polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Polski Karol Nawrocki rozpoczął swoją oficjalną wizytę w Turcji. Podczas wtorkowego spotkania Nawrockiego z prezydentem Turcji Receptem Tayyip Erdoganem w Ankarze głównymi tematami były bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza, inwestycje, przygotowania do szczytu NATO w Ankarze oraz współpraca przemysłów obronnych. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podał się w poniedziałek do dymisji. Tuż przed tym zakomunikował, że jego kraj będzie dostarczać Ukrainie wzbogacony uran. * W Strefie Gazy, ponad 50 000 dzieci zostało zabitych lub rannych przez siły izraelskie od czasu rozpoczęcia przez Izrael wojny w Strefie Gazy- podala Komisja śledcza Organizacji Narodów Zjednoczonych. W raporcie stwierdzono też, że palestyńskie dzieci są aresztowane i poddawane torturom w izraelskich więzieniach oraz innym poważnym formom znęcania się, w tym wykorzystywaniu seksualnemu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

niedziela, 26 kwietnia 2020

ANZAC Day 2020: Harcerstwo w Australii pamięta!

Święto pamięci narodowej w Australii i w Nowej Zelandii kiedy oddajemy honor dla wszystkich którzy walczyli za wolność kraju, za tych którzy służyli i ci którzy obecnie służą. Dziękujemy wszystkim którzy oddali życie za nasze kraje.
 
Pierwszy raz ANZAC Day był obchodzony aby oddać honor Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC), którzy walczyli o Gallipoli w czasie pierwszej wojny światowej.
W tym roku nie było oficjalnych uroczystości o wschodzie słońca, pochodów przez miasta oraz spotkań z rodzinami. W tym roku wyszliśmy przed domy i ze świeczkami w rękach oddawaliśmy hołdy żołnierzom.


Harcerstwo w Australii połączyło się razem na wspólnej warcie: w Sydney, w Melbourne i w Brisbane przy wschodzie słońca było widać polskie mundury harcerskie, świeczki, polskie i australijskie flagi. Przy zagranym hejnale oddawaliśmy honor i minutą ciszy dziękowaliśmy za to, że żyjemy w wolnym i pięknym kraju.

Honor Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!
Lets we forget!


Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: ZHP Chorągiew Harcerek Australia




 
 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy