polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Rządząca większośc w Sejmie uchyliła immunitet posła PiS i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Sejm zgodził się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Posłowie zgodzili się także na tymczasowe aresztowanie polityka. Zbigniew Ziobro nie przebywa obecnie w Polsce. Od kilku dni jest bowiem w Budapeszcie. Twierdzi, że w ojczyźnie władze szykują na niego "prowokację". * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. Były polityk zmarł w sobotę wczesnym rankiem po kilku tygodniach grypy i zapalenia płuc. * * * SWIAT: Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że jego kraj został wyłączony z sankcji, które Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę. Szef węgierskiego rządu rozmawiał na ten temat w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wg Orbana Węgry nadal mają najniższe koszty energii w Europie.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

niedziela, 9 grudnia 2012

Polish Christmas 2012 - wideo

W kolejnej naszej relacji z Polish Christmas na Darling Harbour prezentujemy reportaż filmowy.  W materiale wideo m.in. wywiad Andrzeja Lubienieckiego z Kathy Novak - mającą polskie korzenie znaną dziennikarką telewizji SBS, prezentacje nauczycielek ze szkół polonijnych, które mialy na festynie edukacyjne stoisko zachęcające dzieci do nauki języka polskiego. Dalej fragmenty występu Wiesława Rogolińskiego i Dariusza Plusta, którzy wcielili się w kabaretowe postaci Starszych Panów, aborygeńską muzykę w wykonaniu Mariana Buczka - polskiego konstruktora elektronicznego didgeridoo,  polskie piosenki grupy  Magiakons i rewelacyjne tańce zespołu Kujawy. Jest rownież w nagraniu zachęta Pawła Gospodarczyka, który przyjechał aż z Melbourne ze swoim bardzo atrakcyjnym stoiskiem "Wszystko co polskie" do wzięcia udziału w polsko-australijskich imprezach sportowo-turystycznych pod Górą Kościuszki, już za dwa miesiące oraz specjalne dla Bumeranga Polskiego posumowanie kończacego się roku przez Konsula Generalnego RP w Sydney, Daniela Gromanna.

Konsulat Polski w Sydney był głównym sponsorem imprezy.
Bumerang Polski był patronem medialnym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy