polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 przyjął ustawę o "zaniechaniu ścigania" za łamanie prawa przy organizacji "wyborów kopertowych" w 2020 roku. Chodzi o przypadki przekroczenia uprawnień przez urzędników, którzy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Zgodnie z ustawą, nie będzie można wszczynać postępowań karnych w takich sprawach, a te, które już zostały wszczęte, mają zostać umorzone. * * * AUSTRALIA: Najnowsza fala COVID-19 nie wykazuje oznak końca, a cotygodniowe liczby przypadków rosną w każdej jurysdykcji i skaczą o 20 procent w NSW i Victorii. W tym tygodniu w NSW zdiagnozowano wirusa u 37 796 osób, o 6000 więcej niż w zeszłym tygodniu, podczas gdy tygodniowa liczba prawie 27 000 w Victorii była o 5000 wyższa niż w poprzednich siedmiu dniach. W NSW zmarły 32 osoby a w Victorii 52. * * * SWIAT: NATO powróciło do priorytetów zimnej wojny, chce trzymać Rosjan poza Europą, a Amerykanów w Europie – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W czwartek szef MSZ wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

poniedziałek, 11 lipca 2016

Atrakcje głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Do Światowych Dni Młodzieży , które tym razem odbędą się w Polsce  zostały dwa tygodnie. Pięć wydarzeń centralnych - trzy na Błoniach i dwa na Campus Misericordiae w okolicach Krakowa, czeka na młodych pielgrzymów ze wszystkich zakątków globu, ktorzy zjadą się na co trzyletnie masowe spotkanie zainicjowane  przez  św. Jana Pawła  II w 1985 roku. To cykliczne międzynarodowe  spotkanie z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupia młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się.

Każde z głównych wydarzeń ŚDM będzie trwało ok. półtorej godziny, a poprzedzi je 3-godzinne spotkanie, tzw. pre-wydarzenie – informują organizatorzy.   Mamy  informacje co na nie będzie się składać.

Odpowiedzialni za organizację wydarzeń centralnych podkreślają, że każde pre-wydarzenie będzie elementem przygotowawczym głównych spotkań. Składać się będzie z koncertów, świadectw i innych form inscenizacyjnych i baletowych. Nie zabraknie też modlitwy.


Wydarzenia Centralne są treścią Światowych Dni Młodzieży, dotykają istoty spotkań młodych z Ojcem Świętym - wyjaśnia ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych. Jak dodaje, by jak najlepiej przekazać ideę Światowych Dni Młodzieży, do współpracy zostali zaproszeni profesjonaliści - reżyserzy, scenografowie i inne doświadczone osoby.

Wydarzenia centralne:

We wtorek,  26 lipca przed Mszą Otwarcia celebrowaną na Bloniach krakowskich przez kard. Stanislawa Dziwisza (spodziewana ilośc uczestnikow  - 500 000):

W czasie pre-wydarzeń przed mszą św. na otwarcie, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zostanie zapalona Iskra Miłosierdzia. Sztafetą, wiodącą przez miejsca związane ze św. Janem Pawłem II (m.in. parafia pw. św. Floriana) zostanie ona przyniesiona na Błonia i będzie płonęła podczas wszystkich pięciu Wydarzeń Centralnych ŚDM, a następnie zostanie przekazana przez Franciszka reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

Zgodnie z tradycją ŚDM, w uroczystej procesji zostaną wniesione symbole ŚDM – ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz krzyż – które od Niedzieli Palmowej 13.04.2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach. W procesji, nawiązującej do historii ŚDM, symbole będą nieśli reprezentanci diecezji, które były gospodarzami dotychczasowych 13 międzynarodowych edycji spotkań młodych (Rzym 1986, Buenos Aires 1987, Santiago de Compostela 1989, Częstochowa 1991, Denver 1993, Manila 1995, Paryż 1997, Rzym 2000, Toronto 2002, Kolonia 2005, Sydney 2008, Madryt 2011, Rio de Janeiro 2013).

Podczas pre-wydarzeń zostanie także zaprezentowany DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona katolickiej nauce społecznej. Wśród artystów wystąpi m.in. Ivan Komarenko wspólnie z chórem dzieci z Afryki. Podobnie, jak w kolejnych dniach, animację będą prowadzić muzycy i wodzireje z ruchu Lednica 2000.

W czwartek, 28 lipca przed  oficjalnym powitaniem Ojca Świętego Franciszka na Bloniach krakowskich (spodziewana ilośc uczestników  - 700 000):

Wśród muzyków występujących podczas pre-wydarzeń, znajdą się m.in. Levi Sakala (Republika Środkowej Afryki), Tony Melendez (USA) i autorzy hiszpańskojęzycznej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni” BANUEV (Argentyna). W różnorodny sposób zaprezentują się także przedstawiciele międzynarodowych wspólnot i stowarzyszeń, m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, L’Arche, Chemin Neuf i Shalom.

Spotkanie z młodzieżą papież Franciszek rozpocznie od przejazdu tramwajem w towarzystwie młodzieży niepełnosprawnej m.in. ze stowarzyszenia Klika) trasą od pałacu arcybiskupów krakowskich na Błonia. Podczas ceremonii powitania, reprezentanci wszystkich krajów obecnych na ŚDM Kraków 2016 (wg danych z dn. 05.07 jest to 187 państw) wezmą udział w procesji z flagami, w której będą też nieśli wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Zgodnie z tradycją papieża powitają młodzi reprezentanci wszystkich kontynentów. Papież skieruje także do młodzieży pierwsze przemówienie.

W piątek, 29 lipca – nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Błoniach (spodziewana ilośc uczestników  - 800 000):

W odróżnieniu od poprzednich, piątkowe spotkanie ma charakter bardziej refleksyjny, modlitewny. Podczas pre-wydarzeń wystąpią m.in. Paddy Kelly, francuski zespół Les Prêtres, grupa muzyczna z Iraku, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów z Bliskiego Wschodu Saint Rafqa Choir. Zostaną zaprezentowane także fragmenty animowanego filmu poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe pt. „Max and Me”, zrealizowanego przez twórców „Cristiady”.

Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które od 1993 r. jest częścią głównych uroczystości ŚDM, krzyż ŚDM będą nieśli kolejno przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń, pełniących dzieła miłosierdzia, m.in.: Cenacolo, Sant’Egidio i misjonarki miłości. Autorem rozważań Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś. Papież Franciszek skieruje do młodych przemówienie.


W sobotę, 30 lipca –  wieczorne czuwanie młodzieży  z papieżem Franciszkiem na terenie Campus Misericordiae, Brzegi . (spodziewana ilość uczestnikow  - 1 000 000):

Podczas pre-wydarzeń wystąpią m.in. Il Volo (Włochy), Rexband (Indie) oraz młodzi z maronickiej wspólnoty Jesus ma Joie (Liban). Swoją działalność przybliży także m.in. Fundacja Frassatiego z Włoch, Salezjański Wolontariat Misyjny i papieskie stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Na rozpoczęcie nabożeństwa papież Franciszek, w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów przejdzie przez bramę miłosierdzia przygotowaną na Campus Misericordiae. Spotkanie z młodymi będzie składało się z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016 i przygotowanej przez Teatr Tańca Mira-Art, dialogu papieża z modlitwą (tradycyjnie, przed wygłoszeniem przemówienia, ojciec święty wysłucha świadectw młodych ludzi. Tym razem będą to: Polka, Syryjka oraz Paragwajczyk) oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji wykorzystany zostanie ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju” – 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie.

Niedziela, 31 lipca – Msza Święta Poslania celebrowana przez papieza Franciszka na Campusie Misericordiae (spodziewana ilość uczestników  - 1 500 000):

Pre-wydarzenia, poprzedzające najważniejszą celebrację Światowych Dni Młodzieży, będą łączyły w sobie elementy tradycji polskich (np. śpiew Godzinek ku czci NMP) i zagranicznych (m.in. występ zespołów The Sun z Włoch i Achinoam Nini z Izraela).

Uczestnicy celebracji są zachęceni do tego by przypomnieli sobie datę własnego chrztu św., który będą wspominać w czasie mszy św. podczas obrzędu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie liturgii papież Franciszek przekaże reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów Iskrę Miłosierdzia, z którą uczestnicy ŚDM mają powrócić do swoich krajów. Zgodnie z tradycją, podczas południowej modlitwy Anioł Pański, ojciec święty ogłosi miejsce kolejnej edycji Światowych Dni Młodzieży.

Ojciec święty, biskupi i kapłani będą koncelebrować mszę św. w szatach liturgicznych zaprojektowanych przez śp. Macieja Cieślę (27 l.) – grafika Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, który zmarł 2.07 br. w następstwie choroby nowotworowej.


Wydarzeniom Centralnym ŚDM towarzyszyć będą czterystuosobowe chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Wg szacunków, w uroczystościach weźmie udział ponad 800 kardynałów i biskupów oraz ok. 13 000 księży z całego świata. Swój udział zgłosiło też ok. 1200 kleryków z ok. 30 polskich diecezji. Łącznie, na wszystkie msze święte odprawiane w czasie ŚDM przygotowano ok. 5 000 000 komunikantów. Na terenie Błoń będą one przechowywane w 6 namiotach eucharystycznych. Na Campus Misericordiae takich namiotów będzie 20. Po raz pierwszy, oprócz liturgii łacińskiej, do nabożeństw wprowadzone zostaną elementy rytu bizantyjsko-słowiańskiego.
kb/BumerangMedia/na podstawie materiałów prasowych ŚDM-Krakow2016Zob. najświeższe aktualności i stan przygotowań do ŚDM w Krakowie:
 Oficjalna strona ŚDM 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy