polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Polska znalazła się wśród krajów wskazanych przez Rosję jako miejsce produkcji dronów dla Ukrainy. W opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony wykazie pojawiły się adresy firm z Europy, które wspierają ukraiński przemysł zbrojeniowy. "To lista potencjalnych celów" - oświadczył Dmitrij Miedwiediew wiceszef Rady bezpieczenstwa FR. * * * AUSTRALIA: Rząd federalny mierzy się z krytyką po ogłoszeniu kampanii o wartości 20 mln USD, która ma zachęcać Australijczyków do oszczędzania paliwa. Rośnie niepokój dotyczący niestabilności dostaw paliw. Premier Anthony Albanese oraz minister spraw zagranicznych Penny Wong udają się w tym tygodniu z wizytą do Brunei i Malezji. Celem podróży jest zabezpieczenie dostaw ropy i oleju napędowego. * * * SWIAT: "Jeśli Stany Zjednoczone będą kontynuować blokadę morską, Iran uzna to za naruszenie zawieszenia broni i zamknie cieśninę Ormuz" - poinformowała w piątek irańska agencja państwowa Fars. Tymczasem prezydent Donald Trump zapewnił w piątek, że cieśnina Ormuz pozostaje "całkowicie otwarta", ale blokada irańskich portów nadal obowiązuje. Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi poinformował z kolei, że ruch statków handlowych przez cieśninę będzie dozwolony do końca obowiązywania rozejmu z USA i Izraelem, który wszedł w życie 8 kwietnia i ma potrwać do 22 kwietnia. Dodał, że otwarcie cieśniny jest powiązane z obowiązującym zawieszeniem broni w Libanie. Po amerykańsko-izraelskim ataku na Iran z 28 lutego Teheran zablokował ruch przez Ormuz, którym transportowano około jednej piątej światowego wolumenu ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego.
POLONIA INFO:

czwartek, 18 lipca 2013

Zimowa Zabawa z "Lajkonikiem"


Pod hasłem "Bawimy się po polsku" Zespół taneczny "Lajkonik" i "Nasza Polonia" organizują Zimową Zabawę, na której będą m.in. zaprezentowane folklorystyczne atrakcje polonijnych tancerzy.
Starsza grupa zatańczy dynamiczne tańce rzeszowskie, pokazane na  Festiwalu PolArt w Perth pół roku temu. Potem młodsza grupa wystapi z tańcami śląskimi i zaprosi wszystkich do wspólnego walca – jak zapewniają organizatorzy -  w wyjątkowy i miły sposób.  
Po przerwie starsza grupa wróci z Białym Mazurem. - Gwarantujemy wspianala atmosferę! – piszą organizatorzy zabawy.
Zimowa zabawa odbędzie się w sobotę, 27 lipca o godz. 19.00 w Klubie Polskim w Bankstown.
Rezerwacje: Kasia: 0421 911 658 oraz Jan: (02) 6608 4247. Bilety: $25
 

Sydnejski Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” powstał w roku 1990 z inicjatywy Urszuli Lang i grupy rodziców tzw. emigracji posolidarnościowej.  Wziął udział w ośmiu festiwalach Pol-Art oraz pięciu festiwalach folklorystycznych w Rzeszowie.
Zespół lubi podróżować i dużo podróżuje, występuje regularnie na wielu festiwalach takich jak: Festiwal Kościuszkowski w Jindabyne, Festiwal Wielokulturowości w Canberze i Dubbo, Festiwal na Federation Square w Melbourne czy Polskie Boże Narodzenie na Darling Harbour. Co roku zespół wystepuje ponad trzydziestokrotnie, dając koncery dla polskiej i australijskiej widowni.Tancerze chętnie biorą udział w programach charytatywnych. Ostatnio wraz z innymi organizacjami zorganizowali koncert z którego dochód przekazano na badania nad rakiem.  Dumni są też z tego, że jako jedyni zatańczyli na najwyższym szczycie Australii – Górze Kościuszki.  Obecnie zespoł liczy czterdziestu tancerzy, tańczących w dwóch grupach wiekowych. Przez 23 lata istnienia zespołu było ich ponad dwustu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy