polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W poniedziałek Karol Nawrocki zawetował ustawę o rynku kryptowalut. Projekt trafił do ponownego rozpatrzenia w Sejmie. W czwartek Komisja Finansów Publicznych przegłosowała wniosek o uchwalenie ustawy o rynku kryptowalut w dotychczasowej formie. Za odrzuceniem weta głosowało 192 posłów. Przeciwnych odrzuceniu było 243 posłów. Za odrzuceniem głosowali politycy KO, PSL, Polski 2050, Lewicy i Razem, przeciwko byli posłowie PiS i Konfederacji. * * * AUSTRALIA: Ekstremalne warunki pogodowe utrzymują się w niektórych częściach Australii, a strażacy walczą z pożarami buszu w wielu stanach. W Nowej Południowej Walii w sobotnie popołudnie odnotowano ponad 75 pożarów, z czego 19 wciąż nie udało się opanować. Co najmniej kilkanaście domów zostało zniszczonych przez pożar w Koolewong na Central Coast. W Sydney temperatura osiągnęla 42 st. C. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że „Rosja nie ma zamiaru walczyć z Europą”. Dodał jednocześnie, że jeśli jednak Europa ma chęć wojny, to Federacja Rosyjska jest na nią gotowa już teraz. Władimir Putin oskarżył państwa europejskie o podkopywanie wysiłków pokojowych prezydenta USA Donalda Trumpa poprzez wysuwanie żądań, które są z punktu widzenia Rosji nie do przyjęcia. Chodzi o zmiany proponowane przez Europę do 28-punktowego planu ekipy Trumpa, które blokują propozycje Rosji.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

środa, 22 sierpnia 2012

Australia przystępuje do wydobycia gazu łupkowego

Szyb wiertniczy do wydobycia
gazu łupkowego. Fot.Ruhrfisch
Australijska firma naftowa Santos ogłosiła w piątek, że przystępuje do pierwszego komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w Australii. Odwierty próbne potwierdziły istnienie dużych złóż gazu w rejonie basenu Cooper, w środkowo-wschodniej części kraju.

Firma szacuje, że odwiert Moomba-191, wydrążony dla celów badawczych, w ciągu ponad dwóch tygodni dostarczał średnio prawie 74 tys. metrów sześciennych gazu dziennie. Odwiert ten znajduje się w pobliżu kompleksu wydobywczego Moomba w północnej części stanu Australia Południowa, zarządzanego przez Santos.

"Ten wynik pozwala firmie Santos ogłosić pierwsze komercyjne wydobycie gazu łupkowego w Australii" - oświadczył szef firmy David Knox. Podkreślił, że wydobycie gazu łupkowego z tego odwiertu stanowi "krok milowy" w realizowanym przez Santos programie eksploatacji bogatego potencjału zasobów gazu niekonwencjonalnego w basenie Cooper, na granicy stanów Australia Południowa i Queensland.

Po ogłoszeniu tej informacji akcje Santos podrożały o 36 centów, czyli 3,15 proc.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania, która polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.

Powoduje to obawy o środowisko naturalne. W 2011 roku stosowania tej metody zakazała Francja. (PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy