polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Polska nie musi wdrażać Zielonego Ładu. Trybunał Konstytucyjny zajął się kwestią wpływu Unii Europejskiej na polską politykę energetyczną. Wniosek w tej sprawie złożyła do TK grupa stu posłów. * * * AUSTRALIA: Partia Liberalna i Partia Narodowa rozstały się po tym, jak lider Partii Narodowej David Littleproud ogłosił, że partia po raz pierwszy od 38 lat odchodzi od umowy koalicyjnej. Lliderzy obu partii obwiniają się za niepowodzenie w zawarciu nowego porozumienia partnerskiego po niedawnej porażce koalicji w wyborach, w których Partia Pracy odniosła miażdżące zwycięstwo, a lider Partii Liberalnej Peter Dutton został usunięty ze swojego miejsca w parlamencie. Partia Narodowa będzie zasiadać w nowym parlamencie niezależnie. W najbliższych dniach liberałowie powołają nowe ministerstwo cieni Ostatni rozłam nastąpił w 1987 r., gdy premier Queensland National Party Joh Bjelke-Petersen prowadził kampanię na premiera. * * * SWIAT: Izrael przeprowadzadził w piątek rano atak na Iran. Do ataku doszło na kilka dni przed szóstą rundą negocjacji nuklearnych między Teheranem a Waszyngtonem. Iran zapowiada odwet.
POLONIA INFO:

środa, 27 maja 2015

Polska flaga na maszcie w Parramatcie. Reportaż z uroczystości

"Podhale" podczas występu na uroczystości Podniesienia Polskiej Flagi w Parramatcie. Fot.J.Ławoński
W sobotę, 23 maja przed  Ratuszem Miejskim w Parramatcie odbyla się po raz pierwszy uroczystość Podniesienia Flagi Polskiej. Przy hymnach narodowych Australii i Polski burmistrz Parramatty i konsul generalna RP w Sydney wspólnie wciągneli na maszty australijską i polską flagę.

Na uroczystości byli obecni m.in. burmistrz Parramaty, Scott Lloid, konsul generalna RP w Sydney, Regina Jurkowska, przedstawiciele Polonii australijskiej, mieszkańcy Parramatty.  W swym przemówieniu konsul Jurkowska podkreslila zwiazki Polski i Australii na przestrzeni historii oraz wyróżniła kilku Polaków , ktorzy mieli znaczący wkład w budowę społecznosci australijskiej.  

Na placu przed ratuszem wystąpiły polonijne zespoły folklorystyczne „Lajkonik” i "Podhale" prezentujac polskie i góralskie tańce w pięknych, kolorowych strojach ludowych.  Skrzypaczka Oliwia Kowalik zagrała dwa utwóry skrzypcowe polskich kompozytorów a Olivia Kierdal zaśpiewała  piosenkę wlasnego autorstwa "With you". Na zakończenie uroczystosci wszyscy zgromadzeni, którzy przyniesli ze sobą polskie I austrlijskie choragiewki podnieśli je do gory. Wewnatrz ratusza tymczasem czekał wykwintny poczęstunek dla wszystkich przybylych pragnacych poprzec tę miłą inicjatywe Rady m. Parramatty - Polish Flag Rising Ceremony.
Takie uroczystości Rada Miejska Parramatty organizuje co pewien czas dla podkreślenia wielokulturowości Australii. Wcześniej odbyly się tam podobne podniesienia flagi greckiej, filipińskiej, libańskiej i koreańskiej.

W Bumerangu Polskim przedstawiamy fotoreportaż oraz relację filmową Jarka Ławońskiego z sobotniej uroczystości w Parramatcie:





























 
 

Nasz reportaż filmowy: BumerangMedia YouTube


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy