polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 24 lipca 2014

Uroczystość uhonorowania Polaków w Australii

Odznaczeni wybitni przedstawiciele Polonii w Australii wraz z konsul RP w Sydney Reginą Jurkowską. Fot. B.Filip 
Mieszkający na Tasmanii 92-letni weteran walk o niepodległość Polski, Marian Zazula został uhonorowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Państwowe odznaczenia a także medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego zostały wręczone w poniedziałek w Sydney przez konsul generalną RP Reginę Jurkowską grupie Polaków mieszkających w Australii.
 
W poniedzialek odbyła się w Konsulacie RP w Sydney mila   uroczystość odznaczenia kilkunastu wybitnych osób społeczności polskiej w Australii.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Pana Mariana Zazulę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Marian Zazula jest weteranem walk o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. W październiku 1941 r. wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, a następnie po ewakuacji do Iraku został wcielony do 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Palestynie pod dowództwem generała Ducha, gdzie pełnił służbę w plutonie łączności oraz brał udział w walkach o Monte Cassino i dalszej części kampanii włoskiej.


Po zakończeniu wojny i demobilizacji osiedlił się w Australii. W 1993 roku odznaczony został Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz postanowieniem prezydenta Polski otrzymał mianowanie na stopień podporucznika. W Australii działał aktywnie na rzecz zachowania polskości i rozwoju miejscowej społeczności polskiej. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Związku Polskiego w Lauceston oraz pełnił funkcję prezesa Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Launceston.
Tego samego dnia zostaly również wręczone Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP nadane Jadwidze  Solce-Krajewskiej i Jerzemu Krajewskiemu.

Jadwiga Solka-Krajewska jest sydnejską wybitną działaczką na rzecz promowania Polski. Od 1950 roku, czyli od początku swojego pobytu w Australii włączała się aktywnie w działania na rzecz podtrzymywania polskości i budowy społeczności polskiej. Jest założycielką pierwszej polskiej biblioteki przy Związku Polskim w Redfern, współzałożycielką Koła Polek w Ashfield, Zjednoczenia Polek w Australii i Nowej Zelandii, Koła Seniorów w Sydney oraz Związku Polskich Sybiraków w Sydney.
 Jest również aktywną działaczką Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej imienia generała Juliusza Kleeberga, wspomagającego finansowo przedsięwzięcia kulturalne i oświatowe środowisk polonijnych. Na przestrzeni lat Pani Jadwiga  działała aktywnie na rzecz rozwoju polskiej kultury w Australii i promocji Polski współtworząc oraz organizując Festiwale Polskiej Kultury i Sztuki PolArt.Jej małżonek, Jerzy Krajewski pochodzi z rodziny oficerskiej 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. Od przyjazdu do Australii w latach 70tych XX wieku aktywnie włączył się w działalność społeczną organizacji polskich. Był przewodniczącym Związku Polskiego Kingswood-Blacktown, założycielem zespołu pieśni i tańca „Mazowsze” i Szkoły Polskiej w Kingswood-Blacktown, inicjatorem Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii oraz członkiem Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. W latach 1980-1985 pomagał polskim imigrantom okresu Solidarności w przystosowaniu się do osiedlenia w Australii oraz włączenia w życie miejscowej społeczności polskiej. W trakcie swojej wieloletniej pracy na rzecz społeczności polskiej wielokrotnie organizował obchody świąt narodowych, festiwale oraz wydarzenia kulturalne.
Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP zostały wręczone Dorocie Leśnickiej,  Stanisławowi Mikołajskiemu oraz Hugonowi Waldemarowi Niemotko.

Dorota Leśnicka od dziesięcioleci poświęciła się pracy społecznej na rzecz Polonii w Australii Południowej. Po przybyciu do Australii w 1949 roku pomagała nowym polskim imigrantom jako tłumacz w administracji obozu Woodside oraz uczestniczyła w dystrybucji pierwszego polskiego pisma w Australii „Tygodnika Katolickiego”. Na przestrzeni lat prowadziła aktywną działalność w różnych organizacjach polonijnych m.in. włączając się w akcje charytatywne na rzecz pomocy osobom w potrzebie zamieszkałym w Polsce. Z ramienia Federacji Polskich Organizacji w Australii Południowej była delegatem do South Australian Ethnic Committee Multicultural Forum. Jest także wieloletnim członkiem Ethnic Migration Museum w Adelajdzie. Pani Dorota Leśnicka uczestniczyła w organizacji XI Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki PolArt i co roku aktywnie włącza się w organizację polskiego festiwalu Dożynki.

 Stanisław Mikołajski od najmłodszych lat jest aktywnym działaczem społecznym Polonii australijskiej. Był członkiem pierwszej polskiej folklorystycznej grupy pieśni i tańca w Nowej Południowej Walii, założył Polską Grupę Młodzieżową w Bankstown, czynnie uczestniczył w pracach Klubu Polskiego w Bankstown i Ashfiled oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii. Do 2012 roku pełnił funkcje wiceprezesa Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii oraz sekretarza zarządu Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej imienia generała Juliusza Kleeberga. Pan Stanisław  wniósł również istotny wkład w rozwój kultury polskiej w Sydney zakładając w 2002 roku Polski Teatr Dramatyczny w Sydney oraz współorganizując festiwal „Polskie Boże Narodzenie” w Darling Harbour w Sydney.

Hugon Waldemar Niemotko był członkiem AK w latach 1942-1944 w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji na tematy społeczno-kulturalne oraz prelegentem w trakcie spotkań dyskusyjnych poświęconych historii Polski w samej Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze i Australii. W latach 1977-1982 był członkiem Polskiego Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Od momentu zamieszkania w Australii  prowadzi aktywną działalność społeczną. Był inicjatorem polskiej szkoły sobotniej w Cambelltown i wprowadzenia Mszy świętej w języku polskim w Cambelltown. Jest również założycielem i prezesem Australian International Research Institute Inc. – organizacji pozarządowej, która koncentruje się na propagowaniu w Australii działań Polski podczas II wojny światowej.
Ponadto  Hubert Błaszczyk otrzymał nadany mu przez Krajową Radę Sądownictwa medal „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości- Bene Merentibus Iustitiae”.

Hubert Błaszczyk w 1975 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był aplikantem w Sądzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, później asesorem sądowym, sędzią, przewodniczącym Wydziału Cywilnego oraz końcowo wiceprezesem Sądu Rejonowego w Świebodzinie. W  1980 roku rozpoczął działalność w „S”, z którego odmówił wystąpienia. Był członkiem Sztabu organizacji Podziemie „S” Ziemi Świebodzińskiej. W 1982 roku został aresztowany i skazany wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu w procesie 16 członków organizacji na 4 lata więzienia. W tym czasie odmówił podpisania wniosku o ułaskawienie, jednak został zwolniony  na mocy amnestii w 1983 roku.  Od 1987 roku Pan Hubert przebywa na emigracji w Australii, gdzie od 2010 roku jest przewodniczącym działającego w Australii Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Konsul Generalna wręczyła także medale zasłużonym działaczom sportowym przyznane przez Polski Komitet Olimpijski. Do grupy odznaczonych należą: Kazimiera Łukaszewicz, Maria Koter-Rosiak, Halina Gad,  Janusz Nawrocki, Bogusław Stańczyk,  Tomasz Koprowski oraz Paweł Gospodarczyk. Natomiast  Krzysztof Frankowski odebrał pas mistrzowski 6-go stopnia mistrzostwa sportowego w judo.
kb/BumerangMedia/KonsulatRP
Fotoreportaż  Bogumiły Filip z uroczystości wręczenia odznaczeń i medali:

 


 

 
Marian Zazula i Janusz Nawrocki - spotkanie przyjaciół po 25 latach w Sydney

1 komentarz:

  1. Gratulacje. Jednak szkoda , ze zdjęcia nie sa podpisane aby rodziny mogły z daleka, po wielu latach rozpoznać zasłuzonych.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy