polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Co może uratować Ukrainę przed dramatem?

Już dzisiaj widać wyraźnie, że tylko referendum w sprawie federalizacji może na tyle uspokoić nastroje społeczne na Ukrainie, że ten kraj uratuje się przed dramatem wojny domowej.

Rewolucja na Ukrainie weszła w nową fazę, na wschodzie kraju powstają lokalne odpowiedniki Majdanu kijowskiego, mieszkańcy tych rejonów kraju słusznie uważają, że skoro można było zrobić wiec rewolucyjny w Kijowie, to takie samo prawo przysługuje także i im, bo przecież złamano Konstytucję państwa. Łamiący konstytucję, nawet w imieniu „ludu” nie mogą przeciwstawiać się „z mocy prawa” innym, którzy robią coś podobnego przecież także w imieniu tego samego „ludu”, znajdującego się pod rządami tej samej złamanej już Konstytucji.

Oczywiście niektóre zachodnie media i niektórzy zachodni politycy w tym także niestety i nasi w Polsce winią o wszystko Federację Rosyjską. Odmawiając prawa do samostanowienia narodom zamieszkującym wschodnie obwody Ukrainy, których działania rzekomo są sterowane przez „agentów GRU i FSB”, czy też inne formuły rzekomej agentury wpływu. Nie ma tutaj miejsca na żadne symetryczne traktowanie wydarzeń w Kijowie z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy. W najlepszym wypadku mówi się o wykorzystywaniu „przez Moskwę” casusu Krymu, który to scenariusz – ta oczywiście wszystkiemu winna Moskwa ma właśnie realizować na wschodzie Ukrainy.

Tymczasem sytuacja wygląda coraz bardziej smutno dla władz czerpiących legitymację z kijowskiego Majdanu. Kolejne jednostki służb wewnętrznych jak również rzekomo kolejne duże jednostki wojskowe, albo pozostają głuche na ponaglające telefony z Kijowa, albo jawnie deklarują, że nie będą strzelać do ludzi na czyjekolwiek żądanie. Nie trzeba lepszego świadectwa, co do charakteru protestów na wschodzie Ukrainy.

Niestety w mediach zachodnich pojawił się apel uzurpatorów i podpalaczy pokoju międzynarodowego, w tym obywatela USA znającego język polski, wzywającego Ukrainę do aktywnego oporu. Równolegle zaczęły pojawiać się przecieki mówiące o rzekomym dostarczeniu na Ukrainę broni! To coś niesamowitego, albowiem mamy do czynienia z namawianiem do wojny a w razie przekazywania broni mielibyśmy do czynienia z zewnętrznym ingerowaniem w wojnę domową.

 Miejmy nadzieję, że nasze władze nie przyczynią się do tego niebezpiecznego szalenstwa w żadnej mierze i nie będą sprzedawać, ani darować, ani też pozwalać na tranzyt broni przez polskie terytorium. Jest bowiem oczywiste, że ta broń miałaby służyć do zabijania tych obywateli Ukrainy, którzy przeciwstawiają się majdanowej rewolucji i jej rządom, a następnie w razie sprowokowania przez rusofobów konfliktu – ta broń mogłaby służyć do zabijania Rosjan. Na to nie może być zgody, zwłaszcza po rzekomych „sukcesach” naszych rakiet przeciwlotniczych w 2008 roku w Gruzji. Nie moglibyśmy, bowiem zrobić większej głupoty niż dać (przekazać) broń – niezrozumiałym dla nas siłom, kraju, który właśnie stoi na skraju wojny domowej, a wewnątrz niego sączy się ksenofobiczna – antyrosyjska ideologia narodowa, w której słowa „zabijanie Rosjan”, to coś tak powszechnego i normalnego jak dziecko mówi Mama lub Tata. Trzeba na te sprawy wyjątkowo uważać, ponieważ dzisiaj nie wiadomo już, kto jest kim na Ukrainie, nie wiadomo jak się tam ułożą lojalności. Jak można w ogóle myśleć w tych realiach o przekazywaniu broni? Zresztą tej prostej – do zabijania tam nie brakuje.

W obecnej sytuacji jedynie referendum w sprawie federalizacji – tj., przedstawienie Narodom Ukrainy zmian Konstytucji gwarantujących poszanowanie praw wszystkich – może spowodować, że ludzie się uspokoją przynajmniej w tej mierze, że nie będą dążyli do radykalnych rozwiązań motywowani strachem i lękiem. Jest przy tym oczywiste, że pod tym referendum musiałby podpisać się także pan prezydent Wiktor Janukowycz, bo jest w interesie samych władz z legitymacji Majdanu, albowiem po jego podpisie nie byłoby problemów z legalnością działań.

Sytuacja zmierza w kierunku niewiadomej. Cały wschód i południe Ukrainy zaczynają się bać rewolucji, bałaganu i nieporządku. Musimy sobie uzmysłowić, że na Ukrainie przez długi okres czasu trwał kryzys, ludzie są, więc dodatkowo zdesperowani, ponieważ nie wiadomo czy przyjdą świadczenia, czy banki będą działać i czy będzie coś można kupić za ukraińskie pieniądze, albowiem inflacji nie da się oszukać.

Ci wszyscy wspaniali i dumni ludzie mają prawo do bezpieczeństwa, do spokoju i do własnej godności. Prawdopodobnie nawet sama władza w Kijowie się wystraszyła skali społecznego niezadowolenia, a ludzie ci umieją liczyć pieniądze i mają pełną świadomość, co do tego, że nie mają swojemu społeczeństwu niczego do zaoferowania. Oczywiście Unia Europejska może pchnąć na Ukrainę „górę” żywności i wszelkiej pomocy, jakiej potrzebuje obecnie ten kraj, jednakże nie będzie tego robić regularnie.

Ukraina nie może przekształcić się w państwo upadłe! Nie chodzi o to, że Ukraińcy na to nie zasługują, ale po prostu nie ma do tego żadnego powodu, albowiem póki, co można się jeszcze porozumieć, jednakże wymaga to pragmatyzmu. Władze w Kijowie nie mogą dłużej udawać, że popiera je całe społeczeństwo. Wysyłanie komandosów z „Alfy” do pacyfikowania kobiet, dzieci, starców i weteranów wojennych (często niepełnosprawnych) – lub co jest ostateczną hańbą – bohaterów Czarnobyla – to nie może być metoda komunikowania się jakiejkolwiek władzy pochodzącej rzekomo od „ludu” z jego przedstawicielami.

Ukraina rzeczywiście potrzebuje czasu, a tutaj niestety są przesłanki przemawiające za tym, że nowi władcy Kijowa śpieszą się ku czemuś, czego jeszcze nie widać, ale jak nie wiadomo, o co chodzi, można przyjąć, że chodzi o pieniądze. Są przesłanki świadczące za tym, że przynajmniej część tych ludzi boi się już własnego końca. Za niedługo jak dumny Naród Ukraiński się przebudzi – po prostu uciekną na Zachód, gdzie już będą na nich czekać rezydencje i konta…

No, a wszystkiemu jest winna oczywiście Rosja i osobiście pan Władimir Putin, temu że krowy nie dają mleka też!
 
Krakauer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy