polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. Według badania przeprowadzonego dla Democracy Perception Index (DPI) w 98 krajach, w tym w 17 państwach Unii Europejskiej, prawie 51% Polaków opowiedziało się za obecnością amerykańskiej bazy wojskowej w kraju, podczas gdy jedynie 23% było temu przeciwnych. * * * AUSTRALIA: Władze Sydney wzmocniły patrole i zamknęły niektóre plaże po serii tragicznych incydentów na wschodnim wybrzeżu. Odnotowano trzy ataki w ciągu zaledwie 48 godzin, w tym śmiertelny atak na 12-letniego chłopca. * * * SWIAT: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Chinach (13–15 maja 2026 r.) zakończyła się oficjalnym ogłoszeniem sukcesu gospodarczego i dyplomatycznego, podkreślając zmianę globalnego układu sił. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego przywódcy w Pekinie od dziewięciu lat. Prezydent ChRL Xi Jinping zgodził się na zakup 200 odrzutowców od koncernu Boeing. Trumpowi towarzyszyli szefowie największych korporacji technologicznych i finansowych. W składzie znaleźli się m.in. Elon Musk (Tesla), Tim Cook (Apple), Jensen Huang (Nvidia) oraz liderzy firm Meta, Boeing i BlackRock. Xi Jinping stanowczo oznajmił, że kwestia Tajwanu jest najważniejsza w relacjach dwustronnych.
POLONIA INFO:

środa, 9 listopada 2016

Puchar Ambasadora RP w rękach biało-czerwonych

Kapitan  bialo-czerwonych z Pucharem Ambasadora RP
w Australii. Fot. K.Bajkowski
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w minioną niedzielę odbył się w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton drugi doroczny festyn pn. Polish Festival , którego centralnym wydarzeniem był mecz piłki nożnej o Puchar Ambasadora RP w Australii.

Towarzyski mecz piłkarski rozegrany zostal na murawie klubowej pomiędzy drużynami utworzonymi z zawodników Polonia S.C. - biało-czerwoni kontra pomarańczowi. Spotkanie zakończyło się remisem i seria karnych rzutów zadecydowała, że puchar Ambasadora Polski powędrował w ręce kapitana drużyny biało-czerwonych. Puchar wręczyła Konsul Generalna RP w Sydney Regina Jurkowska w towarzystwie burmistrza Blacktown - Stephena Bali.


Festyn zgromadził liczne grono bywalców Klubu w Plumpton oraz Polaków z innych dzielnic Sydney. Było kilkanaście straganów z polskim jadłem: kiełbaski, bigos, gołąbki, ciasta i oczywiście polskie piwo.  Wystawcy prezentowali również na sprzedaż upominki, ciuchy, kosmetyki, płyty CD a nawet kolekcje polskich znaczków pocztowych. Oferowali też usługi  m.in. odbiór polskich kanałów telewizyjnych. Atmosferę festynu podtrzymywał zespół M&M Michała Maciocha i Mirka Boguszewicza interpretując wykwintnie w wielu wypadkach znane polskie przeboje i biesiadne piosenki.
kb/BumerangMedia
 
Oto nasz fotoreportaż z niedzielnego festynu w Plumpton. zdjęcia: Krzysztof Bajkowski.




 

 








 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy