polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wziął dziś udział w marszu organizowanym przez partie opozycyjne zrzeszone w Koalicji Europejskiej. Zgromadzenie odbyło się pod hasłem "Polska w Europie". W swoim wystąpieniu Tusk otwarcie wsparł opozycję przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. * * * AUSTRALIA: Wstępne wyniki sobotnich wyborów parlamentarnych wskazują, że wbrew przedwyborczym sondażom rządząca konserwatywna koalicja Partii Liberalnej Australii (LPA) i Partii Narodowej Australii (NPA) utrzyma władzę. Scott Morrison ponownie będzie premierem. * * * SWIAT: Amerykańskie bombowce B-52 wylądowały w głównej bazie lotniczej USA w Katarze - powiadomiły w piątek amerykańskie siły powietrzne. Rozmieszczenie bombowców w Zatoce Perskiej nakazał Biały Dom, by przeciwdziałać - jak pisze AP - "zagrożeniom ze strony Iranu". W ostatnim okresie doszło do bezprecedensowego zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja Trumpa zacieśnia sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy.
EVENTS INFO: Kabaret Vis–a–Vis; Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli - Sala Jana Pawła II w Marayong, 19.05, godz. 12:30 * * * Dzień Dziecka na sportowo - Klub Sportowy "Polonia' w Plumpton, 2.06, godz. 11:00 - 17:00

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Polskie lato na Mt Kościuszko - rozmowa z Pawłem GospodarczykiemLetnie spotkanie Polaków i Australijczyków  na  Górze Kościuszki  pn. „The End of Summer on Mt Kosciuszko”,odbędzie się w niedzielę 12 lutego w ramach obchodów 172 rocznicy odkrycia i nazwania tej góry przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. A wszystko to w aliansie kilku imprez : Strzelecki Hike, Kościuszko Run, Strzelecki Walk a także  Kościuszko Ride organizowanych wspólnie przez Strzelecki Hiking Club i Strzelecki Heritage Inc. 
Wyprawa Strzelecki Hike rozpocznie się już wcześnie rano w piatek, 10 lutego. O tym szczegółowo było w wywiadzie z Oskarem Kantorem. Trzy pozostałe imprezy odbędą się  w niedzielę 12 lutego. Tego dnia wszyscy uczestnicy poszczególnych tras spotkają się razem na szczycie Góry Kościuszki. A potem w pobliskiej miejscowości  Jindabyne wielkie party.
O organizacji i przygotowaniach  Kościuszko Run, Strzelecki Walk a także  Kościuszko Ride z organizatorem Pawłem Gospodarczykiem, prezesem Strzelecki Heratige Inc. rozmawia Krzysztof Bajkowski.


Paweł Gospodarczyk
Krzysztof Bajkowski: Paweł, zbliża się kolejna doroczna impreza organizowana przez Twoje Stowarzyszenie.  W niedzielę 12 lutego uczestnicy  będą mieli do wyboru   trzy trasy – wszystkie kończące się na szczycie Góry Kościuszki.  Zacznijmy od Kościuszko Run. – impreza wpisana w międzynarodowy kalendarz biegów górskich.  Proszę o szczegóły organizacyjne: przebieg trasy,  jak się zapisać i o której godzinie start ?
Paweł Gospodarczyk: Kosciuszko Run 2012 to  juz trzecia edycja biegu zorganizowana przez Strzelecki Heritage Inc. Trasa jest ta sama co w zeszłym roku:  start z Charlotte Pass Village, meta na szczycie Mt Kosciuszko. Startujemy o godzinie 10.00 rano.
Zapisy przyjmujemy na naszej stronie internetowej
http://kosciuszkorun.com.au/join-us.html . Można też wysłać swoje dane bezpośrednio na nasz email: [email protected]
Do 5 lutego wpisowe wynosi $25.00, późniejsze zapisy: $35.00.
 Z pewnością na tego rodzaju bieg trzeba mieć odpowiednią kondycję fizyczną. Zatem jakie osoby mogą zapisać się  na tę trasę  i  jak powinny się przygotować?
 Oczywiscie jak juz informowliśmy w ubieglych latach biegacze, ktorzy chca wziąć udział w biegach górskich powinni mieć odpowiednią sprawność fizyczną, legitymować się dobrym stanem zdrowia  oraz posiadać  aktualne badania lekarskie.  

 Jaka długość trasy oraz różnica poziomów punktu startowego i mety?
Dystans wynosi 11km. Poziom punktu startu wynosi 1730m, a meta znajduje się na wysokosci szczytu Mt Kosciuszko 2228 metrów.

Czy przewidujecie nagrody dla zwycięzców bo to jednak konkurencja sportowa?
Tak, są przygotowane nagrody dla  zwyciezców, a także dla wszystkich uczestników Kosciuszko Run 2012. Pierwsza nagroda $400, druga $200 i trzecia $100 , zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Będą wreczone puchary, medale i koszulki.

 Druga trasa już nie sportowa ale turystyczna -  Kosciuszko Ride.  To rowerowy wjazd na górę. W zeszlym roku była nieoficjalna inauguracja tej trasy. Kto może w niej uczastniczyć, o której strart, jak wyglada przebieg trasy i  czy zapewniacie sprzęt rowerowy?
W Kosciuszko Ride 2012 moga wziać udział dzieci juz od 14 lat za zgodą rodziców. Tak jak wspomniałeś to nie jest impreza sportowa czy wyścigi, ale po prostu przejażdżka turystyczna. Trasa jest ta sama, którą  będą pokonywali biegacze Kosciuszko Run 2012. Z tym tylko, ze rowerem można dojechać do Rawson Pass (gdzie są toalety) - 9.5 km. Tam zostawiamy rowery i 1.5 km pokonujemy pieszo na szczyt Mt Kosciuszko. Można przyjechać z własnym rowerem lub zamówić przez nas. Rowery będą czekały  w miejscu  startu w Charlotte Pass Village. Koszt wypożyczenia roweru gorskiego wraz z kaskiem będzie w granicy $45. Zamówienia proszę składać pisząc na email: [email protected]

Jazda pod górę to jedno z najtrudniejszych wyzwań rowerowych. Co radziłbyś tym, którzy rzadko jeżdżą rowerem  a chcieliby uczestniczyć w tym wjeździe?
Każdy bieg czy wjazd rowerem w górach  to bardzo  duzy wysiłek, a to że ten wysilek jest na znacznych wysokosciach wymagane jest  szczególnie dobre przygotowanie.  Niektórzy potrzebują kilka tygodni, ale są i tacy, którzy z marszu moga uczestniczyć w takich ekstrymalnych przedsięwzięciach. Przypuszczam, ze prawie każdy zdaje sobie sprawe ze swojej sprawnosci fizycznej. Jeszcze raz zwrócę uwagę, że  każdy musi być przygotowany nawet na opady śniegu i chłód. Moge jednoczesnie zapewnić, że po takiej wycieczce dostaniemy odnowy ducha i pomimo zmęczenia fizycznego zostaną nam wspaniałe wrażenia i wspomnienia.

Najłatwiejsza trasa zapewne dla wszystkich to Strzelecki Walk. Proszę o kilka szczegółow organizacyjnych – o której start i przebieg trasy?
O nie! Myślę, że przeciwnie. Strzelecki Walk 2012 jest  najtrudniejszą i najdłuzszą trasą wynoszącą 23 km. Zbiórka  chętnych uczestników będzie o godzinie 8 rano, wymarsz punktualnie o 8.30 z parkingu Charlotte Pass. Trasa bedzie prowadzić wzdłuż Summit Trail na Mt Kosciuszko. Po przywitaniu biegaczy i spotkaniu ze wszystkimi uczestnikami poszczególnych tras, w tym z wędrowcami z trzydniowej trasy Strzelecki Hike, powrót  wzdłuż Main Range Track. Ta trasa również wymaga przygotowania fizycznego, ale widoki będą wspaniałym wynagrodzeniem za wysiłek i trudy.  Sprawny chodziarz tę trasę może pokonać w ciągu 6 godzin. Muszę zaznaczyć, że każdy z uczestników musi być wyposażony w odpowiedni strój, mieć plecak z wodą i przekąskami.

Co będzie na szczycie i  o której godzinie spodziewane jest spotkanie wszystkich  wędrowców, biegaczy , rajdowców i  piechurów ?
Pierwsi biegacze powinni dobiec na szczyt Mt Kosciouszko  o10.45 i tam nastapi wreczenie medali dla wszystkich uczestnikow biegu. Jeżeli dopisze pogoda bedziemy mieli sesję zdjęciową i odśpiewamy hymn australiskiAdvance Australia Fair” i „Waltzing Matylda” ze znaną piosenkarką  Pauliną Caine.
Co planujecie po spotkaniu na szczycie?
Część uczestników wróci Summit Track do Charlotte Pass Village. Tylko uczestnicy Strzelecki Walk udadza się okrężną drogą przez Main Range Track do Charlotte Pass. Wszyscy potem w godzinach popołudniowych spotykamy się w Jindabyne na wspólnym grillu i oficjalnej prezentacji.

 Jak wygląda sprawa zakwaterowania i wyżywienia?
Każdy będzie odpowiedzialny za znalezienie zakwaterowania. W tym okresie nie będzie problemów ze znalezieniem kwater z przystepnymi cenami. Na naszej stronie internetowej mamy  adresy takich kwater. Wyżywienie jest również dostepne w okolicznych restauracjach.
 Ilu uczestników spodziewacie się w tym roku?
Ilości uczestników nie możemy przewidzieć, ale reklamujemy nasze imprezy i zachecamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w tych szczególnych obchodach 172 rocznicy odkrycia i nazwania Mt Kosciuszko przez Sir Pawla Edmunda Strzeleckiego.

 Gdzie więcej informacji  o tych imprezach można znaleźć?

Dziękuję i do zobaczenia na trasie.

Z Pawłem Gospodarczykiem rozmawiał Krzysztof Bajkowski.
Bumerang Polski jest patronem medialnym imprezy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja