polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Stany Zjednoczone wstrzymały przerzut nowej zmiany rotacyjnej i faktycznie zmniejszają liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Związane jest to z redukcją sił w Europie oraz brakiem środków w budżecie Pentagonu. Mowa o około 4 tysiącach z blisko 10 tysięcy żołnierzy stacjonujących w Polsce rotacyjnie (głównie z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej). Polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) oraz politycy podkreślają, że nie oznacza to całkowitego wycofania wojsk USA ani likwidacji dowództwa V Korpusu w Poznaniu. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. * * * AUSTRALIA: Australia zmaga się z najpoważniejszą od dekad epidemią błonicy (dyfterytu). Minister zdrowia Mark Butler wyraził głębokie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się tej infekcji bakteryjnej. Ognisko choroby, które wybuchło na Terytorium Północnym, przekroczyło już granice stanowe i dotarło do Australii Zachodniej, Queensland oraz Australii Południowej. * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe sprawdzające gotowość do użycia taktycznej broni jądrowej. Manewry odbywają się na terytorium Białorusi, w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej flanki NATO, z wykorzystaniem jednostek rakietowych oraz lotnictwa. Cwiczenia rozpoczęły się na dzień przed wizytą Władimira Putina w Pekinie.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

sobota, 17 października 2015

6 grudnia - Polski Festiwal Świąteczny w Plumpton

Tegoroczny  Polski Festiwal Świąteczny odbędzie się w niedzielę,  6  grudnia. Impreza będzie  organizowana w tym roku przez zarząd Klubu POLONIA w Plumpton.

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, ze względu na rewitalizację  Parku Tumbalong na Darling Harbour, która potrwa do połowy  przyszłego roku - tegoroczny tradycyjny festiwal  nie może się tam odbyć. W związku z zaistniałą nową sytuacją Klub POLONIA podjął się  trudnego zadania i postanowił zorganizować festiwal na terenie polskiego  klubu.

Trzeba tutaj podkreślić , że klub ten ma wspaniałe warunki na tego typu imprezy jak żaden inny  w Sydney. Ogromny teren  i  wspaniałe zaplecze techniczne oraz  socjalne, pozwoli na szczególny rozmach  festiwalu. Zaletą tegorocznego festynu jest to, że jest on organizowany na “naszym polonijnym skrawku ziemi”- należacym do NAS , a nie na terenie wynajętym.
Organizatorzy pracują nad nowymi atrakcjami, które będą miały miejsce w trakcie festiwalu – oprocz sprawdzonej formuły z corocznymi występami , jak np. pięknych  i  tradycyjnych zespołów folklorystycznych – dumy naszej  polskiej kultury narodowej -publiczność będzie miała możliwość obejrzeć znanych artystow oraz nowe talenty.

Generalnie program ułożony jest w sposób bardziej tradycyjny w godzinach porannych, a po południu - czyli w drugiej fazie festiwalu - można będzie zobaczyć na scenie  różne zespoły muzyczne - a także zabawić się przy nowoczesnej muzyce.

Wstęp na tegoroczny festyn  będzie oczywiście  bezpłatny – tak jak zawsze. Będą przeróżne stoiska z pamiątkami, ozdobami, z książkami, z polskimi wyrobami no i oczywiście ze specjałami polskiej kuchni – będą więc pierogi, placki ziemniaczane, polskie kiełbaski na gorąco, naleśniki, różne ciasta i pączki a także polskie piwo.

Na terenie stoiska edukacyjnego  będzie można dowiedzieć się o nauczaniu języka polskiego na wszystkich poziomach, w różnych dzielnicach Sydney, w klasach dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.

Jak zawsze, cennym gościem festiwalu będzie zespoł programu polskiego radia   SBS. Redaktorzy zorganizują także na scenie mini-konkursy z nagrodami, dla ochotników.
Organizatorzy pracują nieustannie nad nowym programem i  nową formą festiwalu , ktory odbędzie się na tym imponujacym  terenie –  przypominajacym australijski COUNTRY CLUB. Klub położony jest na szczegolnie dużym placu ziemi - rodziny przybyłe na festiwal  będą mogły czuć się tutaj “jak u siebie na podworku”, bowiem klub posiada  duże zaplecze i jest tu wszystko by przyjemnie spędzić czas.

Klub oferuje  także parking na  własnym placu  klubu dla wcześnie przybyłych bez opłat. Jest także mnóstwo miejsc parkingowych  na pobliskich ulicach.
Informacje na temat festynu będą zamieszczane i podawne na bieżaco w polskich mediach. Zapraszmy serdecznie na ten wyjątkowy festiwal.

Dariusz Paczyński  
Rzecznik Prasowy Festiwalu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy