polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Polska za 100 mln dolarów kupi amerykańską broń i przekaże ją Ukrainie – poinformował wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski. W latach 2022-2024 Polska przekazała Ukrainie nieodpłatnie: 318 czołgów, 586 pojazdów opancerzonych, 137 systemów artyleryjskich, 10 samolotów, 10 helikopterów. Tylko do marca 2025 r. łączna wartość pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę, razem z innymi formami wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, przekroczyła 18 mld zł. * * * AUSTRALIA: Anthony Albanese udaje się do Republiki Południowej Afryki, gdzie odbędzie rozmowy na wysokim szczeblu z liderami 20 największych gospodarek świata. „Bycie częścią G20 pomaga budować silniejszą i bardziej odporną gospodarkę światową, co przynosi korzyści wszystkim Australijczykom w kraju” powiedział Albanese. * * * SWIAT: USA i Rosja uzgodniły nowy 28-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy. Według źródeł brytyjskiej gazety FT, Rosja i USA wezwały przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do przyjęcia planu. Porozumienie zostało przekazane Kijowowi w tym tygodniu przez specjalnego wysłannika prezydenta USA Donalda Trumpa - Steve'a Witkoffa. Plan wymaga od Ukrainy oddania części wschodniego Donbasu, w tym terenów znajdujących się obecnie pod kontrolą Kijowa, oraz zmniejszenia liczebności sił zbrojnych o połowę. Biały Dom oczekuje, że Ukraina podpisze plan pokojowy do przyszłego czwartku 27 listopada.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

sobota, 17 czerwca 2017

Medale Pro Patria dla działaczy polonijnych z Queensland

od lewej: Leszek Wikarjusz (prezydium RNPA), Brian Kilmartin
(konsul honorowy RP w Brisbane), Witold Kuczyński,
Jan Suchowiecki, Paweł Milewski (Ambasador RP)
Fot. H. Kurylewski
 W niedzielȩ 11 czerwca br. Ambasador RP w Australii p. Paweł Milewski wrȩczył dwóm zasłużonym działaczom polonijnym z Queensland, Panom Janowi Suchowieckiemu i Witoldowi Kuczyńskiemu, medale „Pro Patria”. Medal „Pro Patria” został ustanowiony przez Urząd d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku, a uhonorowane nim mogą być osoby bądź  instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wręczenie medali odbyło się w kościele pw. Matki Boskiej Zwyciȩskiej w Bowen Hills w  Brisbane przy okazji uroczystego otwarcia wystawy zatytułowanej: „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”.


Wystawa prezentuje życie oraz pontyfikat JPII w formie kilkunastu  wielkoformatowych plakatów ze zdjęciami oraz z opisami w języku polskim i angielskim. Wystawa pochodzi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Brisbane, z inicjatywy księdza proboszcza Andrzeja Kołaczkowskiego, jest jej już kolejnym przystankiem w podróży po Australii. 

Radę Naczelną Polonii Australijskiej na obu uroczystościach reprezentowali członkowie Prezydium, pp.  Henryk Kurylewski i Leszek Wikarjusz.  

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym działaczom polonijnym! 

Gorąco zachęcamy też do obejrzenia wystawy!

Ita Szymańska
Rzecznik 
Rada Naczelna Polonii Australijskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy