polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

środa, 29 kwietnia 2015

Prawie wszystko o kandydatach na Prezydenta RP

10 maja odbędą się wybory na urząd Prezydenta Polski. Uczestnictwo w tych wyborach to nie tylko przywilej ale i patriotyczny obowiązek dla obywateli w kraju jak również tych mieszkajacych za granicą.  Elektroniczne zarejestrowanie się umożliwia praktycznie każdemu  Polakowi  w Australii na oddanie swojego głosu niezależnie od miejsca swego pobytu.

W głosowaniu mamy do wyboru jednego z 11 kandydatów, którzy zebrali wymaganą liczbę podpisów poparcia. Kim oni są? Co reprezentuja? Jaką politykę będą prowadzić gdy zostaną wybrani na najwyższy urząd w państwie? W Bumerangu Polskim przedstawiamy najważniejsze informacje o kandydatach oraz głowne tezy ich obietnic wyborczych.Grzegorz Braun - reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki.

 

Urodził się w 1967 r. w Toruniu. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów reżyserskich na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 80. działał jako opozycjonista. Zajmował się kolportażem i organizowaniem akcji Pomarańczowej Alternatywy i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Uczestniczył w strajkach Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na początku lat 90. był publicystą miesięcznika „Opcja na prawo”, a następnie „Frondy”. Od 1994 r. jest reżyserem filmów dokumentalnych i seriali, autorem takich filmów jak „Eugenika w imię postępów”, „Towarzysz generał” czy „Defilada zwycięzców”. W twórczości odwołuje się do historii Polski i idei obrony życia i godności człowieka.

Hasło: „Może(sz) zmienić wszystko!”


Polityka wewnętrzna
Jako monarchista  uważa, że tylko podniesienie Korony Polskiej otworzy przed Polską na powrót szeroką perspektywę dziejową.

Trzeba  wyjść z KOLEKTYWIZMU w polityce wewnętrznej. Trzeba walczyć z MARKSIZMEM EKONOMICZNYM tj. socjalizmem w gospodarce, ale i z MARKSIZMEM KULTUROWYM, tj. poprawnością polityczną, która propaguje światopoglądąd oparty na bredniach (w rodzaju globalnego ocieplenia) i niegodziwościach (w rodzaju rewolucji genderowej) – twierdzi.
Opowiada się za możliwie jak najpilniejszą zmianą prawa wyborczego. Popiera ideę jednomandatowych okręgów wyborczych.

Z zasady jest zwolennikiem wolności gospodarczej, a podatek od dochodów osobistych PIT uważa za penalizację przedsiębiorczości i gospodarności. Jest za karą śmierci dla morderców i zdrajców stanu.

Polityka zagraniczna i obronność
Trzeba  wyjść z KLIENTELIZMU w polityce międzynarodowej. Wg niego czym prędzej powinno się szukać dróg ucieczki z UE. Priorytetem polskiej polityki zagranicznej  powinno być pilne ożywienie kontaktów z Mińskiem, Ankarą, Oslo, Sztokholmem oraz Pekinem. Polskę powinien wiązać stały sojusz z Watykanem, a stosunki z  USA ocenia za jednostronne. Opowiada się zdecydowanie przeciwko pchaniu Polski w wojnę na Ukrainie.

Facebook: Grzegorz Braun 
* * *

Andrzej Duda – kandydat Prawa i sprawiedliwości. 

Poseł do Parlamentu Europejskiego i wykładowca w katedrze Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim – współpracę z PiS zaczął w 2005 r. jako doradca klubu parlamentarnego. Rok później został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnych latach był członkiem Trybunału Stanu (2007–2011) oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na przełomie 2013 i 2014 r. Duda był rzecznikiem prasowym PiS.

Hasło: „Przyszłość ma na imię Polska”

Polityka wewnętrzna
Jego priorytetem jest sprawa ochrony polskich przedsiębiorców. Według niego, przedsiębiorstwa Orlen, KGHM oraz cały przemysł wydobywczy to „perły w koronie naszej gospodarki”. - Taką perłą są również Lasy Państwowe, a wszelkie zakusy zmierzające w kierunku ich osłabienia są niezgodne z polską racją stanu. – przekonuje.
Chce utworzyć ciało doradcze przy prezydencie, które będzie się nazywało Narodowa Rada Rozwoju, by doprowadzić do pobudzenia polskiej gospodarki.

Jako prezydent pierwszą ustawą w Sejmie forsowaną przeze niego ma być ustawa przywracająca niższy wiek emerytalny.
Opowiada się za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia, zaś fundusze przenieść w ręce wojewodów, jest za publiczną opieką stomatologiczną, darmowymi przedszkolami  oraz za budową mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Polityka zagraniczna i obronność
Wg niego Polska nie może prowadzić polityki "płynięcia w głównym nurcie" polityki międzynarodowej. Polska powinna wychodzić z inicjatywami, ofensywnie działać na arenie europejskiej. Polska winna też dążyć do coraz ściślejszych, bilateralnych relacji w dziedzinie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi.
W obliczu wojny na Ukrainie uznał, że byłoby dopuszczalne wyslanie polskich wojsk do Doniecka, a pomysł ten jest wart przemyślenia. Wg niego Polska, jako bezpośredni sąsiad Ukrainy, powinna na forum europejskim i światowym, być swoistym reprezentantem, adwokatem spraw Ukrainy.

Dopóki Polacy nie będą zarabiali na "poziomie europejskim", nie zgadza się na wejście Polski do strefy euro.

Facebook: Andrzej Duda
* * *

 

Adam Jarubas – kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowgo

Absolwent historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, urodził się w 1974 w Busku-Zdroju. Od 1992 r. należy do PSL. Marszałek województwa świętokrzyskiego. Jako 32-latek był najmłodszym marszałkiem województwa w kraju. Funkcję tę sprawuje już trzecią kadencję.

Hasło: „Wybieramy przyszłość”

Polityka wewnętrzna
Chce połączyć dwie zwalczające się silnie strony  polsko-polskiego konfliktu. Kandydat ruchu ludowego chce zakończyć tę wojnę i chce być takim głosem rozsądku.
Jego priorytetem będzie przekonanie młodych ludzi, do tego by pozostali w kraju, by nie wyjeżdżali za chlebem.
Senat powinien zostać przekształcony w Izbę Samorządowo-Gospodarczą. W obecnej formule nie spełnia swojego zadania.
Wg niego trzeba podjąć działania na rzecz zatrzymania upadku polskiego rzemiosła. W ciągu ostatnich 25 lat Polska utracila ponad 100 tysięcy uczniów w rzemiośle.
Chce uchwalić ustawę, która zagwarantuje zasadę: polska ziemia dla Polaków, polska ziemia dla polskich rolników.
Twierdzi, że w Konstytucji RP powinien pojawić się zapis zakazujący prywatyzacji polskich lasów i zaapelował w imieniu PSL do innych partii, by poparły ten pomysł.
Obiecuje masowo przyznawać polskie obywatelstwo osobom o polskich korzeniach, urodzonym w granicach dawnej Rzeczpospolitej.

Polityka zagraniczna i oboronność
Politykę zagraniczną prowadzoną przez siebie nazwał „polityką propolską”. Uważa, że ze względu na obecną sytuację na Ukrainie, priorytetem powinno być doprowadzenie do jedności w NATO i UE. Polska powinna współdecydować, jak będzie się rozwijać sytuacja we wschodniej części Europy, a wewnątrz kraju należy uzgodnić ponadpartyjny plan wzmacniania potencjału obronnego Polski, aby obywatele czuli się bezpiecznie.

Jest zarówno za utrzymaniem dotychczasowych sankcji przeciwko Rosji, jak i za dalszymi sankcjami. Ale jest też za tym aby doprowadzić do nawiązania stosunków gospodarczych z całą strefą postradziecką w tym z Rosją.
Wydatki na obronność powinny być większe, trzeba im nadać priorytet – mówi. Wśród swoich priorytetów w tej dziedzinie wymienił m.in. obecność baz  NATO we wschodniej Polsce.  W UE   bliższa wydaje mu  się wizja "Europy ojczyzn" z większą możliwością suwerenności niż kierunek federalizacji.

Polonia i Polacy za granicą
Chce rekomendować takie rozwiązania jak wakacje podatkowe dla osób przyjeżdżających z zagranicy i chcących założyć własną firmę oraz ulgi jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne.

Facebook: Adam Jarubas

 * * *

Bronisław Komorowski  kandydat z poparciem Platformy Obywatelskiej,  obecny Prezydent Polski

Zanim został głową państwa w 2010 r., sześć razy sprawował mandat poselski, pełnił funkcje ministra obrony narodowej i marszałka Sejmu.

Wcześniej, w latach 70. i 80., Komorowski działał w opozycji demokratycznej – kolportował prasę podziemną wydawaną przez Komitet Obrony Robotników, współzałożył wydawnictwo podziemne Biblioteka Historyczna i Literacka. Był kilkakrotnie aresztowany, a w stanie wojennym internowany. Jest absolwentem Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 80. uczył historii, m.in. w seminarium duchownym w Niepokalanowie. W latach 90. był członkiem Unii Wolności (1993–1997) oraz stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (1995–2001).

W kolejnych latach kandydował do Sejmu z list UD (1993), AWS (1997), PO (2001, 2005 i 2007). Do Platformy wstąpił w 2001 r. Po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął urzędujący prezydent Lech Kaczyński, jego obowiązki przejął Komorowski jako ówczesny marszałek Sejmu. Potem, 4 lipca 2010 r., w II turze wygrał wybory prezydenckie z Jarosławem Kaczyńskim.

Hasło: „Wybierz zgodę i bezpieczeństwo”

 

Polityka wewnętrzna
Obiecuje, że będzie szukał porozumienia także ponad podziałami politycznymi. „Jeśli wygram, to nadal będę szukał tego, co nas łączy” – podkreśla. W swej wizji prezydentury wyznaczył sobie 5 kierunków strategicznych: bezpieczeństwo, rodzina, konkurencyjna gospodarka, poprawa jakości prawa stanowionego i nowoczesny patriotyzm. Na nową kadencje dodatkowo dwa elementy: program adresowany do młodych i odpowiedź na rosnące zapotrzebowania Polaków, żeby żyć wygodniej, piękniej, w świecie ładu - ładu przestrzennego i dbałości o krajobraz.

„Prezydent nie jest od tego, żeby sypać piasek w tryby machiny rządowej. Prezydent nie jest od tego, żeby wsadzać kij w szprychy. Tak było! Za poprzednich prezydentów tak bywało! Otóż rolą prezydenta jest wpływać na to, aby rozwiązania proponowane przez rząd były lepsze. Albo uwzględniały różne inne wrażliwości. I tak działałem, i tak działam.” – mowił niedawno prezydent Komorowski.

Polityka zagraniczna i obronność
Bezpieczeństwo Polski jest i ma być centralnym punktem jego prezydentury. Chce przekazać 2% produktu krajowego brutto na finansowanie armii.  W obliczu wojny na Ukrainie, jedną z funkcji prezydentury musi być wg niego odpowiedzialność za Polskę, za postrzeganie Polski w świecie, w oczach sojuszników z NATO i partnerów z Unii Europejskiej. Jako prezydent drugiej kadencji będzie  dążyć do realizacji postanowień szczytu w Newport, wzmacniając wschodnią flankę, w tym zwłaszcza dotyczących ciągłej obecności wojsk sojuszniczych. Jest zwolennikiem nowoczesnego systemu bezpieczeństwa Polski opartego na solidnych podstawach: reformie dowodzenia i modernizacji technicznej armii (w tym budowie tarczy antyrakietowej).

Jest zwolennikiem aktywnego uczestniczenia Polski w procesie negocjowania TTIP [Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji].

Facebook: Bronisław Komorowski

 * * *

Janusz Korwin-Mikke – kandydat ugrupowania KORWiN

Z wykształcenia magister filozofii, studiował również matematykę i prawo. W czasach PRL był aktywnym opozycjonistą, w latach 60. dwukrotnie aresztowany, a w stanie wojennym internowany.

Janusz Korwin-Mikke startuje w wyborach prezydenckich już po raz piąty. Od początku działalności politycznej jest konserwatywnym liberałem. Karierę w krajowej polityce rozpoczął na dobre w 1991 r., kiedy jako prezes ugrupowania Unia Polityki Realnej został posłem na Sejm I kadencji.  W 2011 r. utworzył partię Kongres Nowej Prawicy, która przyniosła mu pierwszy od 23 lat sukces wyborczy. W zeszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jako lider Kongresu Nowej Prawicy w okręgu śląskim otrzymał mandat europosła. W Parlamencie Europejskim zasiada od lipca 2014 r. jako poseł niezrzeszony. Pracuje w komisjach spraw zagranicznych oraz przemysłu, badań naukowych i energii.

Hasło: „Dumna bogata Polska”

Polityka wewnętrzna
Jako prezydent chce zaproponować Polakom nową Konstytucję, głęboko zmieniającą ustrój Polski. (...) Konstytucję która ukróci samowolę urzędników i polityków.

Obiecuje, że jako prezydent pierwszą rzeczą, jaką zrobi będzie wniesienie ustawy, która przywraca karę śmierci. Obiecuje tez zniesienie państwowej opieki zdrowotnej,  zniesienie przymusu placena składek ZUS. Będzie stosował prawo łaski w stosunku do osób skazanych za niepłacenie alimentów, przyłapanych na paleniu marihuany, na jeździe rowerem w stanie nietrzeźwości i odbywających karę za przekroczenie granic obrony koniecznej w przypadku naruszenia miru domowego.
Odrzuca ingerencje państwa w sprawy rodziny i odbieranie dzieci rodzicom.

Jest za zniesieniem wszystkich ograniczeń w sprawie wykonywania zawodu, bez wplywu korporacji. „Każdy powinien mieć prawo działać w każdej dziedzinie, każdy powinien mieć wolność działania.” – podkreśla.
Chce zlikwidować podatki dochodowe i podatek od kupna–sprzedaży, bo wg niego przeszkadzają gospodarce. Jest rownież za całkowita likwidacją biurokracji hamującej rozwój biznesu w kraju.

Jest za powszechnym dostępem do broni palnej oraz zmianą prawa patentowego.

Polityka zagraniczna i obronność
W polityce zagranicznej będzie kierował się zimnym interesem Polski, nie dbając o różne fobie. Możemy dbać o swój interes, możemy być z Rosją, przeciwko Rosji, z Niemcami, przeciwko Niemcom, z Ameryką, przeciwko Ameryce, w zależności od tego, jak nam będzie to dyktował interes naszego kraju. – przekonuje.

Wg niego Polska powinna prowadzić politykę ścisłej neutralności w obliczu wojny na Ukrainie. Nie powinna pomagać Stanom Zjednoczonym w prowadzeniu operacji antyrosyjskiej. W sprawie obronności Polsce potrzebna jest  silna armia, składająca się z  prawdziwych żołnierzy gotowych do walki. Polska powinna  zwiększyć liczbę swoich siły zbrojnych. Polska powinna posiadać też wszelkie rodzaje broni,  w tym również broń jądrową z wyjątkiem broni chemicznej.

Polonia i Polacy za granicą
Facebook: Janusz Korwin-Mikke
* * *
 

 Marian Kowalski – kandydat Ruchu Narodowego

Marian Kowalski urodził się 15 sierpnia 1964 r. w Lublinie. Uczęszczał do Liceum im. Stanisława Staszica, z którego został usunięty za związanie się z kręgami kontrkulturowymi. Od 16 roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy.  Utrzymywał się z prowadzenia sklepu do 2002 r. Przez ostatnie dziesięć lat pracował jako instruktor sportowy, trener personalny i ochroniarz w klubach nocnych.
W 1992 r. dołączył do antykomunistycznego Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej i objął szefostwo regionu lubelskiego. W 1993 r. wstąpił do Unii Polityki
Realnej, w której działał przez kilkanaście lat. W połowie lat 90. założył Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników, który wywalczył obniżkę opłat miejskich dla małych firm.

Po 10 kwietnia 2010 r. współorganizował lubelskie obchody upamiętniające katastrofę smoleńską. W tym samym roku związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym i został jego rzecznikiem prasowym. W 2012 r. prowadził wielotysięczny lubelski Marsz w obronie Telewizji Trwam, a także współorganizował Marsze Niepodległości.

Od stycznia 2013 r. współtworzył Radę Decyzyjną Ruchu Narodowego. W latach 2006 i 2014 kandydował na prezydenta Lublina. W maju 2014 r. wydał drukiem zbiór felietonów z lat 2005 – 2013 pod tytułem „Okiem narodowca”.

Hasło: „Silny człowiek na trudne czasy”

Polityka wewnętrzna
Ma program ratowania polskiej gospodarki polegający  na odbiurokratyzowaniu, zniesieniu zbędnych podatków, zlikwidowaniu ZUS. Praca najpierw dla Polaków. Ziemia i handel muszą pozostać w polskich rękach.
Lekarstwem, wg niego na obecny chory system gospodarczy jest   m.in. opodatkowanie podatkiem obrotowym zagranicznych sieci handlowych i zwolnienie z wszelkich podatków drobnych polskich przedsiębiorców, by - jak to ujął - "uratowali przynajmniej swoje miejsca pracy i dali utrzymanie rodzinom".

Polski podatnik nie może łożyć pieniędzy na pseudokulturę, produkcję  pseudointelektualistów, którzy piszą idiotyzmy o polskiej historii, szkalują i upokarzają Polskę w oczach obcych. Tacy ludzie nie powinni mieć prawa wjazdu do Polski! – twierdzi.
Jest za likwidacją sztucznie utworzonych powiatów będących zupełnie zbędnym szczeblem administracyjnym, zwiększającym koszty utrzymania aparatu urzędniczego.

Nie pozwoli na to, żeby Polacy, pracujący u obcych  nie mieli dni wolnych, świąt, urlopów i żeby zarabiali grosze.
Jest za  przywróceniem kary śmierci w kodeksie karnym oraz za wsadzaniem do więzienia  ludzi którzy gwałcą interes narodowy.

Polityka zagraniczna i obronność
Opowiada się  za polityką antyeuropejską i nie zamierza wspierać władz ukraińskich w konflikcie na Wschodzie. Mowi, że zrobi wszystko, by „Polska nie dała się wrobić w tę wojnę”. Uważa, że należy zainteresować Białoruś ścisłą współpracą z Polską . Jako prezydent doprowadzi do sytuacji takiej, że Polacy będą bezpieczni w Polsce, nie będą pchani na wojnę w obcym interesie.

„Jako prezydent nie będę się liczył z głosem Unii Europejskiej - gdy będzie to na szkodę Polaków, nie będę nadskakiwał obecnym interesom. Polska potrzebuje silnego przywódcy, który potrafi walnąć pięścią w stół, potrafi rządzić państwem i który nie ma kompleksów. Dla dobra polskiego interesu narodowego, nie będę się liczył z niczyimi interesami, oprócz polskich.” – oświadcza.
Polonia i Polacy za granicą

Przekonuje, że państwu polskiemu nie wolno wyrzec się wspólnoty i solidarności z całym Narodem żyjącym w historycznych granicach i pracującym dla sprawy polskiej na emigracji. (...) Dlatego jako głowa panstwa chce powołać reprezentatywną Radę Społeczną przy Prezydencie z przedstawicielami Polaków z kraju, z Kresów i z emigracji.

Facebook: Marian Kowalski

 * * *

Paweł Kukiz – kandydat niezależny, muzyk

Urodzony w 1963 r. w Paczkowie, studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. zaczął karierę muzyczną. Był frontmanem zespołów: CDN, Hak, Aya RL. W latach 1984–2013 lider i wokalista zespołu Piersi. W 2012 r. zaangażował się w akcję obywatelską Zmieleni.pl i to ona wspiera go w kampanii prezydenckiej. Działa na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. W 2014 r. uzyskał mandat radnego Sejmiku województwa dolnośląskiego.

Hasło: „Potrafisz Polsko”

Polityka wewnętrzna
Jest wolnorynkowcem, który nie przejdzie obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Chce być prezydentem, który będzie prezydentem obywateli, który będzie ponadpartyjny, który będzie ponadświatopoglądowy, dla którego będzie ważny interes Polski, obywateli, a nie interes partyjnego klanu.

Jego głównym punktem politycznym jest zmiana relacji między władzą a obywatelem, czyli zerwanie z tą dzisiejszą sytuacją, gdzie władza jest bezwzględnym panem obywatela za obywatelskie pieniądze i doprowadzenie do takiego ustroju, w którym obywatel jest pracodawcą dla polityka i posiada nad nim kontrolę. Drogą do tego wg niego są Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – na każdym poziomie, od poziomu Sejmu, od gmin do parlamentu. Bez zmiany ustroju politycznego, bez zlikwidowania partiokracji nie ma szans na zrealizowanie jakiejkolwiek reformy.
Polityka rodzinna to wg niego najważniejsze wyzwanie dla Polski. Zarówno w wymiarze społecznym, gospodarczym, podatkowym czy emerytalnym. Wymaga nowej umowy społecznej pod patronatem prezydenta.

Jest absolutnym przeciwnikiem aborcji i kary śmierci. Jest za Emeryturą obywatelską z budżetu państwa.

Uważa, że  marihuana jest znacznie mniej szkodliwym narkotykiem niż alkohol. - Jeśli alkohol może być legalny, to czemu nie marihuana? – mówi Kukiz.
 

Polityka zagraniczna i oboronność

Stanowczo sprzeciwia się jakiejkolwiek pomocy militarnej dla władz w Kijowie z wyjątkiem pomocy humanitarnej dla ludności.  Zamiast zajmować się Ukraincami powinniśmy się zainteresować losem Polaków z Tarnopola, Lwowa i innych okolic.
W sprawie obronności należy przede wszystkim zająć się odbudową armii i redukcją etatów oficerskich. „Przede wszystkim powinniśmy zbudować własny system obronny, oparty na obronie terytorialnej. (...) W tej sytuacji dyskusja o bazach NATO to opowiadanie bajek.” – mówi.

Polonia i Polacy za granicą
Facebook: Prezydent Kukiz

 * * *

 Magdalena Ogórek – kandydatka nominowana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej

Jest mediewistką, specjalistką od historii Kościoła i nauczycielką akademicką.
Ma 36 lat i pochodzi ze Śląska. W 2002 r. skończyła historię na Uniwersytecie w Opolu. Na tej samej uczelni po siedmiu latach obroniła doktorat. Latem 2003 r. odbyła praktykę w Kancelarii Prezydenta, później praktykowała również w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i była zatrudniona w MSWiA. Politycznie jest związana z SLD, ale nie należy do partii. Była członkinią sztabu wyborczego Grzegorza Napieralskiego w okresie kampanii prezydenckiej w 2010 r.

Swoich sił w wyborach powszechnych próbuje po raz drugi. W 2011 r. kandydowała w wyborach do Sejmu z list SLD w Rybniku, jednak bez powodzenia. Jej kandydaturę wysunął z ramienia SLD przewodniczący partii, Leszek Miller.

Hasło: „Polska od nowa”

Polityka wewnętrzna
Wg niej prezydent powinien stać na straży konstytucji, czyli prawa. Prezydent jest również odpowiedzialny za przestrzeganie swobód obywatelskich, tworzenie w imieniu obywateli i dla obywateli spójnego, zrozumiałego prawa. Deklaruje, że  nigdy nie zawetuje żadnej ustawy, powiększającej swobody obywatelskie, oddającej władzę obywatelom, natomiast maksymalnie będzie je wspierać. Wszelkie buble prawne, ustawy ograniczające wolność i swobodę decydowania o własnym życiu przez obywatela , a także hamujące rozwój gospodarczy będzie wyrzucać do kosza.

W swym programie skupia się na naprawie prawa gospodarczego, gdyż Polska staje się krajem wielkich różnic społecznych, emigracji młodzieży i bezrobocia, dlatego też naprawę gospodarki uważa za kluczową.
Podstawowym jej planem jest zmiana prawa, szczególnie w tych obszarach, gdzie to prawo jest niespójne, źle napisane i działa przeciwko obywatelowi. Ma na myśli  ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, Kodeks karno-skarbowy, a także Kodeks spółek handlowych.

Kwestia wprowadzenia na ten moment euro jest wg niej  kompletnie nierealna.
Godne zarobki, dostępność edukacji, mieszkań, służby zdrowia, opieki nad dziećmi i seniorami, a także odpowiednie emerytury to są kluczowe punkty jej programu społecznego. Jedną z najważniejszych kwestii dla niej jest pomoc młodym i ich rozwój.

O podniesieniu wieku emerytalnego do 67. roku życia powinni decydować obywatele, ta kwestia powinna być przedmiotem referendum ogólnonarodowego. – deklaruje.
W sprawach zakresu wolności, czy sumienia - uważa, że jeden urzędnik, jakim jest Prezydent, nie może nigdy przedkładać swoich prywatnych poglądów nad wolę obywateli.

Polityka zagraniczna i obronność
Przy okazji zaproszenia Polski do grup roboczych, które koordynują wojnę międzynarodowej koalicji z Państwem Islamskim, zaznaczyla, że każde zaangażowanie w walkę z fundamentalizmem islamskim zwiększa ryzyko ataków terrorystycznych i ze względu na to należy wzmocnić wywiad  w kierunku bliskowschodnim.

Mówi, że nie wahałaby się rozmawiać w sprawie konfliktu na Ukrainie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Chciałaby również rozmawiać z nim o  normalizacji stosunkow –polsko-rosyjskich.  Opowiada się  za silną Gwardią Narodową, co zobowiązuje do dalszej modernizacji polskiego wojska. Jest przeciwko sprzedaży polskiej broni Ukrainie.

Facebook: Magdalena Ogorek
* * *
 
Janusz Palikot – kandydat Koła Poselskiego Ruchu Palikota

Urodzony w 1964 r. w Biłgoraju Palikot w październiku tego roku zakończy swoją trzecią kadencję w Sejmie (był posłem V, VI i VII kadencji). Pierwszy raz wygrał mandat w 2005 r., startując z list Platformy Obywatelskiej, której członkiem był od tego samego roku.

W Sejmie od 2007 do 2009 r. kierował komisją nadzwyczajną do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji „Przyjazne Państwo”. W październiku 2009 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Rok później odszedł jednak z partii i założył Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota. W 2013 r. razem z Markiem Siwcem i Aleksandrem Kwaśniewskim założył Ruch Społeczny Europa Plus, który wystawił kandydatów do europarlamentu, jednak bez powodzenia. W międzyczasie Palikot przekształcił swoją partię w Twój Ruch.
Z wykształcenia jest filozofem, absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987–1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii PAN. To także przedsiębiorca: był prezesem Zarządu spółki Ambra oraz Polmosu Lublin. Prowadził spółki wydawnicze.

Hasło: „Aktywny Prezydent. To jest możliwe!”

Polityka wewnętrzna
Świeckie państwo, więcej równości, łatwiejszy dostęp do kultury, głosowanie przez internet, wszczęcie śledztwa wobec polityków PiS . – to głowne elementy jego obietnic wyborczych.
Proponuje demokrację bezpośrednią, czyli prezydent będzie się zwracał poprzez aplikację na telefon komórkowy i do Internetu do obywateli, do wszystkich, którzy będą chcieli, żeby wyrazili swoją opinię.

Jako prezydent wprowadziłby 100 projektów z komisji „Przyjazne Państwo”, których nie poparł klub PO. Jeśli zostanie wybrany na urząd Prezydenta, doprowadzi do tego, że finansowanie Kościoła będzie decyzją każdego obywatela. Wg niego nie ma żadnego powodu, żeby z budżetu wszystkich obywateli finansowano na tak ogromną skalę (ponad 4 mld złotych) Kościół Katolicki w Polsce. Jest też za wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem i likwidacją Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Jest za likwidacją powiatów i zmniejszeniem liczby województw. Trzeba wg niego zminimalizować wydatki na zbrojenia , a więcej wydawać na gospodarkę i kulturę.

Proponuje likwidacje ZUS-u i KRUS-u a na ich miejsce wprowadzenie emerytury obywatelskiej (nawet 2 tys. zł), wypłacanej z dochodów CIT, PIT i VAT oraz pogrzeby za darmo.

 
Polityka zagraniczna i oboronność

Wg niego ważnym punktem jest zacieśnienie współpracy z UE, szczególnie gospodarczo z Niemcami.

W sprawie obronności za wzór stawia Izrael, który postawił na nowoczesną technikę. Jego zdaniem, część wydatków na armię powinna być przeznaczona na bezpieczeństwo informatyczne i cybernetyczne.
Jest  przeciwny wysyłaniu żołnierzy polskich na Wschód i uważa, że to mogłoby oznaczać wypowiedzenia wojny Federacji Rosyjskiej przez Polskę.  Nigdy nie pozwolę na to, jako prezydent naszego kraju, żeby chociaż jeden człowiek zginał w wyniku działań wojennych” – deklaruje.

Facebook: Janusz Palikot
* * *
 

Paweł Tanajno kandydat Demokracji Bezpośredniej. 

Urodził się w 1975 roku w Warszawie. Wychowywał się na Woli, skąd później wyjechał do Torunia na studia. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku zarządzanie. Później związał się z Platformą Obywatelską, skąd przeniósł się do Ruchu Palikota. Z partią Janusza Palikota zakończył współpracę w 2011 roku w związku nieprawidłowościami finansowymi klubu. Od 2012 roku Paweł Tanajno jest związany z Demokracją Bezpośrednią, gdzie pełni funckję rzecznika prasowego. W latach 1995-2004  zbudował największą sieć sklepów komputerowych w Polsce.

Hasło: „Możesz.”

Polityka wewnętrzna

Preferuje taki model prezydentury, który jest w Szwajcarii i Islandii, gdzie prezydent jest w ogóle nieznaną osobą w kraju, w Szwajcarii jeździ drugą klasą w pociągu, a w Islandii wszyscy mają do niego numer telefonu i mogą do niego zadzwonić – prezydent ma być urzędnikiem, który wykonuje decyzje obywateli. Nie liderem czy wodzem. Polska potrzebuje sprawnej klasy zarządzającej państwem, najlepiej managerów nie polityków - podkreśla.
 
Opowiada się za zniesieniem immunitetów poselskich, senatorskich oraz likwidacji KRRiT, Trybunału Stanu oraz przekształcenia Senatu w izbę samorządową. Kandydat Demokracji Bezpośredniej opowiada się również za oddaniem władzy lokalnym samorządom.  Chce również państwa, które zapewni dzietnym rodzinom 500 zł na każdą pociechę.

Jest za jednomandatowymi okręgami wyborczymi z prawem odwołania posła ale nie wg modelu brytyjskiego.
W programie wyborczym Tanajna znajdziemy postulat o przewalutowanie kredytów we frankach na ich wartość w zlotowkach  z czasu zaciągnięcia kredytu, postulat  dostęp do Internetu dla każdego obywatela, także w każdym miejscu publicznym  i postulat zalegalizowania posiadania niewielkich ilości marihuany, ale w celach własnego użytku. Jako Prezydent  chcialby być patronem nowych technologii, innowacji i środowisk startupowych. Jest zwolennikiem  rozwoju tkanki miejskiej poprzez promowanie w każdym mieście idei takich jak: strefy uspokojonego ruchu ulicznego, tworzenie sieci zieleni, miejsc do spotkań z przyjaciółmi i spędzania czasu z rodziną. Opowiada się mocno za rozwojem  alternatywnych środków komunikacji.

Nie jest zwolennikiem kary śmierci. Kara śmierci wg niego jest anachronizmem.

Polityka zagraniczna i obronność
W tym zakresie chce być sługą narodu. „Czy Polacy woleliby silniejszej integracji z UE, czy żeby to była raczej federacja na styl USA i żeby tu stacjonowały wojska amerykańskie – o to należy spytać Polaków” – mówi.

Deklaruje wsparcie dla Ukrainy ale najważniejsza w tej chwili wg niego nie jest Ukraina i to, czy im pomożemy czy nie, ale zagrożenie, z którym borykają się wszystkie państwa:  zagrożenie demograficzne np. ze strony Chin i Indonezji.
Wg niego  przeznaczenie 2% PKB na obronność  powinno iść w technologie ale  nie na utrzymywanie żołnierzy i generałów. Ruch obywatelski chcący utworzyć Obronę Terytorialną Kraju powinnien dostać pełne wsparcie prawne ze strony państwa.

Polonia i polacy za granica

Jego planem jest stworzenie w Polsce systemu, który pozwoli czuć się Polakom-emigrantom w Polsce tak, jak w przyjaznym domu.
 


Facebook: Pawel Tanajno
 * * *

Jacek Wilk – kandydat Kongresu Nowej Prawicy

Urodził się 17 sierpnia 1974 r. w miejscowości Kocina na Ponidziu. Członek partii politycznej Kongres Nowej Prawicy, a od 26 października 2013 r. jej wiceprezes. Ekonomista, prawnik, informatyk, z zawodu adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. W latach 1993–1998 kształcił się w Szkole Głównej Handlowej na kierunkach Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne oraz Finanse i Bankowość. W roku 1999 zdobył tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji. W latach 1998–1999 uczęszczał do Szkoły Międzynarodowego Prawa Podatkowego w Veldhoven w Holandii. W latach 1999–2001 w ramach stypendium Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej.

Hasło: „Poważnie o Polsce”

Polityka wewnętrzna
Głównym jego przesłaniem jest „Państwo minimum”. To jest praktyczny pomysł m.in. na to jak różni ludzie, o różnych światopoglądach, różnym pochodzeniu, różnej religii, różnej narodowości mogą pokojowo ze sobą współistnieć i tworzyć dobro tego państwa, wobec którego zakładają pewną lojalność. To znaczy, ze państwo zajmuje się tylko tym, czym musi i nie wkracza np. w kwestie światopoglądowe, obyczajowe. – przekonuje kandydat KNP.

Prezydent ma obowiązek stać na straży godności państwa polskiego i narodu polskiego, toteż wg niego potrzebne jest powołanie specjalnej organizacji, np. fundacji, która byłaby takim instytutem badającym kwestię zniesławienia Polaków. Taką fundację będzie chciał powołać jako prezydent. Będzie ona monitorować, pilnować, bardzo dokładnie badać wszystkie tego typu przypadki i publikacje.
Jako prezydent wniósłby projekt całkowicie nowej ustawy o działalności gospodarczej. Ustawy którą nazywa lapidarnie „ustawą Wilka”. Ma się ona celowo kojarzyć z ustawą Wilczka, ponieważ ustawa Wilczka to było najlepsze prawo gospodarcze w Europie (…) które później było psute kolejnymi aktami prawnymi. - przekonuje.

Jest zwolennikiem radykalnego podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 75 tys. zł. Dzięki temu  większość Polaków nie będzie płaciła PIT-u, ale będzie  kupowała towary i usługi, będzie płaciła VAT. W tym sensie Skarb Państwa odzyska w podatku VAT to, co niejako traci w PIT-cie; natomiast to nieprawdopodobnie rozkręci gospodarkę – przekonuje.
Wg  niego trzeba znieść finansowanie partii z budżetu, dlatego, że partie polityczne głównego nurtu żyją same z siebie.

Polityka zagraniczna i obronność
Jest przeciwnikiem obecności Polski w Unii Europejskiej, ale zwolennikiem pozostania Polski w europejskim obszarze gospodarczym i strefie Schengen. Zdaniem polityka, Polska w czasie obecności w UE dopłaciła do tej instytucji więcej niż z niej otrzymała. Wg niego niedopuszczalne jest podporządkowywanie polityki międzynarodowej bieżącej koniunkturze politycznej. Państwo, zwłaszcza w polityce międzynarodowej, powinno kierować się długofalową racją stanu, a nie aktualnymi rozgrywkami partyjnymi – przekonuje.

W jego ocenie Polska powinna po pierwsze: postawić na strategiczny sojusz – zwłaszcza gospodarczy i wojskowy – z Chinami i państwami z nimi współpracującymi (jak Turcja), po drugie: konsekwentnie budować blok coraz ściślejszej współpracy państw tzw. „Międzymorza” wciągając w niego – o ile będzie to możliwe – Ukrainę, po trzecie wreszcie: utrzymywać dobre relacje z Rosją.

Wg niego jest wielkim błędem, że polska polityka wschodnia w tej chwili sprowadza się do tzw. wymachiwania szabelką, a nie realnego dbania o polskie interesy. Należy więc poprawić stosunki z Rosją.  Należy popierać koncepcję przywrócenia Wiktora Janukowycza na urząd prezydenta Ukrainy, ponieważ został usunięty w wyniku zamachu stanu. Jego przywrócenie z pewnością uspokoiłoby sytuację na Ukrainie. Trzeba popierać wszystkie dążenia Rosji zmierzające do znoszenia barier celnych w handlu pomiędzy Rosją a innymi krajami.
W dziedzinie obronności popiera  wzmacniaenie polskiej  armii,  zwiększenie nakładyów na wojskowość, ale także proponuje nowy,   zupełnie inny  system szkolenia. Jest za dostępem do broni wg modelu szwajcarskiego.

Polonia i Polacy za granicą

„Polonia powinna mieć możliwość wybierania swoich przedstawicieli do naszego parlamentu” - mówi Jacek Wilk. Polacy z zagranicy wybieraliby po trzech posłów i po jednym senatorze z każdego z sześciu okręgów polonijnych. Każdy kontynent - bez Antarktydy - to jeden okręg wyborczy.

Liczy, że jego pomysł przełożyłaby się na większy wpływ Polaków na politykę krajów, które zamieszkują, a rząd polski miałby większą siłę przebicia w tych państwach. Zdaniem Jacka Wilka takie rozwiązanie poprawiłoby relacje Polonii z Polską i spowodowałoby, że Polonia byłaby dużo bardziej zorganizowana.


Facebook: Jacek Wilk
 ______________________________________________________________________
oprac. na podstawie: MamPrawo Wiedziec, Facebook i polskich portali informacyjnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy