polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin wydali bardzo krótkie, wspólne oświadczenie. - Mamy radosną wiadomość. Zostało zawarte porozumienie, które zaraz podpiszemy. Dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii - przekonywał Jarosław Kaczyński. Politycy nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. * * * AUSTRALIA: Australijscy naukowcy ostrzegają, że „cicha fala” chorób neurologicznych może ogarnąć Australię w nadchodzących latach, ponieważ uszkodzenie mózgu spowodowane przez koronawirusa może prowadzić do innych chorób. Nowe badania dotyczące długoterminowych skutków COVID-19 opublikowane w środę wykazały, że osoby, które przeżyły, mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.* * * SWIAT: Na odbywającym się w Londynie procesie o ekstradycję australijskiego dziennikarza i wydawcy Juliana Assange’a, ściganego przez Stany Zjednoczone za ujawnienie zbrodni armii amerykańskiej w okupowanych krajach – Afganistanie i Iraku, sędzia nie zgodziła się, by rozprawy mogli oglądać deputowani europejscy, czy organizacje dziennikarskie i ochrony praw człowieka.Do rządu w Londynie dotarł list otwarty byłych i obecnych szefów państw, premierów, ministrów, parlamentarzystów i innych polityków z całego świata domagających się zakończenia procedury ekstradycyjnej i natychmiastowego uwolnienia Assange’a.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadzono godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Wladze Queensland zamknęly granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej granica zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 988000/4%, USA: 207000/5%, Brazylia: 139000/4%, Niemcy: 9500/4%, Francja: 31000/25%, Wlochy: 35500/14%, Rosja: 20000/2%, Polska: 2400/5%, Australia: 850/3%

środa, 23 stycznia 2019

Podsumowanie 27. Finału WOŚP w Perth, Melbourne i Sydney

fot. WOSP Melbourne - fb
Dramat, jaki wydarzył się na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku wstrząsnął całą Polska a także Polakami za granicą. Okres żałoby narodowej, pogrzebu prezydenta Gdańska , refleksji  po tym, co się stało,  kazało na chwilę zamilknąć nad materialnymi rezultatami tej największej akcji charytatywnej w Polsce. Czas jednak już na podsumowanie.
 
 
27. Finał WOŚP  czyli  jednodniowej zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakończył się zadeklarowaną sumą (oprócz bezpośredniej zbiórki były tez aukcje  cennych podarunków i gadzetów)  92 143 798 PLN - wynika z oficjalnej strony WOŚP. Tegoroczna zbiórka była poświęcona ufundowaniu   sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce.  W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN. 


Akcją zbiórki zajmowały się setki zarejestrowanych sztabów woluntariuszy w kraju jak również w wielu ośrodkach na świecie, gdzie mieszkają Polscy. W Australii  akcje poprowadzili 13 stycznia Polacy w Melbourne, Perth i Sydney.
 
Oto ich podsumowania:
 
 
 
27. Finał WOŚP , Perth   Zachodnia Australia
 
Kierując się sukcesem z roku ubiegłego, grupa mieszkajacych w Perth Polaków postanowiła zarejestrowac sztab i zorganizować imprezę, która od 27 lat niezmiennie odbywa się w drugą niedzielę stycznia.
 
Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy (WOSP) jest największą akcją charytatywną w Polsce i od wielu lat ma miejsce także w wielu innych krajach na świecie, gdzie zamieszkuja Polacy.
Tak jak rok temu, gospodarzem Finalu w Perth, w Zachodniej Australii,   był Klub Cracovia.
Na naszej imprezie dopisała nie tylko pogoda. W atmosferze festynu, pod hasłem "dla każdego coś miłego, Polacy i nie tylko, hojnie wsparli finansowo tę szlachetną inicjatywę.
Suma $ 4500 zebrana w w ubieglym roku zostala znacznie przekroczona.  Tym razem zebraliśmy  $ 8430, które po przekazaniu do Fundacji WOSP zostaną rozdysponowane zgodnie z tegorocznym celem akcji. 
 
Bawili się i młodzi i starsi, dla ktorych organizatorzy przygotowalli szereg atrakcji.
Działające w Perth polskie szkoły sobotnie, we współpracy z Zespołem Kukułeczka zadbały o najmłodszych. Organizacja “Umbrella” zadbała o seniorów, którzy licznie przybyli i uczestniczyli w imprezie. Stronę kulinarną zapewniła Polska Organizacja Copernicus, firma Pierogi Pani Ewy oraz Restauracja i Bar Klubu Cracovia. W kiermaszu uczestniczyło wiele polskich firm, które wystawiały swoje produkty.
 
 
 
Wielkim sukcesem zakończyła się loteria fantowa przygotowana przez organizatorów imprezy.
Strona sportowa wydarzenia bylłmecz pilkarski Północ na Południe, w którym brało udzial wielu zawodników, ktorzy w przeszłości grail w barwach Klubu Cracovia.
Podkład muzyczny zapewnili: duet Polpers, zespół rockowy Kategoria E ora
i  specjalnie zaproszony zespół Braxton Hicks.
 
Polonia w Perth stanęła na wysokości zadania i ponad wszelkimi podziałami, indywidualnie albo poprzez niemal wszystkie istniejace w naszym mieście polskie organizacje, finansowo poparła Wielką Orkiestrę i jej tegoroczny cel.
 
Naszą radość zmąciły wydarzenia w Polsce, gdzie w trakcie tego samego 27 Finalu zamordowany został  Prezydent Gdańska Pawel Adamowicz. To co nastapilo pozniej pokazalo jak wielkie jest znaczenie Wielkiej Orkiestry w kraju i poza nim. Jesteśmy dumni, ze byliśmy częścią 27. Finalu.
 
Andrzej Lewandowski
szef sztabu WOŚP w Perth
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Melbourne,  Victoria
 
 
Generalnie mieliśmy bardzo udany finał. Lokalizacja przy plaży i cudowna pogoda przyciągnęła ponad 400 osób na WOŚP-owe wydarzenie. Już mogę ogłosić, że zabraliśmy: $17 630.85. Jest to rekordowa suma, która zdecydowanie przerosła nasze nawet najśmielsze oczekiwania.  W zeszłym roku wysłaliśmy do Fundacji ponad $8000, także podwoiliśmy zebraną kwotę. 
 
Podczas Finału nasi uczestnicy mogli spróbować pysze polskie potrawy: kiełbaski z grilla, pajdę chleba ze smalcem, serniki, szarlotki, a nawet gofry. Rozbrzmiewała też muzyka na żywo: Oliwiii Puchalskiej, Łukasza Zawirskiego a także Tomka Bartczaka z córką Sammer.
 
Podczas aukcji na żywo można było zlicytować przeróżne fanty: od książek podpisanych przez autorów, po vouchery na lekcje tenisa, śniadanie w kawiarence, ale także piłę do drzewa. Ciche aukcje oferowały wspaniałe obrazy naszych lokalnych polskich artystów.
 

fot. WOSP Melbourne - fb
 
Oprócz tego co działo się w Port Melbourne Yacht Club, było też sporo zabawy na plaży. Był to bardzo udany finał, i gdyby nie wiadomości, które otrzymaliśmy następnego dnia z Polski, byliļyśmy najszcześliwszym sztabem na świecie. Zorganizowaliśmy krótkie czuwanie w dniu pogrzebu pana prezydenta Gdańska, na które przyszło wielu uczestników Finału i zwolenników WOŚP. 
 
Lucyna Bak
szefowa sztabu WOŚP w Melbourne
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Sydney, NSW
 
Oficjalna aktualna suma zebrana w Sydney : 6213 AUD 
 
Sztab WOSP w Sydney. Fot. K.Bajkowski
 
wkrótce więcej info ze sztabu.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja