polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. wprowadza Centralny Rejestr Wyborców i ma też, wedle jej autorów, zwiększyć frekwencję wyborczą. Nowelę poparło 230 posłów, przeciw było 220, nikt nie wstrzymał się od głosu. * * * AUSTRALIA: W Sydney trwaja przygotowania do pogrzebu Kard. George'a Pella. Najwyższy dostojnik Koscioła katolickiego w Australii zmarł 10 stycznia w Rzymie. Pontyfikalna msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 2 lutego o godz. 11:00 w St Marys Cathedral. Trumna z ciałem kardynała będzie wystawiona w katedrze dzień wcześniej. * * * SWIAT: Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że Stany Zjednoczone mogą "szybko rozwiązać konflikt ukraiński, wydając polecenie Kijowowi". Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa, który skrytykował administrację Bidena za decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Były prezydent USA stwierdził, że gdyby to on był nadal prezydentem, mógłby wynegocjować koniec wojny Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.
POLONIA INFO: 5-ta edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney - Klub Polski w Bankstown, 29.01, godz. 12:00 - 17:00 * * * MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

niedziela, 6 października 2019

Wybory 2019: Kandydaci dla wyborców zagranicznych

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy w nich wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Obywatel polscy zamieszkali lub przebywający za granicą będą mogli głosować w okręgach utworzonych przez polskie placówki konsularne z list kandydatów warszawskiego okręgu wyborczego - do Sejmu nr 19 a do Senatu nr 44.


Przypominamy, ze aby móc głosować należy zarejestrować się najpóżniej do 10 pażdziernika. Zobacz: Głosowanie w Australii .

 Dziś przedstawiamy sylwetki kandydatów  na Senatora  do Senatu oraz "jedynki" (czyli osoby umieszczone przez ugrupowanie polityczne lub koalicję na pierwszej pozycji) kandydatów na Posła  z list poszczególnych komitetów wyborczych do Sejmu.


W sumie Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych: 1 koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców. Komitety, które zarejestrowały swe listy we wszystkich okręgach w Polsce to:

Lista nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe (lider Władysław Kosiniak-Kamysz, hasło: Łączymy Polaków);

Lista nr 2: Prawo i Sprawiedliwość (lider Jarosław Kaczyński, hasło: Dobry czas dla Polski);

Lista nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej (lider Włodzimierz Czarzasty, hasło: Łączy nas przyszłość);

Lista nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość (lider Janusz Korwin-Mikke, hasło: Polska dla Ciebie)

Lista nr 5: Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni (lider Grzegorz Schetyna, hasło: Jutro może być lepsze).

Do Sejmu w okręgu 19  kandydują osoby z pięciu list: 39 z listy PSL w tym z Ruchu Kukiz'15 i po  40 z listy Komitetu PiS w tym Polska Razem i Solidarna Polska, listy SLD (LEWICA) w tym Razem, Wiosna, listy Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz listy Koalicji Obywatelskiej w tym PO, .N (.Nowoczesna), iPL (Inicjatywa Polska), Partia Zieloni.
Wyborcy wybierają tylko jednego kandydata na posła.

Do Senatu w okręgu nr 44 wyborcy mają do wyboru jednego z trzech kandydatow:
 Cezary Kasprzak, Marek Rudnicki i Kazimierz Ujazdowski.


 Sylwetki kandydatów  na Senatora  do Senatu (okręg 44)


Cezary Kasprzak 

 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RUCHU "OBYWATELE RP"

Miejsce zamieszkania: Poręby Stare

Wiek: 58 lat

Zawód: operator filmowy

Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

 Urodzony 26 marca 1961 we Wrocławiu.
Studiował fizykę na Politechnice Wrocławskiej oraz historię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Z zawodu operator i montażysta filmowy, producent i autor programów telewizyjnych.
Zajmuje się technikami produkcji telewizyjnej.
Jest publicystą politycznym i działaczem społecznym zaangażowanym w edukację alternatywną, autorem publikacji na ten temat.
W latach osiemdziesiątych działał w opozycji demokratycznej we Wrocławiu. Współpracownik Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, jeden z założycieli NZS, aktywista "Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej", "Solidarności", i Pomarańczowej Alternatywy.
Twórca i lider ruchu Obywatele RP.


 

Marek Rudnicki

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Miejsce zamieszkania: Katowice

Wiek: 71 lat

Zawód: lekarz

Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Jest lekarzem, absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1972 roku. Do 1987 roku pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym ŚAM w Katowicach - Ligocie. Później wyemigrował do USA. Od 1999 roku Professor of Surgery na Uniwersytecie Illinois w Chicago.
Był współzałożycielem "Solidarności” ŚAM i jednym z głównych organizatorów pomocy w Centralnym Szpitalu Klinicznym w dniu pacyfikacji kopalni "Wujek”. Wbrew zakazowi, nadał przez radio – na częstotliwości, którą posługiwało się pogotowie – oficjalnie brzmiący komunikat, aby wszystkich poszkodowanych górników kierować do szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie. Dzięki temu karetki z rannymi - zamiast do placówek kontrolowanych przez MSW – dotarły do cywilnego CSK, gdzie pomocy udzielano poza kontrolą Służby Bezpieczeństwa.
W latach 1982 – 1987 Marek Rudnicki aktywnie działał w sekcji medycznej Biskupiego Komitetu Pomocy Internowanym i Uwięzionym. Organizował pomoc medyczną dla represjonowanych i ich rodzin. Był również członkiem tajnej KKK Służby Zdrowia i kolporterem prasy podziemnej.
W 2009 roku został wyróżniony Platynowym Laurem "Ambasador Spraw Polskich” oraz Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu.

 

Kazimierz Ujazdowski

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI


Miejsce zamieszkania: Izabelin

Wiek: 55 lat

Zawód: nauczyciel akademicki

Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodził się 28 lipca 1964 r. w Kielcach.
W 1988 został absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2004 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Habilitował się w 2013 r. na Uniwersytecie Łódzkim.
Po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego współtworzył Forum Prawicy Demokratycznej. Następnie został szefem gabinetu ministra bez teki Aleksandra Halla i członkiem Unii Demokratycznej, do której przystąpiło kierowane przez tegoż FPD. Z jej listy uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji. W wyborach w 1993 r. nieudanie starał się o reelekcję.
W 1997 r. powrócił do Sejmu z list Akcji Wyborczej Solidarność. Od 16 marca 2000 r. do 12 lipca 2001 r. pełnił funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka. Podczas wyborów do Sejmu w 2001 r. startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Od 2 lipca 2004 r. do końca IV kadencji sprawował funkcję wicemarszałka Sejmu.
W 2005 r. uzyskał poselską reelekcję, po czym od 31 października 2005 r. do 7 września 2007 oraz od 12 września 2007 r. do 16 listopada 2007 r. ponownie był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. w okręgu wrocławskim po raz piąty uzyskał mandat poselski, otrzymując 73 416 głosów. 5 listopada 2007 wraz z Pawłem Zalewskim i Ludwikiem Dornem zrezygnował z funkcji wiceprezesów PiS w sprzeciwie wobec sposobu kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Za to też 15 listopada 2007 zostali przez niego zawieszeni w prawach członka partii ze wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. 12 grudnia tego samego roku zrezygnował z członkostwa w PiS i wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii. Do PiS przystąpił ponownie w 2010 r.
W wyborach w 2011 r. po raz szósty został wybrany do Sejmu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat europosła. W styczniu 2017 r. ponownie wystąpił z PiS. W kwietniu 2018 r. nawiązał współpracę z Platformą Obywatelską(m.in. poprzez ogłoszenie startu na prezydenta Wrocławia z jej poparciem, które w lipcu tego samego roku zostało jednak wycofane.
W 2019 r. nie wystartował w kolejnych wyborach europejskich.


Sylwetki "jedynek" z list kandydatów  do Sejmu (okręg 19)
(Pełne listy i charakterystyki poszczególnych kandydatów poniżej)


Władysław Bartoszewski
KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Miejsce zamieszkania: Chajęty

Wiek: 63 lat

Zawód: historyk

Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodzony w 1955 roku.
Z wykształcenia historyk i antropolog. Pracował jako wykładowca. Syn profesora Władysława Bartoszewskiego.
Wykładał na Uniwersytecie w Cambridge oraz w Warwick. Był samodzielnym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Oxfordzie. Przez wiele lat pracował w przedsiębiorstwach i instytucjach rynku finansowego.
W 2016 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako doradca ministra. W 2018 roku podjął współpracę z Polskim Stronnictwem Ludowym. Poparł kandydatów tej partii w wyborach samorządowych w Warszawie. W 2019 roku bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego na liście Koalicji Europejskiej z ramienia PSL.


Jarosław Kaczyński
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Wiek: 70 lat

Zawód: prawnik

Przynależność do partii: członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość

Urodzony w 1949 r. w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 na wydziale prawa i administracji UW uzyskał tytuł magistra. Na WPiA UW obronił pracę doktorską.
Uzyskał miejsce na aplikacji prokuratorskiej w Warszawie, której nie rozpoczął. W latach 1971–1976 zatrudniony był jako pracownik naukowy w instytucie polityki naukowej i szkolnictwa wyższego. Później, do 1981, pracował jako adiunkt w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982–1983 był zatrudniony w bibliotece uniwersyteckiej w Warszawie na etacie starszego bibliotekarza.
Był redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. W latach 1989–1991 zasiadał w Senacie I kadencji. Kandydował z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
W Senacie był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Ponownie zasiadł w Sejmie III kadencji w 1997, jako kandydat Ruchu Odbudowy Polski.
W 2001 r. wraz z Lechem Kaczyńskim współtworzył partię Prawo i Sprawiedliwość, która w wyborach parlamentarnych w 2001 zdobyła 44 mandaty poselskie. W 2005 Prawo i Sprawiedliwość pod jego przewodnictwem wygrało wybory parlamentarne, a on sam uzyskał mandat poselski. W tym samym roku otrzymał od Lecha Kaczyńskiego nominację na członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Po podaniu się do dymisji przez Kazimierza Marcinkiewicza, w 2006 r. uzyskał formalną rekomendację kierowanej przez siebie partii na objęcie stanowiska prezesa Rady Ministrów.
Był liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w przedterminowych wyborach do Sejmu VI kadencji w okręgu warszawskim.
Pozostał prezesem PiS na kongresie partii na początku 2008 r. W Sejmie VI kadencji zasiadł w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji do spraw kontroli państwowej i komisji łączności z Polakami za granicą. W marcu 2010 r. większością głosów delegatów na kongres tej partii ponownie wybrany na prezesa PiS.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. zajął 2. miejsce spośród 10 pretendentów. W drugiej turze przegrał z Bronisławem Komorowskim.
W wyborach parlamentarnych w 2011 Jarosław Kaczyński ponownie startował do Sejmu jako lider listy PiS w okręgu stołecznym. Uzyskał mandat posła VII kadencji.
Kierowane przez niego ugrupowanie utworzyło gabinet z Polską Razem i Solidarną Polska z premier Beatą Szydło. Kaczyński nie objął żadnej funkcji w strukturach administracji rządowej, Sejmu ani klubu parlamentarnego PiS, a mimo to uznawany jest przez wielu komentatorów za "kluczową postać w państwie". W 2016 r. został ponownie wybrany na stanowisko prezesa Prawa i Sprawiedliwości.Adrian Zandberg
KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Wiek: 39 lat

Zawód: programista

Przynależność do partii: członek partii politycznej: Razem

Urodzony 4 grudnia 1979 r. w Aalborgu (Dania). Historyk, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, przedsiębiorca, polityk. Współzałożyciel, a od 2015 r. członek zarządu krajowego Partii Razem.
Był członkiem Unii Pracy. Pełnił funkcję przewodniczącego organizacji młodzieżowej tej partii. Był współorganizatorem protestów przeciwko pomysłom likwidacji nieodpłatnych studiów oraz wysyłaniu polskich żołnierzy na wojnę do Iraku. Jest jednym z założycieli portalu lewica.pl.
W kwietniu 2005 r. odszedł z Unii Pracy wraz z większością władz młodzieżówki w proteście przeciw zbyt bliskiej współpracy między SLD i UP.
W maju 2015 r. współtworzył Partię Razem i zasiadł w jej zarządzie krajowym, jest również odpowiedzialny za media społecznościowe tego ugrupowania.
W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim, nie uzyskał mandatu - Razem nie przekroczyło progu wyborczego.
W 2019 r. startował w wyborach na europosła do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS. Nie udało mu się objąć mandatu.


Janusz Korwin-Mikke
KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Miejsce zamieszkania: Otwock

Wiek: 76 lat

Zawód: publicysta

Przynależność do partii: członek partii politycznej: Konfederacja Wolność i Niepodległość

Urodzony w 1942 roku w Warszawie.
W 1969 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra filozofii.
Od 1990 r. był m.in. wydawcą tygodnika „Najwyższy CZAS!” do października 2007 r. Publikował tam swoje felietony. Był prezesem UPR. Piastując to stanowisko nie udzielił poparcia Lechowi Wałęsie w wyborach prezydenckich. Konserwatywno-Liberalną Partią UPR Janusz Korwin-Mikke kierował do 1997 r. W 1999 r. ponownie objął tę funkcję, ustępując ze stanowiska w 2002 r. po nieudanych wyborach samorządowych.
W latach 1991–1993 był posłem z okręgu poznańskiego na Sejm I kadencji.
Kandydował bez powodzenia w kolejnych wyborach parlamentarnych w 1993, 1997 i 2001 r., w wyborach do PE w 2004 r. i w tym samym roku dwukrotnie w wyborach uzupełniających do Senatu.
W 2006 r. startował w wyborach samorządowych jako kandydat na prezydenta Warszawy. Wybory przegrał, zajmując 4. miejsce. Kandydował w tych wyborach bez powodzenia także do sejmiku województwa mazowieckiego, a w maju 2007 r. w przedterminowych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego.
W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z pierwszego miejsca na liście Ligi Polskich Rodzin.
W 2009 r. wystąpił z UPR.
W 2010 r. ponownie kandydował na prezydenta Warszawy. Zajął 4. miejsce spośród 11 kandydatów.
Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W 2013 r. był kandydatem Kongresu Nowej Prawicy w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim.
W 2014 r. kierowany przez niego KNP w wyborach do Europarlamentu zajął 4. miejsce.
W wyborach prezydenckich w 2015 r. został kandydatem nowego ugrupowania - Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN), którego był prezesem.
W wyborach parlamentarnych w tym samym roku otworzył listę wyborczą partii KORWiN w Warszawie, nie uzyskując mandatu.
W styczniu 2018 r. zapowiedział rezygnację z mandatu europosła. W Europarlamencie VIII kadencji zasiadał do 1 marca 2018 r. Zwolniony przez niego mandat w Parlamencie Europejskim objął Dobromir Sośnierz.
Ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w tym samym roku.
W tych samych wyborach kandydował także na radnego miejskiego, nie zdobywając mandatu radnego.
W grudniu 2018 r. zawarł w imieniu partii KORWiN koalicję powołaną na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. z Ruchem Narodowym, która w lutym 2019 r. przyjęła nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Kandydował z jej listy ponownie do PE - formacja nie zdobyła mandatów.


Małgorzata Kidawa-Błońska
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Wiek: 62 lat

Zawód: producent filmowy

Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzona w 1957 r. Absolwentka studiów socjologicznych na wydziale filozofii i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 2001 r. wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Pracę w samorządzie zaczęła jako radna rady m.st. Warszawy i członkini komisji kultury. W 2005 r. z listy PO została wybrana posłanką z okręgu Warszawskiego
Od 2006 do 2013 roku przewodniczyła warszawskim strukturom Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych, w 2007 roku, po raz drugi uzyskała mandat poselski. W 2011 roku ponownie uzyskała mandat posła.
W okresie od 11 maja 2011 r. do 7 stycznia 2014 r. była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji etyki poselskiej.
W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej RP. W 2014 r. była sekretarzem stanu w KPRM i rzecznikiem prasowy rządu Donalda Tuska. W rządzie Ewy Kopacz od 23 września 2014 r. do 3 lutego 2015 r. sekretarz stanu w KPRM ds. Kontaktu Rządu z Parlamentem następnie od 3 lutego 2015 r. do 25 czerwca 2015 r. sekretarz stanu w KPRM i rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz.
26 czerwca 2015 r. objęła funkcję Marszałka Sejmu RP, którą sprawowała do 12 listopada 2015 r. Tego samego dnia została wybrana Wicemarszałkiem Sejmu RP.

Pełna Lista i charakterystyki kandydatów startujących w wyborach do Sejmu w roku 2019 z okręgu numer 19 (Warszawa I)


Glosowanie odbędzie się w niedziele, 13 października w godz. 7-21. Ważne: nie zapomnieć ważnego polskiego paszportu!  

Jak skreślać aby głos był ważny? Klip PKWinfo na podstawie: wnp.pl / PKW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy