polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 1 października 2015

Rosja rozpoczęła rozprawę z terrorystami Państwa Islamskiego

Rosyjskie samoloty szturmowe Su-25. Fot.Nik Pilgrim/Flickr
Wczoraj rano, na prośbę prezydenta Syrii Assada, za pozwoleniem rosyjskiej Rady Federacji (senatu) i na rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina, rosyjskie lotnictwo wojskowe przystąpiło do rozprawy z terrorystami Państwa Islamskiego, al-Qaidy, Dżabhat an-Nusra i innych ugrupowań dżihadystów w Syrii.

Agencja Reuters poinformowała o rozpoczęciu rosyjskich nalotów, a pierwsze ataki z powietrza miały być przeprowadzone na obrzeżach syryjskiego miasta Homs i są prawdopodobnie kierowane przy współdziałaniu lądowych sił wojsk syryjskich i z nimi koordynowane. Wcześniej poinformowano, że prezydent Syrii Baszar al-Asad  w liście do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina poprosił oficjalnie o pomoc wojskową w zwalczaniu terrorystów


W ciągu trzech ostatnich lat Państwu Islamskiemu udało się zająć znaczne obszary w Syrii i Iraku. Dane na temat liczebności bojowników organizacji ekstremistycznej oscylują między 50 a 200 tysiącami. Nie powstał wspólny front przeciwko Państwu Islamskiemu. Z ugrupowaniem walczą irackie i syryjskie wojska rządowe, międzynarodowa koalicja na czele ze Stanami Zjednoczonymi, która ogranicza się do ataków z powietrza, a także Kurdowie oraz libańscy i iraccy powstańcy-szyici. W wyniku działań zbrojnych zginęło setki tysięcy cywilów, a kilka milionów wybrało los uchodźców.

Syrian civil war

Moskwa potwierdziła oficjalnie rozpoczęcie działań wojskowych w Syrii. Samoloty Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji rozpoczęły operację powietrzną, podczas której przeprowadzają punktowe ataki na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii – poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał Igor Konaszenkow.  Zgodnie z decyzją Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimira Putina samoloty rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych dziś rozpoczęły operację powietrzną, podczas której przeprowadzają punktowe ataki na cele naziemne terrorystów z ugrupowania Państwo Islamskie na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej – oświadczył generał. Jak powiedział Konaszenkow, minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu poinformował swoich kolegów z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), że podczas operacji powietrznej w Syrii samoloty rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych zbombardują należące do Państwa Islamskiego węzły komunikacyjne, sprzęt wojskowy, transport, magazyny broni, amunicji i paliwa. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało również za pomocą Twittera, że siły powietrzne Rosji bombardują należące do Państwa Islamskiego węzły komunikacyjne, sprzęt wojskowy, transport, magazyny broni, amunicji i paliwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że wsparcie syryjskiej armii będzie realizowane z powietrza, bez udziału w operacji lądowej. Nasze działania będą realizowane w ściśle określonych ramach. Po pierwsze, będziemy wspierać syryjską armię wyłącznie w jej legalnej walce właśnie z ugrupowaniami terrorystycznymi. Po drugie, wsparcie będzie realizowane z powietrza, bez udziału w operacji lądowej. Po trzecie, wsparcie będzie ograniczone czasowo, do przeprowadzenia przez syryjską armię skutecznej operacji ofensywnej – powiedział Putin podczas narady z członkami rządu.

Jak powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, walka z terroryzmem powinna być prowadzona w ramach zatwierdzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji lub na wniosek kraju potrzebującego takiej pomocy. Zawsze popieraliśmy i popieramy walkę z międzynarodowym terroryzmem. Ponadto jesteśmy przekonani o tym, że powinna ona być prowadzona wyłącznie w ścisłej zgodzie z prawem międzynarodowym, tj. w ramach zatwierdzanych w tych przypadkach rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ lub na wniosek kraju, który potrzebuje pomocy wojskowej. Ani jednego, ani drugiego nasi zachodni partnerzy w ramach działań w  Syrii nie mają – powiedział Putin na naradzie z członkami rządu. Również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjska pomóc wojskowa będzie miała legitymizację bo Rosja będzie udzielać pomocy Syrii na zlecenie oficjalnych władz Syrii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja będzie jedynym krajem, który udziela pomocy wojskowej Syrii na legalnej podstawie.

Warto tu przypomnieć, że w poniedziałek  przemawiając na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent Rosji Władimir Putin uznał, że brak współpracy z obecnym rządem w Damaszku jest olbrzymim błędem. „Powinniśmy wreszcie przyznać, że nikt poza siłami prezydenta Asada i kurdyjskimi milicjami nie walczy naprawdę z Państwem Islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi” – powiedział.  Putin opowiedział się za powołaniem szerokiej koalicji antyterrorystycznej do walki z dżhadystami w Syrii i Iraku. Powiedział, że taka koalicja byłaby podobna do antyhitlerowskiej koalicji z czasów II wojny światowej (w której czołową rolę odegrały USA i ZSRR). Putin powiedział też, że Rosja wzywa wszystkich do współpracy mającej doprowadzić do "społeczno-gospodarczego odrodzenia Bliskiego Wschodu", dzięki czemu "nie trzeba będzie budować obozów dla uchodźców". Według rosyjskiego prezydenta "kluczowymi uczestnikami takiej koalicji powinny stać się kraje muzułmańskie".

Sekretarz stanu USA powiedział dziennikarzom CNN, że Waszyngton zmienił swoje stanowisko odnośnie Baszara al-Assada. Teraz USA opowiadają się za „płynnym przejściem” władzy w Syrii. Kerry powiedział również, że współpraca z Rosją będzie dla Ameryki „okazją” do rozwiązania kryzysu syryjskiego. 

Ambasador USA w Rosji, komentując decyzję Rady Federacji Rosji o użyciu rosyjskiego wojska w Syrii, oświadczył, że podczas spotkania w Nowym Jorku prezydenci obu krajów, Władimir Putin i Barack Obama, zgodzili się, że mają wspólne interesy w walce z Państwem Islamskim. Powtórzę, że kiedy prezydent Obama spotkał się z prezydentem Putinem, obaj zgodzili się, że istnieje potrzeba ustanowienia kanału komunikacji między naszymi wojskowymi w celu uniknięcia nieporozumień między oddziałami koalicji na czele z USA, a Rosją – powiedział RIA Novosti rzecznik ambasady William Stevens.
Rosja uważa za konieczne natychmiastowe wprowadzenie sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wobec ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie, w przeciwnym razie skuteczność międzynarodowych wysiłków w walce z terroryzmem może zmniejszyć się – powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Uważamy również, że konieczne jest wniesienie Państwa Islamskiego jako odrębnego podmiotu na antyterrorystyczną listę sankcyjną Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwłoka w rozwiązaniu tej oczywistej kwestii będzie nieproduktywna z punktu widzenia skuteczności antyterrorystycznych wysiłków naszej organizacji – powiedział minister na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wzywamy bardziej uporczywie i przedmiotowo, by zapobiegać zagrożeniom płynącym ze strony zagranicznych terrorystów-bojowników. Trzeba pilnie zbudować jednolitą bazę danych, zawierającą informacje o nich, opracować dodatkowe mechanizmy wymiany informacji o zmianach przez nich pobytu i uprościć procedury ich przekazywania – dodał Ławrow.


Wiecej o aktualnym rozwoju wydarzeń w Syrii: Acta DiurnaActa Diurna - Neon24


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy