polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Polska zmaga się obecnie z ekstremalną i historyczną falą upałów, podczas której temperatury na zachodzie i w centrum kraju osiągają lokalnie od 39 do nawet 42 stopni Celsjusza. W sobotę, 27 czerwca, w Słubicach padł oficjalny rekord temperatury dla czerwca w historii Polski, gdzie termometry wskazały aż 38,9°C. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podał się w poniedziałek do dymisji. Tuż przed tym zakomunikował, że jego kraj będzie dostarczać Ukrainie wzbogacony uran. * W Strefie Gazy, ponad 50 000 dzieci zostało zabitych lub rannych przez siły izraelskie od czasu rozpoczęcia przez Izrael wojny w Strefie Gazy- podala Komisja śledcza Organizacji Narodów Zjednoczonych. W raporcie stwierdzono też, że palestyńskie dzieci są aresztowane i poddawane torturom w izraelskich więzieniach oraz innym poważnym formom znęcania się, w tym wykorzystywaniu seksualnemu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

czwartek, 13 czerwca 2019

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Waszyngtonie


Polski prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką
Agatą Konhauser-Dudą po raz drugi w Białym Domu
Fot.twitter.com/WhiteHouse
Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką składają oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Para prezydencka spotkała się już m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu.
Po raz ostatni polski prezydent był w Białym Domu w 2018 roku.
Podczas wizyty polskiego przywódcy w USA między dwoma państwami została podpisana deklaracja dotycząca zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski o 1000 osób.


W deklaracji jest także zapowiedź utworzenia w kraju nad Wisłą: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej, infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Zobacz również: Duda-Trump. Postęp ws. F-35, wizy i ustawa 447

Polska i USA podpisały także umowy dotyczące: wzmocnienia współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości, zwiększenia wolumenu skroplonego gazu ziemnego (LNG) o 1,5 mln ton rocznie, współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej.
Z okazji wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie nad Białym Domem przeleciały dwa samoloty F-35.

W czwartek rozpocznie się druga część wizyty polskiego przywódcy w USA. Wybierze się on do Teksasu, Nevady i Kalifornii, gdzie odwiedzi m.in. terminal gazu LNG oraz siedzibę Google. Weźmie on też udział w pokazie dronów.

Sputnik Polska

Prezydnet Duda z wizyta w Waszyngtlonie  NA ŻYWO










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy