polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W sobotę na ulice Warszawy wyszli pracownicy ochrony zdrowia. Protestujący przeszli z pl. Krasińskich pod Sejm i Kancelarię Premiera. Zgodnie z zapowiedziami pod kancelarią premiera powstało „białe miasteczko”. Medycy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną, zwiększenia zatrudnienia i podwyżek oraz spotkania z premierem Morawieckim. * * * AUSTRALIA: Rząd NSW uzgodnił swoją mapę drogową, wyjścia z lockdownu. Nowa data ponownego otwarcia wyznaczona jest na 18 października dla handlu detalicznego i hotelarstwa. Swobody zostaną przywrócone mieszkańcom Sydney, kiedy stan osiągnie cel pełnego zaszczepienia 70 procent osób w wieku powyżej 16 lat, co jest przewidywane w połowie października. Osoby, które chcą uzyskać pełną wolność w poruszaniu się, będą musiały udowodnić, że są w pełni zaszczepione. Obecnie zaledwie 47 procent wszystkich Australijczyków w wieku powyżej 16 lat jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. * * * SWIAT: Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek o zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. To gazociąg pod dnem Morza Bałtyckiego transportujący ten surowiec z Rosji do Niemiec. Cała instalacja ma być w stanie przesyłać 110 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Dostawy gazu pierwszą nitką mogą rozpocząć się już 1 października.
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony (15.09.2021): USA - 142 tys./1934; Indonezja - 4 tys./250; Indie - 27 tys./281; Brazylia - 13 tys./709; Rosja - 17 tys./781; Wielka Brytania - 26 tys./185; Japonia - 3 tys./49; Izrael - 12 tys./32; Australia - 1685/14; Polska - 767/21; Swiat - 515 tys./8 tys.

niedziela, 19 stycznia 2020

Zanim rozpocznie się nowy rok szkolny...

Zanim rozpocznie się nowy rok szkolny warto wrócić chociaż na chwilę do roku minionego.

Pisząc w listopadzie o klasie maturalnej języka polskiego z ośrodka w Chatswood wyraziłam życzenie aby wyniki jakie moi uczniowie uzyskają na egzaminie stały się prawdziwym odzwierciedleniem ich wiedzy oraz umiejętności. Z całą satysfakcją muszę przyznać, że tak się właśnie stało.

Sześcioro z ośmiorga zdających w Chatswood język polski otrzymało najwyższą ocenę "szóstkę" uzyskując ponad 90%. Dwoje otrzymało mocne "piątki’"(89 i 86 %). Podobnie wygląda sytuacja w dwu pozostałych ośrodkach – Ashfield oraz Liverpool.

Nie ulega wątpliwości, że dla wszystkich prawie ubiegłorocznych maturzystów język polski jest najlepiej ich zdanym przedmiotem. Od lat powtarza się taka sama sytuacja.  Tuż przed Świętami, The Sydney Morning Herald opublikował imienną listę 5 zwycięzców z każdego maturalnego przedmiotu.

Z języka polskiego wygląda to następująco:


Natalia Grodek – Chatswood

Paulina  Siewicz – Liverpool

Amelia Gnatek – Chatswood

Maria Liszka – Ashfield

John Hefka – Ashfield

W przypadku języka polskiego, rozbieżność pomiędzy wynikami 1. i 5. jest minimalna, rzędu ułamka procentu (99, 95 – 98,5 punktów). Nie tylko tej piątce, ale wszystkim siedemnaściorgu, którzy w r. 2019 zdawali język polski, należą się serdeczne gratulacje. Władze Saturday School of Community Languages przesłały już gratulacje trzem nauczycielkom klas maturalnych, my dołączamy także podziękowanie dla nauczycielek klas młodszych (7 – 10) które niestrudzenie dbają aby wyrównywać różnice poziomu poszczególnych uczniów, rozbudowywać słownictwo, uzupełniać luki językowe - jednym słowem przygotować ich do klas maturalnych. Nie można zapomnieć także o nauczycielkach szkół podstawowych. To one pokazują piękno naszego języka, korygują wymowę, zachęcają do kontynuacji uczenia się polskiego...

Ale najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje należą się  polskim rodzicom. To oni są pierwszymi i najlepszymi nauczycielami języka! To dzięki ich poświęceniu i wytrwałości możemy z dumą powiedzieć, że język polski żyje w Australii. Mało, on się ciągle rozwija! To już drugie a nawet trzecie pokolenie Polaków przystępuje do matury z naszego języka ojczystego.

Drodzy Rodzice i Dziadkowie! Te kilometry pokonane samochodami do polskich szkół w sobotnie ranki stokrotnie Wam się opłacą! To Wam się już opłaca. Wasi wkraczający w dorosłość nastolatkowie są mocno zakorzenieni w polskiej kulturze. Bez obawy możecie ich wypuścić w świat. Nawet jeśli spotkają ich niesprzyjające okoliczności, oni sobie poradzą. Niekorzystna sytuacja może niektórego czasem nawet przygiąć, ale żadnego z nich nie złamie. Wyprostują się jeszcze silniejsi.

Kiedy pójdą w dorosłe życie, po skończeniu studiów, język polski zdany na maturze będzie dla nich dodatkowym atutem, który przekona pracodawcę, że w tego młodego człowieka należy inwestować, bo on reprezentuje sobą jeszcze coś więcej. To nie są gołosłowne stwierdzenia! Mamy dziesiątki przykładów, którymi możemy się w każdej chwili posłużyć.

Dlatego kierujemy apel do wszystkich polskich rodziców. Kochani, nie zaniedbajcie szansy jaką daje Australia, wspierając nauczanie języków grup etnicznych. Niech za pieniądze polskojęzycznych podatników uczą się polskiego nasze dzieci! Dla każdego dziecka jest miejsce w polskiej szkole. A mamy tych szkół wiele.

Szkoły podstawowe (kl 0 – 6) prowadzone są przez komitety rodzicielskie. Dotacje rządowe dla każdej ze szkół uzależnione są od liczby zapisanych i uczęszczających dzieci. Szkoły zlokalizowane są w wielu dzielnicach. Podajemy je wraz z nazwiskami koordynatorów:

Ashfield (Bernadeta Żukowska – Dzierzba)

Liverpool (Ewelina Ellsmore)

Macarthur (Bernadeta Kawa)

Marayong (Sr Agnieszka )

North Ryde (Elżbieta Cesarska)

Randwick (Magdalena Alicja Batorowicz)

Są także Polskie szkoły w Newcastle oraz w Woollongong  Polskie szkoły podstawowe muszą pobierać od rodziców pewną, nieraz symboliczną opłatę.

Natomiast nauczanie języków etnicznych na poziomie szkoły  średniej (high school) jest całkowicie bezpłatne. Departament Edukacji prowadzi sieć szkół sobotnich:  Saturday School of Community Languages. Język polski oferowany jest obecnie w trzech ośrodkach: Ashfield Boys High School; Chatswood High School; Liverpool Girls High School.

Lekcje we wszystkich ośrodkach są całkowicie bezpłatne.

Obejmują uczniów klas 7 – 12 wszystkich szkół – państwowych, katolickich i prywatnych.

Lekcje rozpoczynają się w sobotę, 1 lutego.

Zajęcia odbywają się w soboty.
 Klasy 7-10:  od 8.30 do 10.30;   klasy 11 oraz 12:  od 8.30 do 11.45

W uzasadnionych przypadkach np. obowiązkowy sport, trudny dojazd do szkoły -  jest możliwa nauka korespondencyjna po kontrolą nauczyciela najbliższej polskiej klasy.

Język polski liczy się w szkole australijskiej jako elective subject.

Wybrany do matury (HSC) ma taką samą wartość jak każdy 2-unit subject. Liczy się 20% do ogólnego wyniku maturalnego (ATAR).

ZAPISY NOWYCH UCZNIÓW NA TEN ROK JESZCZE TRWAJĄ

Aby zapisać ucznia należy skorzystać z Internetu:
1. Po wystukaniu Saturday School of Community Languages znaleźć ‘enrollment for 2020’

2. Ściągnąć formularz, który należy wypełnić I podpisać.

3. Zanieść wypełniony formularz do australijskiej szkoły ucznia, gdzie formularz zostanie podpisany, zeskanowany I wysłany do dyrekcji SSCL.

4. Uczeń otrzyma zawiadomienie, że został przyjęty.

Zapisy przyjmowane są jeszcze przez cały luty, z możliwością nieco późniejszego rozpoczęcia nauki. W niektórych przypadkach można także dziecko zapisać w późniejszym terminie.

Dla dzieci wybitnie uzdolnionych prowadzony jest ‘accelerated program’ – nauczanie przyspieszone z możliwością wcześniejszego przystąpienia do matury. Decyzja taka zostaje podjęta na rekomendację australijskiej szkoły, do której dany uczeń chodzi. Rodzice wypełniają załączony formularz, szkoła go opiniuje, dyrekcja SSCL podejmuje decyzję.

Dodatkowych informacji oraz wyjaśnień udzielić mogą nauczycielki:
 
Ashfield: Gosia Vella – [email protected]

Chatswood: Marianna Łacek –  [email protected];

Liverpool: Monika Bray –  [email protected]

Korzystając z okazji, pragnę złożyć wszystkim nauczycielom – zaczynając od klas przedszkolnych a na maturalnych kończąc – życzenia nieustającej pogody ducha oraz wytrwałości na każdą sobotę nowego roku szkolnego. Życzę nam wszystkim niegasnącej solidarności – wszak wszyscy dążymy w jednym kierunku i jeden cel nam przyświeca. Sukces każdego polskiego dziecka jest naszym wspólnym sukcesem. Wspierajmy się nawzajem. Dzielmy się tym co nam się udaje najlepiej. Korzystajmy ze wspólnych  doświadczeń, aby oszczędzić sobie poszukiwania tego, co inni być może już dawno odkryli. Korzystajmy z możliwości wzajemnego kontaktowania się podczas cyklicznie organizowanych spotkań. Niech wszystkim naszym poczynaniom przyświeca szczerość i dobroć -  wartości, które nie podlegają prawidłom matematycznym i mnożą się poprzez dzielenie, a dodają poprzez odejmowanie.

Ze staropolskim, ale jakże ciągle aktualnym "Szczęść Boże" na cały szkolny rok 2020.

w imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w NPW

Marianna Łacek OAM - prezes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja