polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

niedziela, 20 marca 2016

1050 lat Chrztu Polski. Wkrótce centralne obchody w Poznaniu

Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz Jana Matejki
 (domena publiczna)
Polska obchodzi  1050-lecie swej państwowości , które zapoczątkował Chrzest  Mieszka I. W czasach PRL  jubileusz   1000-lecia Polski  Państwo i Kościół obchodziły oddzielnie.  Teraz  1050 rocznica Chrztu Polski  i tym samym wejścia  Polan w krąg cywilizacji chrześcijańskiej obchodzona  jest wspólnie.  Centralne uroczystości zaplanowano na kwiecień w  stolicy Wielkopolski – historycznej siedzibie pierwszego polskiego  władcy.  Zapowiedź wielkich  obchodów państwowo-religijnych w Poznaniu zainaugurował  tam  już w  kwietniu 2014 r. koncert Plácido Domingo "Tu zaczęła się Polska". 
 
 Bez wątpienia obecny rok stoi  pod znakiem 1050-lecia chrztu Polski. Choć nie mamy potwierdzonych informacji o dacie dziennej chrztu Mieszka (choć przypuszcza się, że dokonał się on przez okazji Wielkanocy), wydarzenie to okazało się kluczowe dla dalszych losów Polski i Polaków. Pół wieku temu, w czasach „dojrzałego Gomułki”, przez nasz kraj przetoczyła się fala dwóch konkurencyjnych celebracji – kościelnych oraz państwowych, ukrytych pod nazwą „Tysiąclecia Państwa Polskiego”. Dziś pomiędzy Episkopatem a władzami RP panuje pokój i wszystko zapowiada, że obchody zostaną zorganizowane wspólnie.

Dla Kościoła rocznica ta będzie miała znaczenie fundamentalne – to w końcu symboliczna data powstania wspólnoty wiernych, niosących nie tylko uniwersalną historię religii chrześcijańskiej, ale również ponad tysiąc lat rodzimych dziejów wiary nad Wisłą. Dla środowisk konserwatywnych i tradycjonalistycznych będzie to okazja do podkreślania kluczowej roli Kościoła w Polsce na przestrzeni dziejów, co od razu wywoła reakcję przeciwnej opcji światopoglądowej. Zażarta kłótnia o miejscu katolicyzmu w polskości jest więc przesądzona. Warto jednak postawić przy okazji tej ważnej rocznicy inne pytanie: co łączy współczesnych Polaków z Mieszkiem i jego drużynnikami? Albo: w jakim stopniu od chwili chrztu jesteśmy cząstką wspólnoty europejskiej i zachodniego kręgu cywilizacyjnego? Lub z innej perspektywy – ile w naszym myśleniu o przeszłości jest miejsca na odwoływanie się do dziedzictwa przedchrześcijańskiego (i czy powinniśmy to czynić niczym słynni „Turbosłowianie”)? Obok tych pytań warto się jednak cieszyć tym, że wreszcie szerszą uwagę opinii publicznej przykuje epoka inna niż historia najnowsza. [1]  

- W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski  - powiedział  Prymas Stefan Wyszyński w 1966 roku w swym liście na Wielkanoc Roku Tysiąclecia Chrztu Polski

 Teraz, 50 lat później w liście pasterskim na jubileusz 1050-lecia chrztu Polski biskupi polscy przypominaja, że  „Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym”
 „Chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie" - brzmi fragment przyjętej przez Senat RP uchwały "Annus Domini MMXVI – Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski". W uchwale senatorowie oddali cześć Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w 966 r. miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Polski. [2]

27 listopada 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, przedstawiono program centralnych wydarzeń związanych z Jubileuszem1050 lat chrztu Polski..


W przygotowania do rocznicy Chrztu Polski wpisał się X Zjazd Gnieźnieński . To międzynarodowe spotkanie katolików oraz chrześcijan różnych wyznań, polityków i intelektualistów odbylo się 11-13 marca br. pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.
W najbliższych tygodniach  zaplanowano wystawy i konferencje poświęcone tematyce chrzcielnej i początkom państwa polskiego. Wystawy czynne będą do maja. Wśród proponowanych przedsięwzięć jest m.in. sympozjum „Chrzest Polski z perspektywy XXI wieku” i cykl czterech ekspozycji pod wspólnym tytułem „Rezydencjalne ośrodki państwa pierwszych Piastów. Poznań – Ostrów Lednicki – Gniezno”.


W kolejnych miesiącach zaplanowano wydarzenia i inicjatywy adresowane zarówno do szerokiego grona odbiorów, jak i specjalistów zainteresowanych tematem. Odbędzie się m.in. Królewski Festiwal Artystyczny, konferencja poświęcona historii milenijnych badań archeologicznych 1949-1966, ekspozycja „966 Mesico baptisatur. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich” oraz młodzieżowy panel dyskusyjny na Ostrowie Lednickim pt. „Gdzie ochrzcił się Mieszko?”. Przypomniane zostaną także milenijne uroczystości z 1966 r.
Centralne rocznicowe obchody  1050. rocznicy chrztu Polski i powstania państwa polskiego rozpoczną się uroczystościami w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski. Podczas mszy w katedrze gnieźnieńskiej, w czwartek 14 kwietnia, Episkopat będzie dziękować za chrzest Polski. Po południu biskupi udadzą się na Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica, gdzie w czasach pierwszych Piastów znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tam, przy palatium Mieszkowym, po raz pierwszy zabrzmi jubileuszowy dzwon, ogłaszając 1050. rocznicę Chrztu Polski.


Na następne dwa dni obchody przeniosą się do Poznania. 15 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich  o godz. 12.00 zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Na uroczystości do stolicy Wielkopolski przybędzie ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy.
W nadzwyczajnym zgromadzeniu obu izb parlamentu wezmą udział prezydent Andrzej Duda, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Po obradach uczestnicy obchodów wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. [3]

16 kwietnia na stadionie poznanskiego Lecha  podczas  Eucharystii, sprawowanej przez polskich biskupów a także przez przedstawicieli zagranicznych episkopatów, będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. .W ceremoni weźmie udział ok. 42 tys. wiernych – tyloma miejscami dysponuje bowiem poznańska arena. Obecni będą m.in. delegaci Polonii oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, których zaproszono też do współtworzenia tego spotkania ewangelizacyjnego. To ma być wielkie narodowe spotkanie tych, którzy żyją wiarą, poszukują Boga i chcą narodzić się na nowo.

Po kwietniowych uroczystościach centralnych, 3 maja na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Boskiej Częstochowskiej.

28 lipca, przebywający w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży papież  Franciszek przybędzie na Jasną Górę, gdzie odprawi Mszę św.z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.


Wszystko o obchodach Jubileuszu 1050 lat Chrztu Polski  na stronie powstalej z inicjatywy  Konferencji Episkopatu Polski i Narodowego Centrum Kultury
:
chrzest966.pl
kb/BumerngMedia
________________________

[1] Hist.mag. – T. Leszkowicz  

[2] pch24. pl
[3] ekai .pl

* * *
Audiobook: Jerzy Dowiat "Chrzest Polski" (Wiedza Powszechna, W-wa 1966):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy