polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że we wtorek amerykańska Regionalna Grupa Wsparcia w Poznaniu zostanie przekształcona w Garnizon Sił Zbrojnych USA. „U.S. Army Garrison Poland" będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. * * * AUSTRALIA: 4,7 miliona Australijczyków otrzyma od 20 marca zastrzyk wsparcia z Centrelink. Odbiorcy renty starczej, renty inwalidzkiej i zasiłków dla opiekunów mogą spodziewać się podwyżki o 37,50 AUD na dwa tygodnie dla osób samotnych i 56,40 AUD dla par. Australijczycy polegający programowi JobSeeker otzymają więcej o 24,70 AUD na dwa tygodnie. * * * SWIAT: Na Kremlu odbywa się nieformalne spotkanie Władimira Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, który przybył do Rosji z wizytą państwową. Rosyjski przywódca powiedział, że zapoznał się z planem uregulowania konfliktu na Ukrainie zaproponowanym przez Pekin.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

poniedziałek, 7 lipca 2014

Ukraina: Czy to początek czystek etnicznych?

Stanica Ługańska podczas bombardowania. Fot. AdNovum
To jest chyba najlepiej opracowana oszukańcza kampania w historii propagandy – mówi Daniel McAdams, dyrektor Instytutu Rona Paula  (Ron Paul Institute for Peace and Prosperity) na pytanie dziennikarza RT  czy zgadza się z prezydentem Poroszenko, że to nie cywile są celem operacji i że wojsko wyzwala wschód Ukrainy.

- Wszystko, co widziałem wskazywało na to, że kijowskie samoloty i wojsko dziesiątkują wioski. I myślę, że dla nikogo nie powinno to być zaskoczeniem, ponieważ nowy prezydent powiedział, że: "Będziemy atakować, i wyzwalać nasz kraj", a z drugiej strony członkowie jego administracji nazywali ludzi na wschodzie podludźmi, insektami i innymi wyzwiskami. Tak to przebiega, najpierw odczłowiecza się daną populację, a następnie wdraża kampanię działań etnicznych. Myślę, że to, co widzimy na wschodzie to początek kampanii czystek etnicznych. Jak dotąd, widzieliśmy, iż ponad 100 tysięcy ludzi uciekło do Rosji. (Zob. angielski orginal rozmowy: RT Op-Edge)
W ciągu ostatniej doby ukrainskie oddzialy specjalne zajęly Sławiansk i Kramatorsk oraz trzy inne miasta odwodu donieckiego , z których w sobotę wycofali się powstańcy. Nad bu­dyn­ka­mi rad miej­skich wiszą już flagi pań­stwo­we Ukrainy. Kramatorsk został opuszczony przez samoobronę ze względu na zagrożenie zbombardowania miasta przez kijowskie lotnictwo i przez to narażenia życia cywilów.

Członkowie sił samoobrony wycofali się ze wszystkich punktów kontroli, a główne siły wyruszyły kolumną do Doniecka. Przez cały dzień nad miastem latały samoloty wojskowe, bojownicy DRL spodziewali się nalotów i w rezultacie postanowili oddać miasto.
Oto jak przebiegł ostatni tydzień dramatycznych wydarzeń na wschodzie Ukrainy:

1 lipca
W poniedziałek o godzinie 22:00 czasu miejscowego wygasło fikcyjne zawieszenie broni ogłoszone dziesięć dni wcześniej przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę.

"Po przeanalizowaniu sytuacji ja, jako zwierzchnik sił zbrojnych, podjąłem decyzję, że nie przedłużę jednostronnego zawieszenia broni"- napisał w swoim oświadczeniu ogłoszonym w późnych godzinach nocnych w internecie Poroszenko.

Jednocześnie wojsko, tzw. gwardia narodowa, straż graniczna, służba bezpieczeństwa i siły porządkowe otrzymały już rozkazy do kontynuowania "operacji antyterrorystycznej" w południowo-wschodniej części kraju. W ten sposób podtrzymywana przez dziesięć dni fikcja rozejmu rozsypała się jak domek z kart i wszystko zaczyna wracać do realnej rzeczywistości wojennej.

Jak donosi strona ukraińska, separatyści są w tej chwili ostrzeliwani przez artylerię i lotnictwo, zaś aktywność rebeliantów jest bardzo mała.
Cała relacja: Ukraina- wojna domowa 01.07.2014r.

2 lipca
Kijowskie siły zbrojne przystąpiły do realizacji planu "B" tzw. "operacji antyterrorystycznej". Po ściągnięciu dodatkowego sprzętu, siły ludzkiej, uzupełnieniu zapasów amunicji i dyslokacji na kierunkach strategicznych w czasie trwania tzw. zawieszenia broni- czyli w okresie od 20 do 30 czerwca- rozpoczęto zmasowany atak z użyciem ciężkiej artylerii, lotnictwa oraz opancerzonego sprzętu bojowego na miasta Słowiansk, Krematorsk i Ługańsk. W wyniku ostrzału artyleryjskiego Sławiańska została uszkodzona główna rozdzielnia zasilająca w prąd miasto. Doprowadziło to do odcięcią całego miasta od zasilania w energię elektryczną, w tym również zakłóciło dopływ prądu do Kramatorska, m.in. dla centralnego szpitala miejskiego, szpitala położniczego i oddziałów chirurgicznych. Niektóre z rakiet systemu "Grad" jakie ukraińskie wojska używają do ostrzału celów cywilnych posiadają zabronione prawem międzynarodowym zasobniki kasetowe. Ostrzeliwano również ogniem z ciężkiej artylerii dzielnice mieszkalne Ługańska.


 3 lipca
Nadal trwa intensywny ostrzał z broni ciężkiej przy użyciu: czołgów, haubic, wyrzutni rakiet "Grad" i "Smercz" Sławiańska i okolicznych miejscowości. Między innymi zniszczony został budynek, w którym mieściło się przedszkole . Są bardzo duże ofiary wśród ludności cywilenej.

Podczas kontrataków prowadzonych przez siły milicji ludowej na posterunki ukraińskie w okolicach Sewerska i Lisiczańska wyeliminowano od 70 do 100 wrogich żołnierzy (w tym zabitych i ciężko rannych). Dodatkowo zestrzelono  jeden ukraiński samolot wojskowy.
Cała relacja: Ukraina- wojna domowa 03.07.2014r.

4 lipca
Po trzech dniach realizacji przez ukraińskie siły zbrojne planu "B" tzw. "operacji antyterrorystycznej" widać już wyraźnie, że jej celem jest maksymalne rażenie celów cywilnych.

Można więc już powiedzieć, że plan "B" polega na odwetowym nękaniu ludności cywilnej, która również została przez kijowski reżym uznana za terrorystów, w celu wywarcia tym sposobem presji na liderów sił separatystycznych aby się rozbroili i poddali.
W całym sławiańskim rejonie trwają zacięte walki. Zmasowany ostrzał artyleryjski prowadzono na Nikołajewkę, a następnie główne siły formacji ukraińskich weszły do wioski, gdzie trwa obecnie bitwa.

Wioska niemal doszczętnie została zniszczona, zaś liczba ofiar zalegających pod stosami gruzu jest nieznana. Poza tym z informacji przekazanych przez lekarzy ukraińscy żołnierze formacji militarnych zabili kolejne dzisięć osób- mieszkańców Nikołajewki w tym 5 dzieci. Wojsko ukraińskie otoczyło szczelnym kordonem wieś i nie pozwala się nikomu ewakuować strzelając do każdego samochodu usiłującego wyjechać z rejonu walk.
Cała relacja: Ukraina- wojna domowa 04.07.2014r.

 5 lipca

Wojna domowa na południowo-wschodniej Ukrainie weszła w rozstrzygającą fazę.
Od tego kto teraz odniesie sukces zależeć będą losy obecnie sprawującej władzę kijowskiej ekipy, jaki będzie przyszły kształt granic tego kraju, jego ustrój i porządek polityczny, no i oczywiście zależeć też będzie od tego przyszłość liczących wiele milionów osób mieniejszości narodowych będących obywatelami Ukrainy.

Sytuacja obecnie toczy się dwutorowo, gdzie z jednej strony ukraińskie siły zbrojne dokonują nadal ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, rakietowego i bomardowań z samolotów terenów podmiejskich osiedli mieszkaniowych, z drugiej zaś strony po oczyszczeniu sobie w ten sposób przedpola, prowadzą bezpośrednie walki o zdobycie dużych miast z oddziałami samoobrony ludowej.
Tymnczasem rozpoczęły się ćwiczenia morskie różnych sił rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z udziałem około 20 okrętów bojowych i statków wspomagających, ponad 20 samolotów i śmigłowców, piechoty morskiej i artylerii przybrzeżnej. Rejon manewrów obejmuje cały obszar Morza Czarnego – poinformowały służby prasowe Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Prawdopodobnie jest to odpowiedź na to, że na Morze Czarne wypłynęła grupa okrętów NATO w celu udziału w międzynarodowych ćwiczenia sił marynarki wojennej „Breeze 2014” u wybrzeży Bułgarii.
Cala relacja: Ukraina- wojna domowa 05.07.2014r.

 6 lipca
Główne siły samoobrony postanowiły wycofałć się ze Sławiańska, Nikołajewki a następnie z Kramatorska zajmując nowe pozycje obronne w Gorłówce i Doniecku.

Kramatorsk został opuszczony przez samoobronę ze względu na zagrożenie zbombardowania miasta przez kijowskie lotnictwo, aby nie narażać życia cywilów.
Członkowie sił samoobrony wycofali się ze wszystkich punktów kontroli, a główne siły wyruszyły kolumną do Doniecka. Przez cały dzień nad miastem latały samoloty wojskowe, bojownicy DRL spodziewali się nalotów i w rezultacie postanowili oddać miasto.
Do opuszczonych przez siły samoobrony miast zaczęły wkraczać wojska ukraińskie.


7 lipca
Po "wyzwoleniu" przez siły rządowe Sławianska natychmiast przystąpiono do aresztowania mężczyzn w wieku 25-35 lat. Jeszcze w sobotę wieczorem zebrano wszystkich funkcjonariuszy milicji porządkowej i wywieziono w nieznanym kierunku.

 W Sławiańsku liczącym w sumie 117 tys mieszkańców znaleziono tylko 12, którzy zechcieli wystąpić w roli witających ukraińskie wojska.
Cala relacja: Ukraina- wojna domowa 07.07.2014r.

 oprac. na podstawie relacji z AdNovum - NEon24.pl

Niezwykle prawdziwa impresja filmowa tragicznych tygodni wojny domowej na Ukrainie:


Wstawaj Donbasie - utwor grupy Kuba stał się niemal hymnem broniących się miast południowego wschodu Ukrainy przed władzą  junty kijowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy