polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 3 września 2020

10. urodziny Bumeranga Polskiego. To dzisiaj!

Dzisiaj, 3 września 2020 roku mija  dokładnie 10 lat od momentu pojawienia się w przestrzeni wirtualnej niezależnego polonijnego portalu Polaków w Australii - Bumerang Polski . W pierwszym artykule wstępnym napisałem: Dzisiaj rodzi się wirtualny bumerang,  Bumerang Polski - nowy niezależny internetowy magazyn  Polaków zamieszkałych w Australii i tych, którzy interesują się  wszystkim, co łaczy Australię i Polskę. 

Obecnie po 10 latach mamy w naszym redakcyjnym dorobku  ponad 4400 artykułów, wywiadów, felietonów, fotoreportaży. Ponad 300 własnej produkcji filmów o życiu Polonii w Australii oraz np.  z takiego wielkiego wydarzenia jakim był V Światowy Zjazd Polonii w Warszawie w 2018 roku. Dziesiątki korespondentów , setki sympatyków, tysiące czytelników, patronaty medialne, bumerangowe pikniki redakcyjne...  Dlaczego nowa witryna Polaków w Australii nazywa się Bumerang Polski? - zadaliśmy pytanie nazajutrz po ukazaniu się pierwszego artykułu wstępnego. Jedną z inspiracji do wybrania takiego tytułu jest historia opisana w portalu pradzieje.pl: Mu-Mar-Ang to w języku Aborygenów z Australii „powracający kij”. Jednak to nie Australijczycy pierwsi użyli tej broni. Najstarszy bumerang został znaleziony w Polsce i jest przechowywany w Krakowie!  
Pięć lat temu z okazji 5. urodzin Bumeranga  Polskiego spotkaliśmy się z naszymi czytelnikami i sympatykami na jubileuszowym pikniku w sydnejskiej dzielnicy  w Liverpool. W tym roku, szczególnym roku,  w którym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa, Covid-19 życie publiczne zostało przewrócone do góry nogami.  Ogłoszono restrykcje w tym dotyczące bezpośrednich  spotkań.  Każdy dzień przynosi nowe zaskakujące wiadomości w tej dziedzinie. Jednak z pozytywną nadzieją  czekamy na zakończenie tego traumatycznego czasu.  Na tę chwilę nic nie możemy poważnie zaplanować i  w tej sytuacji  zrezygnowaliśmy  z  jakiejkolwiek bezpośredniej formy obchodów naszego jubileuszu.  Pocelebrujmy choć zdalnie,  wszak jesteśmy medium wirtualnym! Z tej okazji przygotowałem 22 minutową mozaikę filmową. która jest już dostępna na naszym kanale YouTube.  
Portal  internetowy Bumerang Polski stworzony dla Polonii australijskiej i Polaków interesujących się Australią przez Stowarzyszenie BumerangMedia Inc. w Sydney   działa nieprzerwanie od dziesięciu lat i cieszy się niezmiennie  dużą popularnością. Obecnie już ponad 2,5 mln  internautów  odwiedziło nasze strony internetowe.  5 lat temu było to 700 tys.

Każdego roku  ukazują się  tu czyli na stronie www.bumerngmedia.com  setki artykułów ( od początku działalności dokładnie  4444) , na które składają sie reportaże, fotoreportaże, eseje, relacje video, zapowiedzi wydarzeń polonijnych i wywiady z ciekawymi Polakami.  W tworzeniu Bumeranga biorą udział  woluntarnie dziesiątki korespondentów zarówno w Polsce jak i Australii a także  ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nasze treści urozmaicają materiały  od  partnerów polonijnych i polskich mediów. Mamy też zawodowych dziennikarzy i publicystów, którzy chętnie godzą się na publikowanie swych artykułów właśnie u nas.
Tematyka - jak widzicie sami, przeglądając  nasz portal - nie ogranicza się tylko do spraw polonijnych. Interesuje nas również to co dzieje się w Australii, świecie i Polsce. Bumerang Polski nie unika tematów o których inni wolą milczeć lub  - coraz częściej - boją się po prostu mówić.  Tak jak już przy okazji 5. urodzin Bumeranga  pisałem,  czasy nastają - jak się wydaje - coraz gorsze dla wolnego słowa. Niestety nadal nic nie zmieniło się pod tym wzgledem, a może być jeszcze gorzej. Korzystajmy zatem z wolności słowa  zanim zostanie nam odebrana.  Niezmiennie stoimy na stanowisku, że ponieważ  nasz czytelnik lubi szerokie spojrzenie na  rzeczywistość, lubi fakty, nie mity chorych wyobraźni, dlatego z szacunku dla niego samego piszemy tak jak jest.  To chyba wyróżnia nas  od innych. Mamy nadzieję, że za to nas cenicie.

Ponieważ nie jesteśmy radiem, gazetą ale magazynem internetowym dlatego  możliwości medialne    znacznie szersze.  W ramach Bumeranga działa zatem też kanał Bumerang Media YouTube, na którym zgromadziliśmy już ponad 300 filmów opowiadających o życiu Polonii w Sydney i okolicach ale również z ubiegłorocznego jubileuszowego Festiwalu Kultury Polskiej na Federation Square w Melbourne czy ze Zjazdu Polonii Świata w Warszawie  we wrześniu 2018 roku.  
Jednym z głównych celów Bumeranga jest promocja języka polskiego na antypodach. Toteż  sześć lat temu  otworzyliśmy nową sekcją młodzieżową – Bumerang Juniora,  w której angażowały się z powodzeniem   dwie reporterki – uczennice polskich szkół w Sydney: Natalia Pruszyńska  i Amelia Zwolak.  Po krótkiej przerwie wznowiliśmy projekt . Nową  reporterką Bumeranga Juniora została Izabella Wojciechowski. Miejmy nadzieję, że pojawią się kolejni  nowi młodzi dziennikarze, którzy poprzez robienie swoich reportaży szlifować będą praktycznie swój język polski.  Wszystkich zapraszamy.  Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować inicjatorce projektu Iwonie Pruszyńskiej i aktualnej koordynatorce  Emlili Zwolak za współpracę przy tym projekcie.

Bumerang Polski jest edytowany głownie przez niżej podpisanego ale być może nadejdzie czas gdy redakcję rozszerzymy o nowych współpracowników, nowych edytorów.   Czy jest ktoś chętny?  Każdy, kto ma talent w tym kierunku, chęci  i wolny czas jest mile widziany.  Przez te 10 lat mieliśmy w Bumerangu wielu korespondentów, reporterów, sprawozdawców, felietonistów i fotoreporterów. Byli to zawodowi i nie koniecznie zawodowi dziennikarze ale przede wszystkim osoby, które miały coś mądrego do opowiedzenia, umiały w logiczny sposób  przekazać informację, przeprowadzić sensowną analizę  lub  wyrazić niebanalną opinię. Wiele opinii ludzi, którzy znają się na rzeczy,  opinii o życiu społecznym i politycznym , które tu zamieściliśmy potwierdzilo się w rzeczywistości.

Wydawałoby się, że na tym etapie, po tylu latach codziennie redagowany polski portal, będący już  - jak niektórzy mówią - najpopularniejszą  w Australii platformą internetową w języku polskim, powinien sam egzystować i przynosić profity. Niestety,  nie jest tak dobrze.  Nadal istniejemy jako społeczny portal utrzymywany jedynie dzięki naszym lokalnym sponsorom, dotacjom naszych czytelników  i "wygranym" (choć nie zawsze)  grantom  z Polski przeznaczanym na media polonijne.

W tym miejscu, jako edytor  Bumeranga, chciałbym serdecznie podziękować zarówno byłym jak i obecnym sponsorom, bez których pomocy nasz portal nie mógłby istnieć: osobom indywidualnym, instytucjom i firmom a szczególnie "Wspólnocie Polskiej" za umożliwienie realizacji filmowych projektów polonijnych.  Nasi  najbardziej aktywni , hojni i wieloletni sponsorzy w ciągu tych 10 lat to:

Kancelaria Knap Lawyers

Kancelaria Benefit Legal

Dr Kaja Łukaszewicz

Australia Study

PAWA Community Care  

Klub Sportowy Polonia

Polska Szkoła w Randwick

Polska Szkoła w Liverpool 

Orbis Express,

ATT - All Tours & Travel

Magna Carta Travel

Baltic Deli

Narel Smallgoods

Polonez Smallgoods

Korpak International

Andrzej Rosiak – Tłumacz Przysięgły

RNPA

Dofinansowanie z Polski:

Wspólnota Polska

Semper Polonia

Konsulat Generalny RP w Sydney

Wszystkim im a także krótkoterminowym sponsorom serdecznie DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy również naszym indywidualnym darczyńcom, którzy wymienieni są na naszej liście członków Przyjaciół Bumeranga Polskiego.
Bumerang Polski obejmuje co roku patronatem medialnym wiele przedsięwzięć i to zarówno lokalnych, polonijnych jak i tych inicjowanych w Polsce. Do najciekawszych  można z pewnością zaliczyć :  Kościuszko Festivities, Polish Christmas Festival, Festival Filmów Polskich w Australii, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Canberze, Polish Music Days w Sydney, Festiwal  PolArt w Melbourne, Koncert w Sydney Town Hall "Tribute to Freedom" oraz podróżnicze, m.in.: Busem przez Świat i 10 tys. km rowerem przez Australię,   podróż przez Azję - Carpe Dream a także Fundację Kuligowskiego wspierającą hospicjum ks. Kaczkowskiego w Pucku i   zabawną   inicjatywę znanego rysownika Szczepana Sadurskiego budowy wesołych wieżowców Partii Dobrego Humoru.  Patronowaliśmy językowej inicjatywie amerykańskiej Polonii „W naszym domu mówimy po polsku” .

Kolejne przedsięwzięcia, którym patronowaliśmy medialnie to:
International Kosciuszko Bicentenary Competition w 2017 roku, Koncerty  Andrzeja  Jagodzińskiego, Anny Marii Jopek I Sidneya Polaka, występy pary aktorskiej Mam Teatr,  projekt kulturalny OFF THE STAGE ONLINE, a także konkurs  „Być Polakiem” Fundacji Na Tak.  Objęliśmy patronatem również wydawnictwa książek:  „Moja Emigracja” i „Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec systemu”, oraz płyty  trzech młodych wybitnych  akordeonistów z Polski  „Accordions for The World”.

Do tradycji naszej redakcji i Stowarzyszenia Bumerang Media  weszło organizowanie pikników Bumeranga Polskiego.  Dotychczas  - w zależności od okoliczności pikniku i zaproszonych specjalnych gości  zorganizowaliśmy na terenie Sydney siedem pikników dla naszych sympatyków pod nazwami: Rowerowy,  Podróżniczy, Muzyczny, Karnawałowy, Jubileuszowy (to na 5-cio lecie), Żeglarski i Aktorski.
Nieustannie zachęcam do współpracy redakcyjnej każdego, kto ma iskierkę talentu pisarskiego , dziennikarskiego,  lubi fotografować lub robić filmy. Najbardziej ciekawe materiały zamieszczamy i będziemy zamieszczać na stronach  Bumeranga. A tematyka do wyboru jest szeroka: od spraw polonijnych, poprzez sprawy polsko-australijskie, polskie – szczególnie kultura, nauka, sztuka, edukacja, język polski, podróże, opinie na tematy społeczne i polityczne a także humor, rozrywka i  szeroko rozumiany styl życia – moda, kuchnia, zdrowie, duchowe i fizyczne doskonalenie się. 

 Dziekuję wszystkim naszym korespondentom i fotoreporterom, których nazbierało się przez te 10 lat ponad 40-tu,  a w szczególności: Mariannie Łacek, Eugeniuszowi Bajkowskiemu,  Andrzejowi Siedleckiemu, Tomkowi Koprowskiemu, Jarkowi Ławońskiemu , Bogumile Filip, Bogumile Żongołłowicz,  prof. Mirosławowi Matyi  ze Szwajcarii  a także  dr Ryszardowi Oparze, którego  arcyciekawa autobiografia publikowana jest od ponad roku w każdą niedzielę na naszym portalu.  W Polsce dziękuję przede wszystkim red. Zofii Bąbczyńskiej-Jelonek – po prostu za odwagę mówienia  prawdy szczególnie w tych coraz bardziej trudnych dla  wolności słowa czasach. A także Leszkowi Wątróbskiemu za niezwykle ciekawe wywiady i reportaże.
Dziękuję w końcu naszemu zespołowi Członków Stowarzyszenia Bumerang Media - Bumerang Polski  Inc. : Marysi Rosiak, Jarkowi Ławońskiemu, Iwonie Pruszynskiej, Januszowi Nawrockiemu, Zbyszkowi Sobocie,  Markowi Weissowi i Emilii Zwolak. Bez Stowarzyszenia nie byłoby portalu i możliwości jego istnienia i rozwoju.  Natomiast  za techniczną pieczę nad portalem serdecznie dziękuje naszemu  webmasterowi Darkowi Peczkowi, dzięki któremu  praktycznie bezawaryjnie jesteśmy online 24 godziny na dobę od 10 lat.

Jak już wcześnie wspomniałem Bumerang Polski nie mógłby istnieć gdyby nie szereg wspaniałych sponsorów i donatorów. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy i prosimy o dalszą pomoc. Zapraszam też wszystkich nowych potencjalnych sponsorów do wspierania nas. Dodam, że każdy sponsor niezależnie czy to jest osoba prywatna, organizacja czy biznes – każdy ma priorytet w prezentowaniu swojej działalności na łamach naszego portalu a  ich graficzne winietki są widoczne w górnym panelu aktualnych sponsorów, przy odsłonie głównej i każdej innej strony Bumeranga.

 Minęło 10 lat. Bardzo szybko. Dziś piję szampana za Was wszystkich -  Czytelników, Autorów,  Sponsorów. Jakie będą kolejne lata Bumeranga Polskiego – niezależnego portalu Polonii australijskiej? Wszystko zależy od Was... i czasów, które nastąpią!

Krzysztof Bajkowski
Edytor Bumeranga Polskiego
Prezes Stowarzyszenia Bumerang Polski – Bumerang Media Inc.


* * *


 Jubileuszowa mozaika fotograficzno - filmowa na 10-lecie Bumeranga Polskiego. Kanał You Tube - BumerangMedia:
* * *

Dla tych, którzy pragną przyczynić sie do dalszego rozwoju Bumeranga Polskiego podajemy nasze konto, na które można wpłacać dowolne kwoty.

Konto: Bumerang Polski - Bumerang Media Inc.
Bank: Commonwealth Bank of Australia,
BSB: 062424, Account No: 1050 3382
SWIFT:  CTBAAU2S

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy