polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: We wtorek doszło wreszcie do oficjalnego spotkania Prezydenta RP Karola Nawrockiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem w Budapeszcie. Wcześniej Nawrocki - zadeklarowany rusofob odmówił spotkania z Orbanem, bo ten spotyka się z prezydentem Rosji. Teraz prezydent Nawrocki udał się na Węgry, aby wesprzeć premiera Orbána przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (zaplanowanymi na 12 kwietnia 2026 r.) oraz rozmawiać o wspólnych interesach, takich jak sprzeciw wobec Zielonego Ładu i nielegalnej imigracji. Premier Tusk jest niezadowolony z tej wizyty. * * * AUSTRALIA: Australia i Unia Europejska sfinalizowały 24 marca 2026 r. przełomowe porozumienie o wolnym handlu (FTA) oraz zawarły nowe partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, podczas swojej wizyty w Canberze, podpisała dokumenty wraz z premierem Australii, co kończy wieloletni proces negocjacyjny trwający od 2018 roku. Porozumienie przewiduje, że produkty "wrażliwe", do których zalicza się wołowina, będą mogły być importowane do UE po zerowej lub obniżonej stawce celnej. * * * SWIAT: Donald Trump napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych, że USA i Iran przeprowadziły „bardzo dobre i produktywne” rozmowy na temat „całkowitego rozwiązania działań wojennych na Bliskim Wschodzie”. Po wpisie prezydenta USA Iran oświadczył, że nie odbyły się żadne negocjacje.
POLONIA INFO:

piątek, 13 maja 2016

Michał Szpak w finale konkusu Eurowizji!

Michał Szpak podczas półfinału Eurowizji 2016.
Fot. Eurovision Song Contest -YouTube (printscreen)
Michał Szpak, reprezentant Polski, awansował z piosenką „Color of Your Life” do finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Do głównego koncertu, oprócz Polski, dostali się artyści z Łotwy, Gruzji, Bułgarii, Australii, Ukrainy, Serbii, Izraela, Belgii oraz Litwy. Finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie można oglądać w najbliższą sobotę, 14 maja o godz. 21.00 w TVP Polonia oraz na tvp.pl. - informuje Telewizja Polska.
 
Drugi półfinał konkursu, w którym wybrano 10 piosenek, odbył się w czwartek, 12 maja. W miniony wtorek i czwartek, w pierwszym i drugim półfinale, wskazano utwory, które zdobyły najwięcej punktów – sumy głosów profesjonalnego jury oraz telewidzów. Z pierwszego półfinału do wielkiego finału awansowały: Rosja, Węgry, Azerbejdżan, Cypr, Armenia, Holandia, Chorwacja, Austria, Czechy, Malta. 

 
W finale wystąpią zwycięzcy pierwszego i drugiego półfinału oraz wykonawcy z tzw. „wielkiej piątki”, czyli: Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz przedstawiciel gospodarzy – Szwecji.
Finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie można oglądać w TVP Polonia 14 maja o godz. 21.00 (czasu polskiego). Konkursowe zmagania będą też mogli śledzić internauci na stronie TVP.PL oraz w specjalnym serwisie EUROWIZJA.TVP.PL. 
 
Telewizja Polska 
  * * *
 
Transmisja w Australii: SBS TV 
Oryginalna transmisja w internecie na kanale You Tube: Eurovision Song Contest - Grand Final
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy