polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska sztafeta mieszana zdobyła dla olimpijskiej reprezentacji Polski pierwszy złoty medal na igrzyskach w Tokio 2020. Sztafeta mieszana 4x400 m biegnąc po tytuł, pobiła rekord olimpijski i Europy. * * * AUSTRALIA: Granice międzynarodowe zaczną się ponownie otwierać, gdy 80 procent kwalifikujących się Australijczyków zostanie w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 - powiedzial premier Scott Morisson. lockdown w Sydney został przedlużony do 28 sierpnia. Ekspert chorób zakaźnych, Peter Collignon powiedział , że NSW musi zmniejszyć liczbę przypadków do około 20 dziennie lub mniej, zanim będzie można osiągnąć wolność. Obecnie odnotowuje się powyzej 200 przypadków dziennie. * * * SWIAT: Od 12 lipca Francja zaostrzyła reżim antycovidowy i wezwała mieszkańców do wyrabiania przepustek sanitarnych w celu odwiedzania kawiarni, imprez publicznych i transportu publicznego. Francuzi są niezadowoleni z inicjatywy władz, setki tysięcy obywateli wyszły zaprotestować przeciwko nowym środkom. Doszło do starć. Policja użyła gazu łzawiącego podczas demonstracji.
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony (29.07.2021): Indonezja - 41 tys./1759; Brazylia - 40 tys./886; Rosja - 23 tys./794; USA - 99 tys./419; Wielka Brytania - 29 tys./68; Japonia - 10 tys./13; Australia - 177/0; Polska - 153/2; Swiat - 642 tys./9342.

środa, 4 marca 2020

Bal charytatywny na pierwszy Polish Respite House w Wiktorii

Uczestnicy Charytatywnego Balu Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii.
 Fot. J.J.Laskowski
22-ego lutego 2020, w ostatnią sobotę karnawału, odbył się kolejny Charytatywny Bal Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii. Tradycyjnie spotkaliśmy się w Domu Polskim “Syrena” w Rowville.
 
Na tegoroczny Bal przybyło blisko dwieście osób. Celem Charytatywnego Balu Prezesa Federacji było wsparcie szczytnego celu, jakim jest renowacja i wyposażenie pierwszego polskiego community respite house w Wiktorii, który zostanie zorganizowany w nowozakupionej posesji w Crib Point.


Miło było nam gościć na Balu:
Michała Kołodziejskiego – Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Australii,
Dr Monikę Kończyk – Konsul Generalną RP w Sydney,
Dr George’a Łuk-Kozikę OAM – Honorowego Konsula Generalnego RP w Melbourne wraz z małżonką,
Natalie Suleyman MP – Członka Parlamentu Stanowego dla regionu St Albans reprezentującą The Hon Richard Wynne Ministra ds. Wielokulturowości,
Gladys Liu MP – Członka Parlamentu Federalnego dla regionu Chisholm reprezentującą The Hon Alan Tudge’a, Ministra ds. Miast, infrastruktury miejskiej i ludności, Ministra ds. Obywatelstwa i Wielokulturowości,
The Hon Nick Wakeling MP – Członka Parlamentu Stanowego dla regionu Ferntree Gully, Ministra Gabinetu Cieni ds. Osób Starszych i Ochrony dzieci, Ministra Gabinetu Cieni ds. Stosunków Przemysłowych i Bezpieczeństwa w miejscu pracy reprezentującego Lidera opozycji Hon Michael O’Brien, wraz z małżonką,
Nina Taylor MLC – Członka Parlamentu Stanowego dla regionu południowometropolitarnego,
The Hon Bruce Atkinson MLC – Członka Parlamentu Stanowego dla regionu wschodniometropolitarnego wraz z małżonką,
The Hon Kim Wells MP – Ministra Gabinetu Cieni ds. Stanowych, Ministra ze strony opozycji ds. Zwalczania Terroryzmu,
Pan Izydor Marmur – Wiceprezydenta Australijskiego Stowarzyszenia Polskich Żydów i ich potomków (Australian Society of Polish Jews and their Descendents) wraz z małżonką.

Na balu byli także obecni członkowie Prezydium Federacji z Zastępcą Prezesa Panią Elżbietą Dziedzic na czele, która pod nieobecność chorego Prezesa Federacji Pana Mariana Pawlika OAM pełniła rolę gospodyni Balu. Obecni byli też członkowie zarządu Polskiego Biura Opieki Społecznej “Polcare”z Przewodniczącą Zarządu Dr Sylwią Gredą-Bogusz OAM i Dyrektorem Polskiego Biura Opieki Bożeną Iwanowską. Byli obecni również: ks. dr Tadeusz Roztworowski, ks. Mariusz Han, Prezes Stowarzyszenia Wschodnich Dzielnic Melbourne Janusz Klępka, Prezes Klubu Polskiego w Albion Jan Kutypa, Wiceprezes Polskiej Artystycznej Fundacji Anna Maciejewska-Kaszubska, Prezes Związku Polskich Profesjonalistów w Australii dr Marek Kijek, Prezes Klubu Seniora w Essendon Jan Gojrzewski, Prezes Klubu Seniora w Reservoir Halina Graff, Prezes Klubu Seniora w St Kildzie Maria Kulesza, Prezes Klubu Seniora w Doncaster Teresa Koronczewska, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca POLONEZ Barbara Czech OAM, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Stenia Chmiel, Prezes Koła Pań w Melbourne Teresa Zerger, Prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa Jolanta Słodyczka, Prezes Związku Polaków w St Albans Roman Sawko oraz Prezes Chóru „Syrena” Jan Zamora.

Rolę konferansjera pełniła Pani Lucyna Bąk, która punktualnie o 7.30 powitała gości na 5. Balu Prezesa Federacji. Bal rozpoczął się od tańca Krakowiak w wykonaniu Zespołów Polonez oraz Łowicz. Każdy zespół zaprezentował inną choreografię tego pięknego polskiego tańca. Występy zespołów jak zwykle bardzo poruszyły zaproszonych gości. Gości honorowych i artystów zaproszono do wspólnego zdjęcia. Nasi goście z parlamentu skorzystali z okazji, by zrobić sobie także indywidualne zdjęcia z tancerzami.

Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia Zastępcy Prezesa Federacji Elżbiety Dziedzic, która powitała wszystkich honorowych gości i uczestników Balu. Następnie głos zabrała reprezentująca Ministra Wielokulturowości Natalie Suleyman MP. W swoim przemówieniu powiedziała o swoim związku z wiktoriańską Polonią i podkreśliła szczytność celu Balu. Pozdrowiła wszystkich dostojnych gości i uczestników Balu.Ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski pozdrowił wszystkich obecnych i odczytał list od Ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP. List został odczytany w języku polskim z tłumaczeniem angielskim wyświetlanym na ekranie.
Następnie wysłuchaliśmy nagranego wystąpienia Prezesa Federacji Pana Mariana Pawlika OAM, który powiedział o celu Balu i poprosił o hojne wsparcie.
Następną mówczynią była posłanka partii liberalnej w Parlamencie Federalnym – Gladys Liu MP, która reprezentowała federalnego Ministra Wielokulturowości – dobrze nam znanego Alana Tudge’a. Wielu uczestników Balu było wzruszonych wystąpieniem Pani Liu, w którym dała nam nadzieję, że są takie miejsca na ziemi, w których można działać prężnie i osiągnąć owoce swojej pracy nawet jako emigrant. Poprosiła też o poparcie loterii i aukcji.

Na zakończenie, Nick Wakeling, który reprezentował lidera opozycji wiktoriańskiej, powitał wszystkich po polsku. Jako dobry przyjaciel polskiej społeczności życzył wszystkim dobrej zabawy oraz pozdrowił nieobecnego prezesa Federacji.

Na koniec części oficjalnej została wyświetlona prezentacja multimedialna o posesji w Crib Point, aby obecni uczestnicy Balu mogli mieć wyobrażenie jak prezentuje się ten obiekt. Mistrzyni ceremonii Lucyna Bąk poinformowała o odbywającej się loterii i cichej aukcji. W międzyczasie kelnerzy zaczęli serwować drugie danie.

Restauracja Domu Polskiego “Syrena” pod kierownictwem Magdy Domżalskiej przygotowała wspaniałe dania. Kawiarnia Europa Carnegie dostarczyła przepyszne desery. Do posiłku zostało podane wino firmy Brown Brothers i selekcja polskich czekoladek. Do tańca przygrywał zespół Romanza. Wystąpiła też niezwykle utalentowana piosenkarka Ania Cie, która na co dzień pracuje w Biurze Opieki.

Po godzinie 22-tej została zakończona cicha aukcja i rozpoczęła się loteria, w której do wygrania było ponad 50 nagród. Otrzymaliśmy też ponad 1000 dolarów donacji od osób indywidualnych. Uczestnicy Balu wsparli nasz cel blisko 6000 dolarów. Z racji tego, że donacje jeszcze do nas wpływają, dokładne rozliczenie będzie znane za kilka dni.
Potem atmosfera na Balu stała się już bardziej swobodna. Goście honorowi opuścili imprezę, a prawie cała sala zaczęła bawić się na parkiecie. Atmosfera na Balu była super, muzyka i jedzenie wspaniałe.
W imieniu organizatorów i Prezesa Federacji chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom oraz naszym sponsorom indywidualnym za prezenty na loterię i cichą aukcję. Szczególnie dziękuję za pomoc w przygotowaniu Balu Pani Stasi Biały z Prezydium, pracownikom, wolontariuszom, klientom i podopiecznym Polskiego Biura Opieki, a także osobom indywidualnym. Dziękuję też Prezesowi Januszowi Klępce za pomoc w obsłudze technicznej. Dziękuję wszystkim innym osobom, których nie wymieniłam z nazwiska, a które zaangażowały się w pomoc przy organizacji Balu. Mam nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się na otwarciu nowego Polskiego Community Respite House.


Bożena Iwanowski
Manager of the PCCV

Zdjecia: J.J.Laskowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja