polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W nocy z wtorku na środę nad Polską przelatywało co najmniej 19 pocisków, co skłoniło Polskę i jej sojuszników z NATO do poderwania samolotów i zestrzelenia części dronów. Nic nikomu się nie stało. Drony były nieuzbrojone. Wladze polskie oskarżają Rosję o atak dronów na terytorium Polski. * * * AUSTRALIA: W Melbourne, Sydney i innych miastach odbyły się duże demonstracje, w których rywalizujące ze sobą grupy podnosiły argumenty dotyczące m.in. suwerenności rdzennej ludności czy sprzeciwu wobec imigracji.Transparenty niesione przez protestujących odzwierciedlały skrajnie różne cele: “Rally against racism”, “Sovereignty never ceded”, “Save Australia” and “Australia unites against government corruption”. W Melbourne „Wiec przeciwko rasizmowi” został zablokowany przez policję konną, która utworzyła linię, uniemożliwiając protestującym kontakt z antyimigracyjną i antykorupcyjną demonstracją. * * * SWIAT: We wtorek Izrael zaatakował stolicę Kataru, Dohę, gdzie przebywają przywódcy Hamasu. W nalocie zginęło pięć osób, ale liderzy grupy nie ucierpieli. Premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman as-Sani oskarżył Izrael o sabotowanie negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy. * Po upadku rządu francuskiego Paryż, Marsylia, Tuluza, Lyon, Montpellier mierzą się z falą protestów, które przybierają coraz brutalniejszy charakter. Doszło do starć z siłami bezpieczeństwa.
POLONIA INFO:

piątek, 13 grudnia 2019

Australia upamiętnia 125 rocznicę “Womens Suffrage”

 Kobiety uczciły 125 rocznicę pierwszego głosowania
Australijek w wyborach federalnych. Wspólne zdjęcie
 przed Parlamentem Australii Południowej
Walka o równouprawnienie i o prawo kobiet do głosowania rozpoczęła się już w wieku 18, wraz z Rewolucją Francuską. Pierwszą sufrażystką była Francuska, Olimpia de Gouges, która w wyniku zwycięstwa Rewolucji nadającej wszystkim równe prawa odważyła się przygotować „Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki”. Przypłaciła to życiem skazana na śmierć. Ścięto jej głowę w Paryżu trzeciego listopada 1793 roku, lecz to nie przestraszyło sufrażystek innych krajów i walka o prawo do głosowania dla kobiet rozgorzała na wszystkich kontynentach cywilizowanego świata, by odnieść zwycięstwo pod koniec 19 wieku.

Kobiece organizacje formowane przez Sufrażystki walczyły o reformy prawne, ekonomiczne i polityczne, dające kobietom równouprawnienie z mężczyznami, oraz prawo do decydowania o sobie, rodzinie i o losach ich kraju. Na całym świecie powstawały lokalne, krajowe i międzynarodowe organizacje żądające prawa głosowania dla kobiet. Pierwsze zdobyły prawo do głosowania kobiety w Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych w roku 1869. Następnie właścicielki posiadłości ziemskich na Isle of Man (kolonia Ang.) w roku 1881, kobiety w Nowej Zelandii (kolonia Ang.) uzyskały prawo do głosowania w 1893, a w 1904 po raz pierwszy głosowały kobiety w Australii. Australia jest pierwszym niepodległym krajem na świecie, w którym kobiety głosowały w wyborach cało krajowych (federalnych).

Sufrażystki na całym świecie wspomagała międzynarodowa organizacja kobieca „International Woman Suffrage Alliance” powstała w Berlinie w 1904 roku. W Europie pierwsze prawa wyborcze z prawem do kandydowania zdobyły kobiety Wielkiego Księstwa Finlandii w roku 1906. Niemki i Polki uzyskały prawo głosowania w roku 1918, Kanadyjki i Rosjanki w 1919 roku, Amerykanki w 1920, Brazylijki w 1928. Ostatnie państwa kultury zachodnioeuropejskiej, które przyznały kobietom prawo do głosowania to: Francja w roku 1944, Grecja w 1952 i Szwajcaria w 1971.

W 2019 roku Australia upamiętnia 125 rocznicę “Womens Suffrage”.
Na zaproszenie pani Minister Asystent Premiera Południowej Australii Hon. Jing Lee MLC panie z Sierra Leone, Rosji, Polski, Somalii, Iranu, Filipin, Armenii i Kambodży spotkały się w Parlament House w Adelajdzie, by wspólnie uczcić 125 lat od pierwszego głosowania Australijek w wyborach federalnych.



Spotkanie rozpoczęło się poczęstunkiem w Sali Bankietowej Parlamentu. Przy kawie, herbatce, sokach i smakołykach pani Minister serdecznie powitała obecne panie i z ogromnym uznaniem skierowała ciepłe słowa do kobiet reprezentujących kultury różnych części świata, które łączy pasja niesienia pomocy potrzebującym. Prezeski adelajdzkich organizacji kobiecych nakreśliły charytatywną działalność członkiń na rzecz społeczeństwa. Koło Polek (Polish Women’s Association SA) reprezentowały panie Gosia Skałban OAM Preses Koła Polek i Marysia Thiele Rzecznik Prasowy Koła Polek.
Studentka University of Adelaide Phoebe Yates wygłosiła referat na temat „Historia działalności Sufrażystek i ich osiągnięcia”.



Z wizytą w stanowym  parlamencie:  Victoria Tairli (Russian Women’s Association), Gosia Skalban (Polish Women’s Association), Jing Lee (Minister Assisting the Premier), Marysia Thiele ( Polish Women’s Association) , Lena Gasparyan (Armenian Community)

Interesującą częścią spotkania było zwiedzenie obu Izb Parlamentu i poznanie historii oraz ról, którym podlegają te Izby. Pani Minister wykazała się detaliczną wiedzą o każdym zakątku najważniejszych pokoi w Parlamencie, gdzie powstają prawa rządzące społecznością Południowej Australii.

Kobiety - działaczki Południowej Australii wdzięczne są pani Minister Hon Jing Lee MLC za popieranie i docenianie ich pracy, oraz za entuzjazm do ich poczynań.
Spotkanie w Parlament House zakończyło się wspólnymi zdjęciami, wymianą adresów mailowych i zawarciem nowych przyjaźni.  
Marysia Thiele


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy