polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

sobota, 18 kwietnia 2020

Dla Dzieci: Bocian - polski zwiastun wiosny

Janina Sławska i Dariusz Sławski, edukacyjni pasjonaci z Wielkiej Brytanii  od wielu lat tworzą interaktywną, multimedialną witrynę  w postaci aplikacji webowej ​pod nazwą ​LittlePolak ​www.littlepolak.com . Witryna  zapewnia dzieciom zabawę na ponad 350 interaktywnych podstronach, które cechuje duża  inwencja twórcza i pieczołowita, piękna ilustracja. Przedsięwzięcie ma charakter  start up’u i, jak dotąd, nigdzie nie było reklamowane. Dziś w Bumerangu Polskim prezentujemy ciekawą ofertę dla dzieci, których epidemiczne restrykcje edukacyjno-zabawowe  również dotknęły. Jest to ​absolutna premiera.

Działania Janiny i Dariusza Sławskich mają charakter akcji społecznej, a ich ideą jest promowanie języka polskiego i polskiej kultury przez wspólną zabawę  dla dzieci i całej rodziny w językach polskim i angielskim jednocześnie.
 

Dziś chcą umilić dzieciom trudny czas przymusowego siedzenia w domu i  wprowadzić ciepły wiosenny nastrój (w Australii mimo że jest jesień to pogoda na prawdę wiosenna) , wesołą muzykę i żywe kolory przez pokazanie  filmu animowanego o bocianie oraz zaproponować zabawy interaktywne dla całej  rodziny.

BOCIAN - POLSKI ZWIASTUN WIOSNY
 
W Polsce wiosna właśnie nadeszła, choć wirus mocno ją przyćmił. Przypomnijmy sobie o niej oraz o autentycznym symbolu wiosny, jak również i symbolu Polski - O BOĆKU. 
 
 Bohaterem każdej wiosny jest wspaniały ptak - BOCIAN. Widok bociana zawsze przynosi dużo radości, bo kojarzy się z końcem zimy. Bocian to nie tylko autentyczny wesoły symbol wiosny, ale również bardzo lubiany rodzinny znak Polski. 
 
Obok Orła Białego, narodowego symbolu Polski, bociana uważa się za symbol polskich ziem. ​Głównie z tego względu, że w Polsce żyje ich najwięcej. Polacy bardzo lubią bociany.
 
Wiele miejscowości ma ich nazwę, jak na przykład: Bocianów, Bocionki, Bocianowo.
 
Sylwetka bociana znajduje się też w wielu herbach miast. W Polsce wydano ponad sto różnych znaczków pocztowych z jego wizerunkiem. Każde pokolenie dzieci w Polsce zna przynajmniej jedną wiosenną piosenkę o bocianie.

W starych opowieściach ludowych bociana uważano za świętego ptaka, który niósł ludziom  dobro i chronił od nieszczęść, dlatego powstało mnóstwo przesądów i zwyczajów  związanych z bocianami. Mówiło się na przykład, że dusze bocianów były kiedyś ludźmi; że   człowieka, który zabije bociana spotka wielkie nieszczęście; że na wiosnę przynoszą one  klucze Matce Naturze, aby otwarła ziemię i wydała nowe rośliny; że czerwony dziób i nogi  bociana odpędzają ogień; że zwiastują pogodę - o dziwo, ich spóźniony przylot oznaczał   korzystną pogodę dla plonów; i najbardziej znane - że bociany przynoszą dzieci.
Dzień 25   Marca świętowano jako dzień przylotu bociana. Piekło się wtedy bocianie łapy, a dzieci   machały nimi do lecących ptaków, zapraszając w ten sposób do zamieszkania w ich  zagrodzie. Kiedy w domu urodziło się dziecko, znajomi przebierali się za bociana, aby złożyć  życzenia zdrowia i obietnicę kolejnych dzieci.

Zagraj w grę interaktywną “Bocian i żabka”. Czy tobie - żabce, uda się uciec przed  bocianem?

Bociany mieszkają przy gospodarstwach wiejskich i nie boją się ludzi. Budują ogromne  gniazdo, często na kominach lub dachach, które używają przez kilka lat, a gdy przylatują do  Polski, zawsze wracają do tego samego gniazda. Małe bocianki rodzą się na wiosnę, a  jesienią cała rodzina odlatuje do ciepłych krajów, najczęściej do Afryki, by na wiosnę znów   odwiedzić polskie strony. Dlatego mówi się, że bocian zwiastuje wiosnę.  

Oglądaj bajkę w formie multimedialnej  książki interaktywnej z lektorem i napisami w języku polskim i angielskim.

Więcej zabaw na www.littlepolak.com

Źródła pomocnicze:
 A.Gieysztor: Mitologia słowian.
 B.Szczepanowicz: Ptaki Ziemi Świętej: Bocian, czapla, ibis.
 Autorzy: Janina Sławska, Dariusz Sławski

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy