polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rząd Mateusza Morawieckiego zablokowal zapisy końcowye spotkania na szczycie Unii Europejskiej, które miały obligować kraje członkowskie do działań mających na celu uzyskanie neutralności klimatycznej, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Polska delegacja nakłoniła do wyrażenia sprzeciwu również premierów Estonii, Czech i Węgier. * * * AUSTRALIA: W Melbourne zakończyła się dwudniowa rozprawa w procesie apelacyjnym kard. George'a Pella, który wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar został skazany na 6 lat pozbawienia wolności. Zeznania świadka obrony nie zostały wzięte pod uwagę. Australijski purpurat powrócił do więzienia. Sędziowie nie poinformowali, kiedy podejmą decyzję w jego sprawie. Duchowny konsekwentnie nie przyznaje się do winy. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump zatwierdził w piątek atak na Iran w związku z zestrzeleniem amerykańskiego drona szpiegowskiego. jednakże Trump postanowił zrezygnować z ataku 10 minut przed jego rozpoczęciem.
EVENTS INFO: POLVISION: Polska Zabawa - Klub Polski w Bankstown, 13.07, godz.19:00

środa, 23 stycznia 2019

Podsumowanie 27. Finału WOŚP w Perth, Melbourne i Sydney

fot. WOSP Melbourne - fb
Dramat, jaki wydarzył się na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku wstrząsnął całą Polska a także Polakami za granicą. Okres żałoby narodowej, pogrzebu prezydenta Gdańska , refleksji  po tym, co się stało,  kazało na chwilę zamilknąć nad materialnymi rezultatami tej największej akcji charytatywnej w Polsce. Czas jednak już na podsumowanie.
 
 
27. Finał WOŚP  czyli  jednodniowej zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakończył się zadeklarowaną sumą (oprócz bezpośredniej zbiórki były tez aukcje  cennych podarunków i gadzetów)  92 143 798 PLN - wynika z oficjalnej strony WOŚP. Tegoroczna zbiórka była poświęcona ufundowaniu   sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce.  W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN. 


Akcją zbiórki zajmowały się setki zarejestrowanych sztabów woluntariuszy w kraju jak również w wielu ośrodkach na świecie, gdzie mieszkają Polscy. W Australii  akcje poprowadzili 13 stycznia Polacy w Melbourne, Perth i Sydney.
 
Oto ich podsumowania:
 
 
 
27. Finał WOŚP , Perth   Zachodnia Australia
 
Kierując się sukcesem z roku ubiegłego, grupa mieszkajacych w Perth Polaków postanowiła zarejestrowac sztab i zorganizować imprezę, która od 27 lat niezmiennie odbywa się w drugą niedzielę stycznia.
 
Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy (WOSP) jest największą akcją charytatywną w Polsce i od wielu lat ma miejsce także w wielu innych krajach na świecie, gdzie zamieszkuja Polacy.
Tak jak rok temu, gospodarzem Finalu w Perth, w Zachodniej Australii,   był Klub Cracovia.
Na naszej imprezie dopisała nie tylko pogoda. W atmosferze festynu, pod hasłem "dla każdego coś miłego, Polacy i nie tylko, hojnie wsparli finansowo tę szlachetną inicjatywę.
Suma $ 4500 zebrana w w ubieglym roku zostala znacznie przekroczona.  Tym razem zebraliśmy  $ 8430, które po przekazaniu do Fundacji WOSP zostaną rozdysponowane zgodnie z tegorocznym celem akcji. 
 
Bawili się i młodzi i starsi, dla ktorych organizatorzy przygotowalli szereg atrakcji.
Działające w Perth polskie szkoły sobotnie, we współpracy z Zespołem Kukułeczka zadbały o najmłodszych. Organizacja “Umbrella” zadbała o seniorów, którzy licznie przybyli i uczestniczyli w imprezie. Stronę kulinarną zapewniła Polska Organizacja Copernicus, firma Pierogi Pani Ewy oraz Restauracja i Bar Klubu Cracovia. W kiermaszu uczestniczyło wiele polskich firm, które wystawiały swoje produkty.
 
 
 
Wielkim sukcesem zakończyła się loteria fantowa przygotowana przez organizatorów imprezy.
Strona sportowa wydarzenia bylłmecz pilkarski Północ na Południe, w którym brało udzial wielu zawodników, ktorzy w przeszłości grail w barwach Klubu Cracovia.
Podkład muzyczny zapewnili: duet Polpers, zespół rockowy Kategoria E ora
i  specjalnie zaproszony zespół Braxton Hicks.
 
Polonia w Perth stanęła na wysokości zadania i ponad wszelkimi podziałami, indywidualnie albo poprzez niemal wszystkie istniejace w naszym mieście polskie organizacje, finansowo poparła Wielką Orkiestrę i jej tegoroczny cel.
 
Naszą radość zmąciły wydarzenia w Polsce, gdzie w trakcie tego samego 27 Finalu zamordowany został  Prezydent Gdańska Pawel Adamowicz. To co nastapilo pozniej pokazalo jak wielkie jest znaczenie Wielkiej Orkiestry w kraju i poza nim. Jesteśmy dumni, ze byliśmy częścią 27. Finalu.
 
Andrzej Lewandowski
szef sztabu WOŚP w Perth
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Melbourne,  Victoria
 
 
Generalnie mieliśmy bardzo udany finał. Lokalizacja przy plaży i cudowna pogoda przyciągnęła ponad 400 osób na WOŚP-owe wydarzenie. Już mogę ogłosić, że zabraliśmy: $17 630.85. Jest to rekordowa suma, która zdecydowanie przerosła nasze nawet najśmielsze oczekiwania.  W zeszłym roku wysłaliśmy do Fundacji ponad $8000, także podwoiliśmy zebraną kwotę. 
 
Podczas Finału nasi uczestnicy mogli spróbować pysze polskie potrawy: kiełbaski z grilla, pajdę chleba ze smalcem, serniki, szarlotki, a nawet gofry. Rozbrzmiewała też muzyka na żywo: Oliwiii Puchalskiej, Łukasza Zawirskiego a także Tomka Bartczaka z córką Sammer.
 
Podczas aukcji na żywo można było zlicytować przeróżne fanty: od książek podpisanych przez autorów, po vouchery na lekcje tenisa, śniadanie w kawiarence, ale także piłę do drzewa. Ciche aukcje oferowały wspaniałe obrazy naszych lokalnych polskich artystów.
 

fot. WOSP Melbourne - fb
 
Oprócz tego co działo się w Port Melbourne Yacht Club, było też sporo zabawy na plaży. Był to bardzo udany finał, i gdyby nie wiadomości, które otrzymaliśmy następnego dnia z Polski, byliļyśmy najszcześliwszym sztabem na świecie. Zorganizowaliśmy krótkie czuwanie w dniu pogrzebu pana prezydenta Gdańska, na które przyszło wielu uczestników Finału i zwolenników WOŚP. 
 
Lucyna Bak
szefowa sztabu WOŚP w Melbourne
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Sydney, NSW
 
Oficjalna aktualna suma zebrana w Sydney : 6213 AUD 
 
Sztab WOSP w Sydney. Fot. K.Bajkowski
 
wkrótce więcej info ze sztabu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja