polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezes zarządu Biomedu Lublin Piotr Fic poinformował podczas konferencji prasowej o stworzeniu polskiego leku na koronawirusa. Jest to pierwsze tego typu osiągnięcie na świecie.Spółka Biomed Lublin S.A. deklaruje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za kilka miesięcy Polska będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek „neutralizujący wirusa”. * * * AUSTRALIA: Australijscy naukowcy ostrzegają, że „cicha fala” chorób neurologicznych może ogarnąć Australię w nadchodzących latach, ponieważ uszkodzenie mózgu spowodowane przez koronawirusa może prowadzić do innych chorób. Nowe badania dotyczące długoterminowych skutków COVID-19 opublikowane w środę wykazały, że osoby, które przeżyły, mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.* * * SWIAT: Musimy zabrać wojska z ulic, połowę armii postawić w stan gotowości i zamknąć granice państwowe od zachodu, przede wszystkim z Litwą i Polską - poinformował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Łukaszenka zwrócił się również do mieszkańców Litwy, Polski i Ukrainy z apelem o powstrzymanie swoich polityków i uniemożliwienie im rozpętania wojny.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadzono godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Wladze Queensland zamknęly granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej granica zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 958000/4%, USA: 203000/5%, Brazylia: 135000/4%, Niemcy: 9000/4%, Francja: 31000/25%, Wlochy: 35000/14%, Rosja: 19000/2%, Polska: 2200/5%, Australia: 800/3%

poniedziałek, 28 października 2013

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Odszedł architekt polskich przemian.

Tadeusz Mazowiecki 1927 - 2013 Fot.ProjektPolska (cc)
W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 roku. Mazowiecki zmarł po dlugiej chorobie dziś, 28 października ok. 6 nad ranem.

Mazowiecki był znanym dzialaczem katolickim, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny (posłowie wywodzący się z opozycji związanej z "Solidarnością" Lecha Wałęsy) a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy po 1945 roku rząd bez udziału partii komunistycznej. 

Mazowiecki znany był jako twórca tzw. polityki grubej kreski (dosłownie "grubej linii") - a więc przejścia z PRL do III RP bez dokonywania rozliczeń przedstawicieli władz z czasów rządów komunistów. Taka polityka miała uchronić Polskę przed niepokojami społecznymi i rewanżyzmem zwycięskiego obozu.
W 1990 roku Mazowiecki ubiegał się o urząd prezydenta - w I turze przegrał jednak z Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. W 2012 roku Mazowiecki został uhonorowany Nagrodą Kisiela przyznawanej pod patronatem tygodnika "Wprost".
Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Prezydent Bronisław Komorowski "z głębokim żalem" przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przed Belwederem i Kancelarią Premiera flagi opuszczono do połowy masztów. We wszystkich miastach Polski wystawiono księgi kondolencyjne.

- Tadeusz Mazowiecki to mądra, odważna postać, która narzuciła kierunek rozwoju naszego kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski, wspominając zmarłego dziś byłego premiera. Komorowski podkreślił, że wielką zasługą Mazowieckiego było m.in. polepszenie stosunków polsko-niemieckich.                 

– Jeśli miałbym znaleźć jedno słowo, które kojarzyć mi się będzie nierozerwalnie z Tadeuszem Mazowieckim, byłaby to "Solidarność" – powiedział Michał Boni na antenie TVN24. – To Mazowiecki nauczył nas charakteru i mądrości, która pozwalała mu rozumieć inne zdanie i przeciwników, łagodnie, ale stanowczo protestować, nie zgadzać się i realizować swoje – dodał.

- Wielki smutek, wielki żal, wielki szacunek, ale też poczucie wielkiej wdzięczności za wszystko co dla nas i dla Polski zrobił - tą są pierwsze myśli jakie przychodzą mi do głowy na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego - pisze na porlatu NaTemat Tomasz Lis.

 - To był naprawdę jeden z porządnych ludzi, którzy byli na mojej drodze - powiedział  Lech Wałęsa na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. - Demokracja szwankuje, problemy wielkie, przydałby się nam. I prof. Geremek, i pan Tadeusz Mazowiecki - dodał.

- Odszedł od nas twórca Polski demokratycznej i niepodległej. Był tylko niespełna półtora roku premierem, ale był tym najważniejszym i pierwszym w pełni demokratycznej Polsce. Przeprowadził bardzo szybko państwo polskie od dyktatury do demokracji, od systemu gospodarki komunistycznej do gospodarki wolnorynkowej. Zrobił to w bardzo trudnej i tragicznej sytuacji, w jakiej wówczas znajdowała się Polska. - powiedział Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, wspóltwórca pierszej Solidarności.
 

- Na pewno był człowiekiem wybitnym [...]. Nigdy nie udawał, nie tworzył wrażenia, nie wprowadzał nikogo w błąd - powiedział o zmarłym Tadeuszu Mazowieckim Antoni Macierewicz. Poseł przyznał, że nie we wszystkim zgadzał się z byłym premierem, ale ten "był bardzo uczciwy" w tym co robił.

- Tadeusz Mazowiecki pozostanie symbolem wolnej Polski; w swojej działalności kierował się dobrem społecznym - powiedział były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek.

- Przyjmuję wiadomość o jego śmierci ze smutkiem i żalem, że odchodzi człowiek, którego głos ciągle był ważny i potrzebny na scenie publicznego życia w Polsce, i z którym liczyli się także ludzie nieżyczliwi Kościołowi. Był to zawsze głos człowieka sumienia. - powiedział  przewodniczący KEP, abp Józef Michalik.

   - Z polskich polityków w ostatnim 25-leciu nie znaleźlibyśmy żadnego, który byłby stale obecny (w polityce) ze swoją wiedzą, odpowiedzialnością, urokiem - wspominał Tadeusza Mazowieckiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za największe sukcesy byłego premiera Kwaśniewski uzał sformowanie pierwszego rządu, reformę gospodarczą i samorządową, współtworzenie Konstytucji i zwycięskie referendum ws. wejścia do Unii Europejskiej, które Mazowiecki aktywnie wspierał.

  - Mazowiecki jest jednym z ojców naszej wolności, niepodległości - mówił w Poranku Radia TOK FM Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. - Mówię to, mimo że się z nim wtedy nie zgadzałem - zaznaczył.

  - Odszedł pierwszy mąż stanu Polski Niepodległej. Objął rząd w imieniu opozycji, nie przygotowanej do władzy – otwierając nowy rozdział w historii Polski. Nadał tej nowej historii ton przyzwoitości, mądrości i… poczucia humoru, także na swój własny temat. Intelektualista, umiejący słuchać innych, umiejący zawierać niezbędne kompromisy, nie ulegał jednak chwilowym nastrojom i naciskom. Trudno zapomnieć, jak chronił reformę Balcerowicza przed próbami jej zdeformowania i zahamowania. - wspomina na lamach Studia Opinii weteran dziennikarstwa Stefan Bratowski .                  
kb/BumerangMedia/KAI/gazeta.pl/wprost.pl

Specjalne serwisy poświęcone Tadeuszowi Mazowieckiemu:

Polskie Radio: Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Tvn24: Zmarl Tadeusz Mazowiecki
Gazeta.pl: Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Nie był  jednak ponurakiem, o co go wielu podejrzewało – potrafił śmiać się i żartować. Najczęściej wieczorami – im później tym lepiej – przy szklance whisky czy kieliszku koniaku, zapalając papierosa rozluźniał się i żartował. Lubił na przykład swój wizerunek żółwia, miał nawet w domu pokaźną kolekcję różnych żółwików. Nie wiem, dlaczego pisząc o nim w tym momencie podkreślam to, że Tadeusz Mazowiecki miał poczucie humoru, ale zależy mi, aby nie został zapamiętany tylko jako poważny mąż stanu z wiecznie zatroskaną miną. - pisze Andrzej Brzeziecki redakto naczelny "Nowej Europy Wschodniej" w "Tygodniku Powszechnym" (Bóg testował go niczym biblijnego Hioba) .

W wywiadzie sprzed dziesięciu lat dla "Tygodnika Powszechnego" Tadeusz Mazowiecki przytoczył napisany z wnuczką Martą na kolanach "trochę dla żartu, a trochę na serio" taki manifest:
Dekalog Mazowieckiego

A oto ostatni wielki wywiad Tadeusza Mazowieckiego dla Polskiego Radia z okazji wydania jego ksiązki "Rok 1989 i lata następne":
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja