polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu. Decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania". Dodano, że "z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią". * * * AUSTRALIA: Ojczym zaginionej uczennicy, Charlise Mutten, został oskarżony o morderstwo po tym, jak policja znalazła ciało dziewięciolatki w beczce w nocy w Blue Mountains. Dziewięcioletnia dziewczynka była na wakacjach z matką Kallistą Mutten i ojczymem Justinem Laurensem Steinem w posiadłości weselnej w Mt Wilson, kiedy zgłoszono jej zaginięcie w piątek. * * * SWIAT: Moskwa nie będzie się godzić na obecność NATO przy rosyjskich granicach, oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej rosyjską politykę zagraniczną w minionym roku. Jak dodał, Moskwa nie zaakceptuje sytuacji, w której Ukraina będzie się znajdować poza sojuszem, ale porozumie się z krajami zachodnimi na temat budowy obiektów wojskowych i baz na Morzu Azowskim.
COVID-19 INFO: Dzienne infekcje/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (14.01.2022): USA - 806 tys./1969/62%; Niemcy - 93 tys./261/71%; Rosja - 21 tys./739/47%; Ukraina - 10 tys./191/32%; Wielka Brytania -109 tys./335/70%; Izrael - 57 tys./3/64%; Chiny: 190/0/84%; Australia -153 tys./57/77%; Polska - 16 tys./646/56%; Świat - 3 mln/7 tys./51%

środa, 23 stycznia 2019

Podsumowanie 27. Finału WOŚP w Perth, Melbourne i Sydney

fot. WOSP Melbourne - fb
Dramat, jaki wydarzył się na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku wstrząsnął całą Polska a także Polakami za granicą. Okres żałoby narodowej, pogrzebu prezydenta Gdańska , refleksji  po tym, co się stało,  kazało na chwilę zamilknąć nad materialnymi rezultatami tej największej akcji charytatywnej w Polsce. Czas jednak już na podsumowanie.
 
 
27. Finał WOŚP  czyli  jednodniowej zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakończył się zadeklarowaną sumą (oprócz bezpośredniej zbiórki były tez aukcje  cennych podarunków i gadzetów)  92 143 798 PLN - wynika z oficjalnej strony WOŚP. Tegoroczna zbiórka była poświęcona ufundowaniu   sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce.  W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN. 


Akcją zbiórki zajmowały się setki zarejestrowanych sztabów woluntariuszy w kraju jak również w wielu ośrodkach na świecie, gdzie mieszkają Polscy. W Australii  akcje poprowadzili 13 stycznia Polacy w Melbourne, Perth i Sydney.
 
Oto ich podsumowania:
 
 
 
27. Finał WOŚP , Perth   Zachodnia Australia
 
Kierując się sukcesem z roku ubiegłego, grupa mieszkajacych w Perth Polaków postanowiła zarejestrowac sztab i zorganizować imprezę, która od 27 lat niezmiennie odbywa się w drugą niedzielę stycznia.
 
Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy (WOSP) jest największą akcją charytatywną w Polsce i od wielu lat ma miejsce także w wielu innych krajach na świecie, gdzie zamieszkuja Polacy.
Tak jak rok temu, gospodarzem Finalu w Perth, w Zachodniej Australii,   był Klub Cracovia.
Na naszej imprezie dopisała nie tylko pogoda. W atmosferze festynu, pod hasłem "dla każdego coś miłego, Polacy i nie tylko, hojnie wsparli finansowo tę szlachetną inicjatywę.
Suma $ 4500 zebrana w w ubieglym roku zostala znacznie przekroczona.  Tym razem zebraliśmy  $ 8430, które po przekazaniu do Fundacji WOSP zostaną rozdysponowane zgodnie z tegorocznym celem akcji. 
 
Bawili się i młodzi i starsi, dla ktorych organizatorzy przygotowalli szereg atrakcji.
Działające w Perth polskie szkoły sobotnie, we współpracy z Zespołem Kukułeczka zadbały o najmłodszych. Organizacja “Umbrella” zadbała o seniorów, którzy licznie przybyli i uczestniczyli w imprezie. Stronę kulinarną zapewniła Polska Organizacja Copernicus, firma Pierogi Pani Ewy oraz Restauracja i Bar Klubu Cracovia. W kiermaszu uczestniczyło wiele polskich firm, które wystawiały swoje produkty.
 
 
 
Wielkim sukcesem zakończyła się loteria fantowa przygotowana przez organizatorów imprezy.
Strona sportowa wydarzenia bylłmecz pilkarski Północ na Południe, w którym brało udzial wielu zawodników, ktorzy w przeszłości grail w barwach Klubu Cracovia.
Podkład muzyczny zapewnili: duet Polpers, zespół rockowy Kategoria E ora
i  specjalnie zaproszony zespół Braxton Hicks.
 
Polonia w Perth stanęła na wysokości zadania i ponad wszelkimi podziałami, indywidualnie albo poprzez niemal wszystkie istniejace w naszym mieście polskie organizacje, finansowo poparła Wielką Orkiestrę i jej tegoroczny cel.
 
Naszą radość zmąciły wydarzenia w Polsce, gdzie w trakcie tego samego 27 Finalu zamordowany został  Prezydent Gdańska Pawel Adamowicz. To co nastapilo pozniej pokazalo jak wielkie jest znaczenie Wielkiej Orkiestry w kraju i poza nim. Jesteśmy dumni, ze byliśmy częścią 27. Finalu.
 
Andrzej Lewandowski
szef sztabu WOŚP w Perth
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Melbourne,  Victoria
 
 
Generalnie mieliśmy bardzo udany finał. Lokalizacja przy plaży i cudowna pogoda przyciągnęła ponad 400 osób na WOŚP-owe wydarzenie. Już mogę ogłosić, że zabraliśmy: $17 630.85. Jest to rekordowa suma, która zdecydowanie przerosła nasze nawet najśmielsze oczekiwania.  W zeszłym roku wysłaliśmy do Fundacji ponad $8000, także podwoiliśmy zebraną kwotę. 
 
Podczas Finału nasi uczestnicy mogli spróbować pysze polskie potrawy: kiełbaski z grilla, pajdę chleba ze smalcem, serniki, szarlotki, a nawet gofry. Rozbrzmiewała też muzyka na żywo: Oliwiii Puchalskiej, Łukasza Zawirskiego a także Tomka Bartczaka z córką Sammer.
 
Podczas aukcji na żywo można było zlicytować przeróżne fanty: od książek podpisanych przez autorów, po vouchery na lekcje tenisa, śniadanie w kawiarence, ale także piłę do drzewa. Ciche aukcje oferowały wspaniałe obrazy naszych lokalnych polskich artystów.
 

fot. WOSP Melbourne - fb
 
Oprócz tego co działo się w Port Melbourne Yacht Club, było też sporo zabawy na plaży. Był to bardzo udany finał, i gdyby nie wiadomości, które otrzymaliśmy następnego dnia z Polski, byliļyśmy najszcześliwszym sztabem na świecie. Zorganizowaliśmy krótkie czuwanie w dniu pogrzebu pana prezydenta Gdańska, na które przyszło wielu uczestników Finału i zwolenników WOŚP. 
 
Lucyna Bak
szefowa sztabu WOŚP w Melbourne
 
* * *
 
27. Finał WOŚP , Sydney, NSW
 
Oficjalna aktualna suma zebrana w Sydney : 6213 AUD 
 
Sztab WOSP w Sydney. Fot. K.Bajkowski
 
wkrótce więcej info ze sztabu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja