polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent USA Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski dodatkowe 5000 żołnierzy. Decyzję powiązał z relacjami z prezydentem Karolem Nawrockim. Sprawa relacji z USA wywołała ogromną burzę polityczną w kraju; premier Donald Tusk oficjalnie zareagował na ruch amerykańskiego prezydenta, dziękując publicznie Karolowi Nawrockiemu za skuteczność w negocjacjach. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. * * * AUSTRALIA: Australijski rząd wprowadza od lipca 2026 roku program „Solar Sharer Offer” (SSO), gwarantujący gospodarstwom domowym 3 godziny darmowego prądu dziennie. Ta przełomowa reforma ma na celu obniżenie kosztów życia mieszkańców poprzez maksymalne wykorzystanie taniej, odnawialnej energii słonecznej generowanej w środku dnia. Sprzedawcy prądu zostaną zobligowani do oferowania bezpłatnego zasilania w wybranym przedziale czasowym. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oświadczył, że jego kraj może przystąpić do wojny przeciwko Ukrainie w przypadku, gdyby doszło do „agresji” wobec jego kraju. Wyraził również gotowość do spotkania się z Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia problemów i perspektyw stosunków dwustronnych. Jednocześnie Białoruś wraz z Rosją prowadzi największe od ponad 30 lat ćwiczenia nuklearne.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

sobota, 16 kwietnia 2016

Już więcej Polaków popiera KOD niż PiS


Aż 40 proc. Polaków popiera Komitet Obrony Demokracji. PiS ma poparcie o 8 pkt. proc. mniejsze. Co ciekawe, z obrońcami demokracji sympatyzują nawet wyborcy Andrzeja Dudy i PiS. KOD zaistniał w świadomości niemal trzech czwartych Polaków - wynika z sondażu TNS Polska dla „Gazety Wyborczej”. Działania Komitetu popiera 40 proc. respondentów, przeciwko jest 28 proc. Co czwarty badany o KOD nie słyszał.

więcej

KOD powstał 18 listopada 2015 roku. Założył go Mateusz Kijowski, zainspirowany tekstem „Trzeba założyć KOD” autorstwa Krzysztofa Łozińskiego, byłego działacza Komitetu Obrony Robotników z czasów PRL. Od tamtej pory KOD konsekwentnie organizuje w wielu miastach Polski protesty w obronie rządów prawa, poszanowania konstytucji i odpolitycznienia mediów publicznych.










W związku z rezolucją w sprawie Polski  przyjętą w tym tygodniu przez Parlament Europejski KOD opublikował następujące oświadczenie:




W piątek, w dniu historycznego, bo pierwszego poza Warszawą Zgromadzenia Narodowego obu izb Parlamentu polskiego w stolicy Wielkopolski, na poznańskim placu Wolności znów zgromadziły się tłumy. Manifestację zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Częste były nawiązania do obchodzonej właśnie 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Obchodzimy szczególny jubileusz. Decyzja Mieszka I na stałe wyznaczyła nasze miejsce w dzisiejszym świecie. Należymy do Europy – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dodał, że dziś wartości takie jak demokracja, tolerancja, czy solidarność są w Polsce kwestionowane. Wskazał także, na szczególną rolę w ich obronie Poznania, czyli kolebki państwowości.

Podczas zgromadzenia na Placu Wolności  wszyscy mówcy podkreślali istotną rolę demokracji, Trybunału Konstytucyjnego oraz wolnych mediów, w życiu codziennym każdego obywatela i funkcjonowania wszystkich instytucji demokratycznego państwa prawnego.
Zaznaczano też wyraźny sprzeciw przeciwko ignorowaniu ostatnich wyroków Trybunału Konstytucyjnego, oraz opinii Komisji Weneckiej, przez obecnie rządzących.
Przebijał się też niepokój o przyszłe miejsce Polski w Europie i w świecie.


Po raz kolejny Wielkopolanie pokazali siłę społecznego, pokojowego sprzeciwu!

 

A oto video z drona podczas poprzedniej, marcowej manifestacji KODu w Poznaniu i piosenka o wolności:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy