polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. „Rozumiem, że jemu się teraz wydaje, że będzie miał bliski sojusz z Niemcami. Przestrzegam, Niemcy zawsze będą chcieli się porozumieć z Ruskimi ponad głowami państw Europy Środkowej. To Polska przyjęła parę milionów Ukraińców pod nasze dachy, to Polacy przyjęli Ukraińców, to my najwięcej pomagaliśmy w czasie, kiedy Niemcy chcieli wysyłać do oblężonego Kijowa 5 tysięcy hełmów. Warto, aby pan nie zapominał o tym, panie prezydencie Zełenski” – zaapelował Morawiecki. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

wtorek, 30 grudnia 2014

Dlaczego polski rząd boi się pomóc Polakom na Ukrainie?

Ewakuacja. Fot.Archivum (Twitter/kresy24.pl)
Rząd obiecał, że 150 Polaków wyjedzie z Charkowa do Polski. Wyjazd został jednak odwołany. Sprzedali domy, rzucili pracę, zostali bez niczego. Choć wszyscy mają Kartę Polaka wciąż mają problemy z powrotem do kraju - pisze portal Kresy.pl. 

 Tym, którym udało się przyjechać do Polski pomaga Kościół przez akcję: „Polska Gościnność”. W jej ramach kilkadziesiąt rodzin z Donbasu znalazło schronienie w polskich domach.

Pieniądze ze zbiórek trafiają na najpilniejsze potrzeby. Polacy w Donbasie czekają na powrót do kraju. To obiecała premier Ewa Kopacz.

 - Pani premier zapowiedziała to pierwszy raz już 7 grudnia. Potem kilkakrotnie zapowiadali to przedstawiciele MSW i sama Pani premier. Obiecywała, że do końca roku nasi rodacy wrócą do Polski. Praktycznie do Wigilii nikt nie był pewny, jak to wszystko będzie wyglądało, a nasi rodacy przygotowywali się na wyjazd z Charkowa 29 grudnia. Taka informacja była przekazana, znajdowała się na stronie konsulatu w Charkowie. Wszyscy przygotowywali się więc do wyjazdu. To nie jest wyjazd na jakąś kilkudniową wycieczkę. To – dla wielu z nich – jest wyjazd na całe życie, na zawsze. Oznacza to, że sprzedają swoje mieszkanie, meble, zwalniają się z pracy. No i w Wigilię okazało się, że jednak tej ewakuacji 29. nie będzie powiedział Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

 Według pojawiających informacji ewakuacja ma nastąpić w pierwszej połowie stycznia. Czeka na to 150 osób z Kartą  Polaka. Mimo to wciąż napotykają trudności. Dr Robert Wyszyński stwierdził, że to brak woli politycznej.

 - Obecna koalicja dwukrotnie zmieniała ustawę o Karcie Polaka i tak się stało, że według nich nie jest to ustawa, która świadczyłaby o ich pochodzeniu. To, że oni są tam Polakami, i że mają Kartę Polaka świadczy dobitnie dlaczego. Bycie Polakiem w latach 30. czy 40. na Wschodniej Ukrainie to był wyrok śmierci. Ci ludzie, którzy mają to udokumentowane, bo to jest podstawą otrzymania Karty Polaka, są potomkami naprawdę twardych ludzi, którzy nie wyrzekli się ani pochodzenia, ani religii. Dla tych ludzi nie ma braku środków. Każdego roku MSW przez swą nieudolność pozostawia kilka milionów z akcji repatriacyjnej. W tym roku jest to ok. 7 mln. Nie potrzeba więc żadnych nowych pieniędzy. Wystarczy wykorzystać te, które są – powiedział Robert Wyszyński.

 W Donbasie mieszka około 4 tys. naszych rodaków. Pomimo pewnych formalno-prawnych ustaleń wciąż brakuje konkretnych kroków ze strony rządzących. Węgrzy i Czesi ekspresowo ściągnęli swoich rodaków z Donbasu i Krymu zagwarantowali im zakwaterowanie i zapomogi pieniężne.

Tymczasem jak pisze portal Kresy.pl sześcioosobowa rodzina Polaków nie czekając na działania polskiej administracji sama ewakuowała się z ogarniętego wojną Donbasu. Pomogli im ludzie dobrej woli.
Sześcioosobowa rodzina Swiridowów złożona z małżeństwa oraz czterech córek w wieku 4, 7, 11 i 17 lat musiała uciekać z ogarniętego wojną Ługańska. Przez cztery miesiące błąkali się po Ukrainie, zaś nieco ponad dwa miesiące temu trafili do Polski, jak mówił ojciec rodziny - Aleksiej w wywiadzie dla Radia RDC. Choć jak twierdzi Swiridow w Ługańsku nie trwają już nasilone walki to w mieście "jest katastrofa humanitarna". Według niego większość przedsiębiorstw w mieście nie działa a zaopatrzyć się w podstawowe produkty można jedynie w wyniku handlu ulicznego. Sytuacja była tak trudna, że w trosce o swoje dzieci pan Aleksiej wyjechał z Ługańska mimo, że mieszkał tam w domie jednorodzinnym (z zawodu jest prawnikiem, choć ostatnio pracował jako budowlaniec). Z powodu braku paszportu jego najstarsza córka Waleria musiała zostać w Ługańsku w trakcie najostrzejszych bojów, co wspomina jako "straszne".

Jak twierdzi Swiridow nie ma co liczyć na rychłe zakończenie konflitku na Ukrainie - "Nawet bez pomocy Rosji na Ukrainie teraz taka wewnętrzna agresja, nienawidzą jeden drugiego, ten z Ługańska, ten ze Lwowa. I teraz ciężko coś z tym zrobić, bo już krew [się polała]. Jak to postrzymać - nie wiem".
Swiridiow twierdzi, że największą pomoc otrzymał nie od państwa ukraińskiego lecz proboszcza miejscowej katolickiej parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, który zawiózł rodzinę do Polski oraz prywatnych osób w Polsce. Swiridowowie korzystali przez ponad dwa miesiące z gościnności rodziny z Nałęczowa.  Dziś przeprowadzili się do kolejnego mieszkania pod Warszawą dzięki życzliwości pewnego biznesmena. Najmłodsza córka poszła już do przedszkola, dwie starsze do szkoły. Najstarsza Waleria będzie szukać dla siebie uczelni. Państwo Świridowowie szukają zaś pracy, matka rodziny jest ekonomistką.

Dużą rolę w organizacji wyjazdu tej rodziny odegrała Wiktoria Charczenko - wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Donbasie a po stronie polskiej dziennikarz Marek Miśko. Ten ostatni twierdzi, że to nie koniec akcji organizowanej przez ludzi dobrej woli.
Jak na razie Swirydowowie przebywają w Polsce na podstawie wiz wydanych im jako posiadaczom Karty Polaka. Starają się o prawo stałego popbytu w naszym kraju.
rdc.pl/kresy.pl

 * * *
Dlaczego rząd Ewy Kopacz tak ociąga się z pomocą rodakom z ogarniętej wojną domową Ukrainy? Próbę odpowiedzi na to pytanie formułuje Gregory Gorenzay na niezależnym Forum Polaków - Polski Portal.pl , którego przewodnim hasłem jest słynna myśl Georgea Orwella: „Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem”:

         Premier Kopacz boi się prawdy dlatego nie chce Polaków z Ukrainy
Kopacz wie że jak sprowadzi uchodźców z rejonu walk w Donbasie prawda wyjdzie na jaw o konflikcie!

Od początku konfliktu żaden "dziennikarz" nie odważył się na przedstawienie opinii Polaków mieszkających na Ukrainie. Polacy wielokrotnie byli szykanowani za swoje pochodzenie. Tego nie wolno publikować!

Polacy którzy chcą wrócić do Polski powiedzą kto do nich strzelał. Dowiemy się kto zabijał kobiety i dzieci. Dla tych ludzi Poroszenko to morderca więc "Polski Rząd" ma kłopot!
Jak powiedzą prawdę to zostaną ruskimi agentami, jest to możliwe - nie takie bzdury były w "naszych" mediach, ale w to już nikt nie uwierzy!

Czy zgodzą się opowiadać bzdury że to separatyści ostrzeliwują swoje pozycje? Wątpię!
Zwłoka może oznaczać lojalki i inne próby nacisku żeby siedzieli cicho jak będą już w Polsce!

Świąteczna pomoc dla Polaków mieszkających we Lwowie została zablokowana przez Ukrainę.
W oficjalnych mediach cisza ale zamiast tego informacja o pomocy "humanitarnej" rządu Kopacz. Skierowana jest dla armii która ostrzeliwuje również tych Polaków którzy mają wrócić do Polski!


Ewa Kopacz wspiera tych, przed którymi Polacy z Donbasu chcą uciec do Polski.
Dla wojska ukrańskiego wsparcie było w terminie, Polacy muszą czekać!
Może będzie ich mniej i problem sam się rozwiąże!
Gregory Gorenzay, PP
 
* * *
Z jakiej Ukrainy chcą uciec zamieszkali tam Polacy? O tym w niezwykle interesujacym wywiadzie z Mateuszem Piskorskim, z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych (www.geopolityka.org). Mateusz Piskorski jest jednym z nielicznych autentycznych niezależnych obserwatorów rewolucji i calego powstalego w jej następstwie konfliktu na Ukrainie. (nagranie niestety z błędami  technicznymi edycji)
Niezależny Serwis Informacyjny YT :
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy