polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

poniedziałek, 26 maja 2014

Zmarł Wojciech Jaruzelski. Oceny i pośmiertny wywiad

Gen.Wojciech Jaruzelski (1923-2014)
Nie żyje gen. Wojciech Jaruzelski. Był ostatnim przywódcą PRL, współtwórcą Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem RP po '89 r. Później sądzony w procesie autorów stanu wojennego i ws. masakry na Wybrzeżu w 1970 r. Był sybirakiem, żołnierzem II wojny światowej.

Zmarł w niedzielę o godz. 15.24 w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy.
Wojciech Jaruzelski był politykiem, dowódcą wojskowym, działaczem komunistycznym, w latach 1981-1989 I sekretarzem KC PZPR. W nocy 12/13 grudnia 1981 stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w imieniu której ogłosił stan wojenny.


Był m.in. generałem armii Wojska Polskiego, szefem Głównego Zarządu Politycznego WP (1960-1965), szefem Sztabu Generalnego WP (1965-1968), ministrem obrony narodowej (1968-1983). W okresie PRL był też m.in. posłem na sejm wielu kadencji, prezesem Rady Ministrów, przewodniczącym Rady Państwa. Wojciech Jaruzelski był też jedynym prezydentem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - został wybrany przez posłów i senatorów 19 lipca 1989 r.
Po zmianie ustroju politycznego i nazwy państwa z dniem 31 grudnia 1989, stał się zarazem pierwszym Prezydentem III RP.

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 r. W Kurowie na Puławach. Pochodził z ziemiańskiej rodziny głęboko religijnej i patriotycznej. Wielka zmiana jego światopoglądu nastąpiła w trakcie przymusowego pobytu na terenie ZSRR, gdzie w 1941 r. wraz z rodziną został deportowany na Sybir.

W okresie swej kariery wojskowej i politycznej w PRL deklarował się jako człowiek niewierzący. Przez ostatnie kilkanaście lat życia gen. Jaruzelski deklarował się jako agnostyk, podkreślając swe uznanie dla społecznej roli jaką pełni Kościół.  Jak podaje KAI na łożu śmierci przyjął sakramenty święte.

Wprowadzony przez Wojciecha Jaruzelskiego stan wojenny w grudniu 1980 roku do dziś jest przedmiotem kontrowersyjnych ocen historyków i społeczeństwa. Jedni nie mogą zapomnieć Jaruzelskiemu zniszczenia Solidarności oraz ok. 100 ofiar śmiertelnych tego czasu. Sondaże pokazują jednak, że nadal więcej Polaków uznaje zasadność wprowadzenia stanu wojennego, niż ma zdanie przeciwne. Obrońcy Jaruzelskiego podkreślają, że stan wojenny miał uratować Polskę przed sowiecką interwencją, a sam generał był architektem Okrągłego Stołu, który zapoczątkował przemiany po '89 w Polsce i Europie Wschodniej. 
 Zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego wspominają i jego dzialania oceniają  politycy, duchowni, internauci i media:

Politycy:

Aleksander Kwaśniewski: To człowiek, który miał wpływ na wszystko, co działo się w ósmej i dziewiątej dekadzie XX w. Jako żołnierz przeszedł niezwykłą drogę, od szlacheckiego domu - przez Syberię, po służbę w ludowym wojsku polskim. Polityczna rola gen. Jaruzelskiego ma dwa najważniejsze znaki: stan wojenny i Okrągły Stoł. (...)Życie i decyzje polityczne gen. Wojciecha Jaruzelskiego są kontrowersyjne, będą różnie oceniane, ale uważam, że odszedł człowiek, który starał się jak najlepiej służyć Polsce.

Lech Wałęsa: - Niezależnie od naszego punktu widzenia musimy zauważyć, że odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady. (...)- To pokolenie różnie się zachowywało. Niektórzy w obliczu zdrady wchodzili do systemu, by od środka go rozwalać. Inni wchodzili ze zdrady. Niektórzy zdradzili później. Tak więc skomplikowane są tamte czasy, ja zostawiam rozliczenia Panu Bogu.

Leszek Miller: odszedl wielki Polak do końca gnębiony przez polityczne hieny i pospolite chłystki.

Janusz Korwin Mikke: -  Jaruzelski był politykiem, który sprawnie wprowadził stan wojenny, ale zmarnował szansę na rozwój gospodarczy. - Gdyby zrobił to samo, co zrobił gen. Augusto Pinochet, Polska byłaby trzy razy bogatsza niż Niemcy. - O ile można go cenić jako generała, to na pewno nie jako polityka. Pogrzeb honorowy się należy, ale żałoba to lekka przesada.

Duchowni:

Bp. Tadeusz Pieronek: Gen. Wojciech Jaruzelski to postać dramatyczna, czasami tragiczna. Myślę, że całe jego życie osobiste i służba publiczna mają dwie twarze: - Jedna to ta wyłaniająca się z jego młodości - historii jego rodziny, nauki u księży marianów. Wszystko to zostało zniszczone przez władze komunistyczne. A mimo to, gdzieś tam uwierzył w słuszność drogi do Polski, jaką przyjął w wojsku . Druga twarz gen. Jaruzelskiego to służba komunistycznemu reżimowi. - Cały okres aż do Solidarności był jednoznacznie czasem przylgnięcia do systemu komunistycznego i on ten system chciał także ratować wszelkimi sposobami, nawet militarnie, o czym świadczy choćby stan wojenny. Niemniej jednak on te pokłady świadomości z pierwszych lat życia miał.

Abp. Wojciech Polak (Prymas Polski): Te rany (stan wojenny – przyp. Red.)  zapewne będą, trudno je zabliźniać nie poznając prawdy i nie odwołując się do niej. Ale trzeba pamiętać, że jedynym, który może dać przebaczenie i uzdrowienie, jest Pan Bóg. Możemy się odwoływać jedynie do Bożego Miłosierdzia".

Abp Leszek Sławoj Głodź: - Zdajemy się na sąd Boży, polecamy generała Miłosierdziu Bożemu i pamiętamy o zasadzie - o zmarłych nigdy źle. Zachowuję go w pamięci jako generała, ministra obrony i prezydenta, z którym przez 14 lat jako biskup polowy miałem sporadyczne ale regularne kontakty, m.in. poprzez korespondencję, na którą zawsze odpowiadał. Co do pogrzebu. Według mnie należą mu się honory wojskowe, bo był generałem - tego mu nikt nie odbierze ani nie zakwestionuje.

 Internauci:

Informacja o śmierci Wojciecha Jaruzelskiego wywołała lawinę komentarzy  internautów. Podczas gorącej dyskusji, pojawiają się opinie zarówno przeciwników, jak i zwolenników generała. "Mam nadzieję, że chociaż po śmierci odpowie za swoje zbrodnie" - piszą jedni. "Gdyby nie on, stałoby się to, co dzisiaj obserwujemy na Ukrainie" - ripostują drudzy.


Media:

Dla brytyjskich i hiszpańskich mediów ten, który uwięził Lecha Wałęsę i ten, który wydawał rozkazy strzelania do opozycji. Dla Niemców ten, który z nimi walczył i ten, który został odznaczony za walki z polskim podziemiem niepodległościowym. Śmierć Wojciecha Jaruzelskiego odnotowały w niedzielę wszystkie najważniejsze media na Zachodzie. Rosyjski Interfax napisał z kolei, że to jemu Polska zawdzięczała pokojowe przejście z ustroju komunistycznego do demokracji w 1989 roku.


 * * *

Rozmowa z gen. Jaruzelskim opublikowana po jego śmierci:

Ta rozmowa powstała kilka lat temu, gdy Dariusz Wilczak, wówczas dziennikarz "Newsweeka" zbierał materiał do poświęconej Wojciechowi Jaruzelskiemu książki ,,Generalissimus". Generał autoryzował zapis rozmowy, ale pod warunkiem, że będzie opublikowany po jego śmierci.


 * * *
 
 „ Nie wiem, czy przegrałem swe życie, 
czy je wygrałem w jednostkowym sensie. 
Kiedy runęło tyle ‘kamiennych tablic’, 
kiedy nie wiadomo nieraz, gdzie noc a gdzie dzień  
 –   patrzę ze smutkiem na niektóre swoje decyzje i poczynania 
w minionej dekadzie. 
Ileż błędów powinienem był uniknąć, 
ilu słów powinienem się ustrzec!” 

W. Jaruzelski: „Stan wojenny, dlaczego…”

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy