polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda rozpoczął w czwartek swoją drugą kadencję na fotelu prezydenta RP, składając krótko po godz. 10 przysięgę na sali plenarnej Sejmu podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. - Chcę być prezydentem polskich spraw. Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Tak dla moich wyborców, jak i dla tych, którzy poparli moich konkurentów. - mówił prezydent po zaprzysiężeniu. Wielu polityków opozycji odmówiło udziału w zaprzysiężeniu. Z zaproszonych byłych prezydentów stawił się tylko Aleksander Kwaśniewski. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews podjąl drastyczne działania, aby obniżyć liczbę przypadków COVID-19, Od godziny 20:00 w niedzielę mieszkańcy Melbourne będą podlegać ścisłej godzinie policyjnej i będą ukarani grzywną w wysokości 1652 USD, jeśli złamią to ograniczenie. Zakupy będą ograniczone do jednej osoby na gospodarstwo domowe dziennie w promieniu pięciu kilometrów od miejsca zamieszkania danej osoby. Premier Andrews powiedział, że żolnierze ADF pomogą policji egzekwować te środki. Większość sklepów zostanie zamknięta na sześć tygodni - z wyjątkiem supermarketów i aptek. * * * SWIAT: Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich, zdobywając 80,23 proc. głosów wyborców - przekazała w poniedziałek szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, podając wstępne wyniki. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc. Cichanouska poinformowała, że ​​nie uznaje wstępnych oficjalnych wyników wyborów. Oświadczyła również, że uważa się za zwycięzcę niedzielnego głosowania. Wieczorem w szeregu miast Białorusi zaczęły się masowe akcje protestacyjne. Demonstranci w centrum Mińska zaczęli wznosić barykady.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadza się godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Queensland zamyka granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 723000/5%, USA: 164000/6%, Niemcy: 9000/5%, Francja: 30000/27%, Rosja: 14000/2%, Polska: 1700/5%, Australia: 250/2%

wtorek, 5 marca 2013

K"Ozzie Fest i Msza Stulecia

Uczestnicy festiwalu z nowojorskim pianistą Royem Eatonem
W dniach 23 i 24 lutego 2013r odbył się kolejny, siódmy już,  Festiwal Kościuszkowski pod nazwą K’Ozzie Fest 2013-Dreamlights w Banjo Paterson Park, w Jindabyne.

Festiwal zorganizowany pod patronatem Polskiej Ambasady  zgromadził wiele osób ze świata polityki, kościoła i  kultury  z Australii, Polski oraz USA.
Pierwszego dnia festiwalu wszystkich zgromadzonych powitała starszyzna plemienia Ngarigo, tradycyjnych opiekunów góry Kościuszki .
Przemówienie otwierające festiwal wygłosił Konsul Generalny RP  p. Daniel Gromann.
W uroczystościach festiwalowych  wziął  udział przedstawiciel lidera opozycji Tony'ego Abbotta Dr.Peter Hendy, ze  specjalnym  przesłaniem dla uczestników Festiwalu od Tony'ego Abbotta oraz uczestnicząc w obchodach pod pomnikiem Pawła  Strzeleckiego.
Oficjalne przemówienie, gorąco witając zebranych, wygłosił również Vice Prezydent Rady Polskich Organizacji w Australii, p. Leszek Wikarjusz.

 


 
Wyjątkowym wydarzeniem była Msza Stulecia celebrowana na górze Kościuszki przez biskupa Juliana Porteous wspólnie z Franciszkanami z Perth ks.Tomaszem Bujakowskim, ks. Stanisławem Tomasiakiem oraz ks. Prowincjałem  Przemysławem Karasiukiem z Canberry. Biskup J.Porteous w swojej homilii podkreślił wielką rolę Polaków w walkach o ‘ wolność naszą i waszą’.
Nadmienił rownież, że Polacy mogą być dumni z tego, iż najwyższy szczyt  Australii  nazwany imieniem polskiego bohatera narodowego  jest wyjątkowy wśród nazw angielskich lub aborygeńskich obowiązujących w Australii.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że festiwale spełnieją wielką rolę w utrzymaniu dobrych kontaktów z tutejszymi plemionami Aborygenów i lokalnymi władzami będąc jak gdyby pomostem dla wymiany poglądów, spotkań i organizowania wspólnych imprez kulturalnych.
Msza  była odprawiana  w stuletnią rocznicę pierwszej mszy celebrownej na szczycie góry Kościuszki  23 lutego 1913 roku przez ówczesnego biskupa Maitland Dr. Dwyer. Homilię wygłosił i udzielił błogosławieństwa Arcybiskup Sydney  Michael Kelly.
Jako ciekawostkę można dodać, że obydwie msze zgromadziły mniej więcej tyle samo osob, ok 2oo.
Nie ma informacji na temat innych mszy odprawianych na górze Kościuszki w latach 1913-2007.
Dopiero 17 lutego 2007 r Jezuici z Polski Michał Gutkowski i Andrzej Migacz celebrowali mszę podczas imprezy ‘Kościuszko Music on Mt Kościuszko’.  Właśnie ta impreza zorganizowana przez Puls Polonii i Lajkonika z Sydney zapoczątkowała Festiwale Kościuszkowskie.

Szczególnie wspaniale wypadła oprawa artystystczna Festiwalu.  Koncert na organach Yamaha w wykonaniu Afro-Amerykańskiego pianisty z Nowego Yorku Roya Eatona zarówno pierwszego jak i dugiego dnia Festiwalu wywołal szeroki aplauz słuchaczy. Grał on utwory Chopina oraz własne kompozycje. Na marginesie dodam, że Roy Eaton jest zwycięzcą pierwszego konkursu Chopinowskiego zoorganizowanego przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Yorku w czerwcu 1950. Roy Eaton jest nie tylko znakomitym pianistą ale również osobą z dużym poczuciem humoru. Mówiąc kilka słów o sobie wspomniał, że mając 82 lata jest ojcem dwóch chłopców bliźniaków i to nie dzięki Viagrze a medytacjom.
Recital szeroko już znanego pianisty Krzysztofa Małka wywołał jak zwykle burzę oklasków i gorące przyjęcie publiczności.
Znakomicie  zaprezentował się kwartet klarnecistów ‘Claribel’ z Filharmonii Lubelskiej. Repertuar zespołu obejmował muzykę poważną w bardzo ciekawej aranżacji, kompozycje pisane specjalnie na kwartet klarnetowy oraz muzykę rozrywkową, a więc mieliśmy również trochę utworów tej troszkę podkasanej muzy.
Bardzo dobry koncert dał zepół ‘Zayazd’ z Gdańska propagujący polskość w swoich utworach. Wokaliści zespołu Bożena i Lech Makowieccy wspaniale potrafią rozbawić publiczność wykonując znane polskie pieśni i wiersze.  Jako ciekawostkę podam, że nazwa zespołu ‘Zayazd’ pisana z ‘y’ w środku jest staro- polską sarmacką pisownią.Ogromnym powodzeniem cieszą sie kolędy w wykonaniu Zayazdu. ‘Cicha Noc’ była wykonywana podczas Country Music Television w Nashville, a zespół otrzymał prestiżową nagrodę.

Pierwszy dzień festiwalu zakończyła feria świateł laserowych nad pięknym jeziorem Jindabyne przygotowana i wykonana przez p. Arka Buczka 
 


Drugi dzień festiwalu rozpoczęto retransmisją Mszy Stulecia z góry Kościuszki  w Sali Bowling Club w Jindabyne.
Oficjalne przemówienia wygłosili  Hon.Dr Peter Phelbs,  reprezentujący Premiera NPW , Barry O’Farrella, wymieniając  tak wielkich Polaków jak generała Kazimierza Pułaskiego i generała Władysława Sikorskiego, oraz radca Ambasady Polskiej, p. Witold Krzesiński.
W dalszej części panowie Harry Hefka inicjator budowy pomnika P.Strzeleckiego oraz mer Snowy River Shire Council John Cahill dokonali uroczystego odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej aborygeńskich przewodników P. Strzeleckiego. Ciekawym akcentem festiwalu była prezentacja dwojga najstarszych osób, które weszły na szczyt Kościuszki, a mianowicie pani Jadwigi Samsel, lat 83 oraz pana Bronisława Kowalczyka  - 91 lat z Sydney. Pan Bronisław powinien być wpisany do Księgi Guinessa.   Od strony artystycznej drugi dzień  uświetnili Roy Eaton, znakomite sopranistki z  zespołu ‘Kowalski Sister’ panie Halina Gad, Oleńka Staniławczyk i Basia Kierdal, młode pokolenie wschodzących gwiazd polsko-australijskich Olivia Kierdal, córka Basi z Sydney, Klaudia Sosin z Perth  oraz Bogumiła Filip i Dariusz Plust także z Sydney. Piękny pokaz polskich tanców ludowych dały zespoły ‘Lajkonk’ z Sydney oraz ‘Łowicz’ z Melbourne Konferansjerkę prowadzili Dariusz Paczyński oraz czarująca dyskretnym urokiem córka Oleńki, Aurelia Stanisławczyk. Festiwal zakończyła msza celebrowana przez ks. Prowincjała Przemysława Karasiuka z Canberry.
Należą się gorące podziękowania wszystkim organizatorom  a w szczególności pani Ernestynie Skurjat-Kozek, niestrudzonej orędowniczce polskiej kultury na Antypodach, za ich pracę jaką włożyli w przygotowania do Festiwalu, tymbardziej, że z powodu niepewnej pogody trzeba było przygotowac plan ‘A’ i ‘B’.
W sumie pogoda dopisała, było trochę wilgotno ale ciepło, o podniebienia uczestników zadbali restauracja ‘Kopernik’ z Canberry oraz ‘Kosciuszko Brewery’ z degustacją piwa.
Był to ostatni festiwal organizowany przez panią Ernestynę.
 
Tekst i zdjęcia: Maria Bogatko1 komentarz:

 1. Pani Mario,

  W Pani reportażu na temat Festiwalu Kościuszkowskiego pod nazwa K’Ozzie Fest 2013 – Dreamlights w Jindabyne zabrakło informacji na temat jednego wystepu artystów. Opisujac program artystyczny w pierwszym dniu Festiwalu.
  nie dodała Pani występu Bogumiły Filip ( Zespół Muzyczny im. Jana Pawła II z Sydney) i Dariusza Plust z Sydney oraz zaproszonych przez nas gości z Polski z Zespołu “ZAYAZD”, którzy wspólnie z nami zaśpiewali dwie piosenki:
  “ Nie zapominajmy o Strzeleckim” oraz “O Strzelecki Tobie dziekujemy” do której sama napisałam słowa.
  Piosenka jest napisana jako podziękowanie dla Strzeleckiego, organizatorów Festiwału K’Ozzie Fest, a szczególnie dla Ernestyny Skurjat-Kozek , oraz artystów.
  Bożena i Lech Makowieccy z zespołu “ZAYAZD” chętnie przyjęli zaproszenie do zaśpiewania z nami dwóch piosenek za które otrzymaliśmy wielkie brawa.
  Pomimo nocy i zaczynającego się deszczu publiczność siedziała do końca programu, ( pod koniec już pod parasolami) ale siedzieli do końca . Świadczyło to o wspaniale przygotowanym programie artystycznym i za to dziękujemy szególnie Ernestynie Skurjat- Kozek oraz wszystkim, którzy pomagali , artystom, publiczności oraz wspaniałym gościom, którzy specjalnie przyjechali z różnych stron Australii i Świata.
  Piosenkę “ O Strzelecki Tobie dziekujemy” specjalnie dedykowaliśmy Ernestynie Skurjat-Kozek.

  Bogumiła Filip

  OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja