polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła dziś oficjalnie, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Głosować będzie można zarówno w lokalu wyborczym, jak i w sposób korespondencyjny. * * * AUSTRALIA: W srodę skarbnik federalny Josh Frydenberg potwierdził, że Australia znajduje się obecnie w recesji w wyniku poważnych skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Recesja oznacza, że ​​bezrobotnym będzie znacznie trudniej znaleźć pracę, a osobom pracującym trudniej będzie zmienić pracę. Oznacza to również spowolnienie wzrosu płac. * * * SWIAT: Trwajace od kilku dni w wielu miastach USA zamieszki ogarnęły także stolicę kraju. W Waszyngtonie rozruchy sięgnęły terytorium siedziby prezydenckiej w Białym Domu. Służby po kilku godzinach opanowały sytuację. Podczas demonstracji przed Białym Domem w piątek prezydent USA Donald Trump został zaprowadzony przez służby bezpieczeństwa do podziemnego schronu. Stojący przed Białym Domem pomnik Tadeusza Kościuszki został zdewastowany.
CORONAVIRUS INFO: Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 383000/11%, Wlochy: 33500/17%, USA: 108000/14%, Rosja: 5200/3%, Polska: 1100/8%, Australia: 100/2%, Szwecja: 4500/47%, Wielka Brytania: 39000/99%

sobota, 18 kwietnia 2020

Dla Dzieci: Bocian - polski zwiastun wiosny

Janina Sławska i Dariusz Sławski, edukacyjni pasjonaci z Wielkiej Brytanii  od wielu lat tworzą interaktywną, multimedialną witrynę  w postaci aplikacji webowej ​pod nazwą ​LittlePolak ​www.littlepolak.com . Witryna  zapewnia dzieciom zabawę na ponad 350 interaktywnych podstronach, które cechuje duża  inwencja twórcza i pieczołowita, piękna ilustracja. Przedsięwzięcie ma charakter  start up’u i, jak dotąd, nigdzie nie było reklamowane. Dziś w Bumerangu Polskim prezentujemy ciekawą ofertę dla dzieci, których epidemiczne restrykcje edukacyjno-zabawowe  również dotknęły. Jest to ​absolutna premiera.

Działania Janiny i Dariusza Sławskich mają charakter akcji społecznej, a ich ideą jest promowanie języka polskiego i polskiej kultury przez wspólną zabawę  dla dzieci i całej rodziny w językach polskim i angielskim jednocześnie.
 

Dziś chcą umilić dzieciom trudny czas przymusowego siedzenia w domu i  wprowadzić ciepły wiosenny nastrój (w Australii mimo że jest jesień to pogoda na prawdę wiosenna) , wesołą muzykę i żywe kolory przez pokazanie  filmu animowanego o bocianie oraz zaproponować zabawy interaktywne dla całej  rodziny.

BOCIAN - POLSKI ZWIASTUN WIOSNY
 
W Polsce wiosna właśnie nadeszła, choć wirus mocno ją przyćmił. Przypomnijmy sobie o niej oraz o autentycznym symbolu wiosny, jak również i symbolu Polski - O BOĆKU. 
 
 Bohaterem każdej wiosny jest wspaniały ptak - BOCIAN. Widok bociana zawsze przynosi dużo radości, bo kojarzy się z końcem zimy. Bocian to nie tylko autentyczny wesoły symbol wiosny, ale również bardzo lubiany rodzinny znak Polski. 
 
Obok Orła Białego, narodowego symbolu Polski, bociana uważa się za symbol polskich ziem. ​Głównie z tego względu, że w Polsce żyje ich najwięcej. Polacy bardzo lubią bociany.
 
Wiele miejscowości ma ich nazwę, jak na przykład: Bocianów, Bocionki, Bocianowo.
 
Sylwetka bociana znajduje się też w wielu herbach miast. W Polsce wydano ponad sto różnych znaczków pocztowych z jego wizerunkiem. Każde pokolenie dzieci w Polsce zna przynajmniej jedną wiosenną piosenkę o bocianie.

W starych opowieściach ludowych bociana uważano za świętego ptaka, który niósł ludziom  dobro i chronił od nieszczęść, dlatego powstało mnóstwo przesądów i zwyczajów  związanych z bocianami. Mówiło się na przykład, że dusze bocianów były kiedyś ludźmi; że   człowieka, który zabije bociana spotka wielkie nieszczęście; że na wiosnę przynoszą one  klucze Matce Naturze, aby otwarła ziemię i wydała nowe rośliny; że czerwony dziób i nogi  bociana odpędzają ogień; że zwiastują pogodę - o dziwo, ich spóźniony przylot oznaczał   korzystną pogodę dla plonów; i najbardziej znane - że bociany przynoszą dzieci.
Dzień 25   Marca świętowano jako dzień przylotu bociana. Piekło się wtedy bocianie łapy, a dzieci   machały nimi do lecących ptaków, zapraszając w ten sposób do zamieszkania w ich  zagrodzie. Kiedy w domu urodziło się dziecko, znajomi przebierali się za bociana, aby złożyć  życzenia zdrowia i obietnicę kolejnych dzieci.

Zagraj w grę interaktywną “Bocian i żabka”. Czy tobie - żabce, uda się uciec przed  bocianem?

Bociany mieszkają przy gospodarstwach wiejskich i nie boją się ludzi. Budują ogromne  gniazdo, często na kominach lub dachach, które używają przez kilka lat, a gdy przylatują do  Polski, zawsze wracają do tego samego gniazda. Małe bocianki rodzą się na wiosnę, a  jesienią cała rodzina odlatuje do ciepłych krajów, najczęściej do Afryki, by na wiosnę znów   odwiedzić polskie strony. Dlatego mówi się, że bocian zwiastuje wiosnę.  

Oglądaj bajkę w formie multimedialnej  książki interaktywnej z lektorem i napisami w języku polskim i angielskim.

Więcej zabaw na www.littlepolak.com

Źródła pomocnicze:
 A.Gieysztor: Mitologia słowian.
 B.Szczepanowicz: Ptaki Ziemi Świętej: Bocian, czapla, ibis.
 Autorzy: Janina Sławska, Dariusz Sławski

 Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja