 
I on także poświęcił chwilę aby pochwalić „centralną rolę koordynacyjną Światowej Organizacji Zdrowia, która jest częścią systemu ONZ”. Wskazał na rejestrację przez Rosję pierwszej w świecie szczepionki antywirusowej "Sputnik" i zaoferował bezpłatne dostarczenie szczepionki wszystkim przacownikom ONZu.
 
  „Rosja jest przekonana, że ​​teraz konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwości światowego przemysłu farmaceutycznego, aby w dającej się przewidzieć przyszłości zapewnić swobodny dostęp do szczepień obywatelom wszystkich państw” - powiedział Putin. Zdaniem prezydenta rosyjska szczepionka „dowiodła swojego bezpieczeństwa, niezawodności i skuteczności”:
 
Ponadto prezydent Putin zasugerował  zorganizowanie internetowej konferencji wysokiego szczebla na temat szczepionki. Uważa również, że konieczne jest wzmocnienie potencjału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a Rosja, jak powiedział,  w tym  pomoże. Podczas przemówienia Putina do ONZ zaprezentowany został nowy flagowy rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym, który we wtorek opuścił stocznię i skierował się w kietunku Arktyki.

 PS.
Media amerykańskie piszą, że Putin osobiście kieruje działaniami  przeciwko  Bidenowi w kampanii wyborczej USA. Jest jednak rozbieżność co do tego, kto jest większym wrogiem, część mediów jest za Rosją, a część za Chinami.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja