polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

niedziela, 11 grudnia 2011

Polish Christmas Picnic - podziękowania

Społeczny Komitet Organizacyjny ‘Polish Christmas Picnic in Darling Harbour’
D Z I Ę K U J E M Y !!!
Było fantastycznie!” „Doskonale się udało!” „Na scenie ciągle się działo coś ciekawego, nie sposób było odejść.” „Dziękujemy wam. Napracowaliście się, ale efekt był doskonały.” - To tylko niektóre z komentarzy, jakie od ubiegłej niedzieli do nas, organizatorów, ciągle docierają.
Teraz więc nasza kolej, aby serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do niezaprzeczalnego sukcesu niedzielnego pikniku Polish Christmas in Darling Harbour.
Przede wszystkim na podziękowanie zasługują nasi sponsorzy. Ich nazwiska zostały umieszczone w programach i będą jeszcze wielokrotnie powtarzane. To oni zachęcali nas i konsekwentnie dopingowali aby na przekór piętrzącym się trudnościom, kontynuować organizowanie tej największej polskiej uroczystości w Nowej Południowej Walii, jaką jest doroczny Piknik Świąteczny.
Polskie organizacje: Fundacja Polska w NPW; Związek Polski w Newcastle; Australian – Polish Sports Masters Assoc.
Biznesy: Polonez Smallgoods; Wawel Import Eksport; Halina Dumplings Manufacture; Józef Bernecki – opale; Baska-Jon Pty Ltd; Amadeus Jewellery – Bogusław Staszewski; Janusz Olszanicki – Salicitors &Notary Public; Adam Szaładziński – Effective Concrete; Olka – Polka; Karin’s Hair Centre – Bankstown; Promyk – Alina Panter
Lekarze: dr dr Kaya Łukaszewicz; Maria Bijak; Krzysztof Urbaniak; Beata Rumianek; Edyta Borody.
Artyści: Krys Koss; Witek Skonieczny
Osoby indywidualne: Eugeniusz Żebrowski; Adrianna Paczyńska; Andrzej Rosiak; Jerry Knap; Jan Kalbarczyk; Krzysztof Bajkowski; Lidia Zajkowska; Józef Oktałowicz; Dorota Banasiak; Jadwiga Kostrzewa; Grzegorz Starosta; Marian i Mariola Chechelscy.
Podziękowanie i słowa najwyższego uznania kierujemy pod adresem operatorów stoisk – i to zarówno stoisk oferujących informacje turystyczne, edukacyjne, kulturalne oraz medialne, jak też i stoisk z polskimi książkami, dekoracjami, galanterią, biżuterią i kosmetykami. A szczególnie ze stoiskami oferującymi specjały polskiej kuchni, które od rana oblegane były przez tłumy smakoszów. Z satysfakcją dzielimy się informacją, że sprzedane zostało wszystko, dosłownie co do okruszyny.
Nie zabrakło także chętnych do delektowania się polskim piwem – chociaż jak przystało na prawdziwe polskie Boże Narodzenie, chłodzić się w tym roku nie było potrzeby.
Członkowie komitetu organizacyjnego Polish Christmas Picnic 2011: Wiesław Paździor, Marianna Łacek,
Dariusz Paczyński, Małgorzata Kwiatkowska, Bogusława Mokrzycka oraz Maria Koter-Rosiak
wraz z konsulem RP w Sydney, Danielem Gromannem. (Konsulat był patronem imprezy)
Z niekłamanym podziwem patrzyliśmy na Darka Paczyńskiego i Aurelię Stanisławczyk, którzy przez cały dzień w doskonały sposób zapowiadali w dwu językach poszczególne punkty programu artystycznego. Cały zaplanowany program został zrealizowany w stu procentach!
I tutaj wielki ukłon pod adresem naszych wspaniałych artystów. Najpierw indywidualnych, wśród których byli: Sylwester Gładecki, Alex Agaciak, Olivia Kierdal, Magdalena Wołłejko oraz Michał Macioch. Oprócz nich wystąpili jeszcze artyści w dwu sesjach Otwartego Mikrofonu. Aż trudno uwierzyć, że mamy w naszej społeczności tyle talentów.
Wystąpiły także zespoły muzyczne i wokalne: wspaniały Janis Polkas ze swoją Nostos Band; Rhytm and Blues w wykonaniu Ray Woods&Wodzga; oraz Chór Tęcza pod kierownictwem Maji Kędziory.
Szczególne uznanie należy się naszym zespołom tanecznym. Wszystkie cztery: Syrenka; Lajkonik, Podhale i Kujawy spisały się na medal. Widownia oczarowana była każdym z tańców. Właśnie te ludowe i narodowe tańce wykonane w autentycznych kostiumach, często ubogacane jeszcze przyśpiewkami stanowią jeden z niezwykle istotnych aspektów naszej kultury.
Prawdziwą perełką artystyczną okazał się premierowy występ Kabaretu Vis a Vis, pod kierownictwem Darka Paczyńskiego.
Niezwykłym wydarzeniem było pojawienie się na scenie naszych dwu telewizyjnych gwiazd. Były to Sammy i Bella Jakubiak, zwyciężczynie konkursu: My Kitchen Rules. Po krótkim pokazie polskiej sztuki kulinarnej mieliśmy możliwość delektowania się wspaniałymi polskimi deserami w wykonaniu tych dwu artystek polskiej kuchni.
Dziękujemy wszystkim artystom. Dziękujemy każdemu z osobna.


Każdy punkt programu artystycznego nagradzany był spontanicznym aplauzem publiczności. Niektóre występy wywoływały salwy śmiechu i radości, inne nastrajały nostalgicznie, przywodząc wspomnienia, a nawet wzruszenie – kiedy na przykład ze sceny punktualnie o godzinie 12 w południe rozległ się hejnał Krakowski w wykonaniu doskonałego młodego trębacza, Aleksandra Agaciaka. Dziękujemy Ci Olku za ten hejnał i także za kolędy.
Dziękujemy Panu Konsulowi, Danielowi Gromannowi, który najpierw towarzyszył australijskim politykom w oficjalnym otwarciu uroczystości, a potem do późnych godzin wraz ze swoją rodziną składał wizyty we wszystkich stoiskach, rozmawiając z obecnymi tam Polakami.
Trzem australijskim ministrom, którzy zaszczycili naszą imprezę swoją obecnością wyślemy podziękowanie listownie.
W tym miejscu należy przynajmniej jednym zdaniem podkreślić słowa, jakie wypowiedział reprezentujący Premiera NPW, Victor Dominello, Minister do Spraw Obywatelstwa, Społeczności i Aborygenów. Dokonując oficjalnego otwarcia „Polish Community Christmas Picnic”, Minister Victor Dominello powiedział, że właśnie teraz w ulewnym deszczu widać prawdziwego ducha polskości zarówno wśród organizatorów, jak i uczestników tej imprezy. Nie jest wielką sztuką zapełnić Tumbalong Park tłumem uczestników przy pięknej pogodzie – ale z niekłamanym podziwem, powiedział Minister, patrzymy teraz na tak licznie zgromadzoną publiczność.
Minister Dominello nie wiedział, że zgromadziła się tak duża liczba uczestników, pomimo mylnych informacji zamieszczonych na stronie internetowej Polish Christmas z roku 2010. Nie pomagały nasze prośby i tam konsekwentnie podawane było, że Polish Christmas w Darling Harbour się w tym roku nie odbędzie. Prosiliśmy, aby wstrzymać wprowadzające w błąd ogłoszenie, chociaż na krótki czas tuż przed piknikiem – niestety, bez rezultatu. Smutne to i trudne do uwierzenia – jednak fakty mówią same za siebie.
My, organizatorzy staraliśmy się na wszystkie sposoby dotrzeć do jak największej liczby Polaków.
Dziękujemy polskim księżom, którzy zachęcali w kościołach do uczestnictwa w Świątecznym Pikniku. Dziękujemy Panu Konsulowi, który dziesiątkom osób rozesłał nasze ulotki. Dziękujemy także polskim mediom za nieustanne propagowanie organizowanej przez nas uroczystości: Puls Polonii, Bumerang Polski, Express Wieczorny, Tygodnik Polski oraz Radio 2000FM, a przede wszystkim polski program Radia SBS, który tej sprawie poświęcił wiele cennego czasu antenowego, a wóz transmisyjny Radia SBS towarzyszył nam w niedzielę przez kilka godzin.
Najgorętsze słowa podziękowania należą się jednak naszej nieocenionej publiczności. To od Was, drodzy Państwo, uczestnicy Polish Christmas Picnic zależało wszystko. Na nic zdaliby się sponsorzy, stoiska, występy artystyczne, nawet wizyta polityków, gdyby nie było Was, drodzy uczestnicy.
Dziękujemy, że nie zraziły Was przelotne opady deszczu, że wytrwaliście tak tłumnie do końca, a na uwagi, że pada odpowiadaliście z uśmiechem, że w plastikowe krzesła woda nie wsiąka.
Dziękujemy, że tak radośnie włączyliście się do śpiewania polskich kolęd, które na zakończenie wykonał dla nas Chór Tęcza. Podobno słyszano, jak ‘Cicha Noc’ śpiewana była w kilku językach równocześnie.
Dziękujemy wszystkim, którzy jeśli nawet nie mogli przybyć towarzyszyli nam myślą i zachęcali dobrym słowem.
Dziękujemy za wszystko dobro, jakiego doświadczyliśmy organizując Polskie Boże Narodzenie w Tambelong Park, Darling Harbour. Wierzymy, że każde dobro, wraca zwielokrotnione, bo nie podlega ono regułom matematycznym i mnoży się poprzez dzielenie.
Dlatego wszystkim osobom, które w jakikolwiek, nawet najmniejszy sposób przyczyniły się do sukcesu tegorocznej imprezy „Polish Christmas in Darling Harbour” życzymy, aby w tym okresie Świąt Bożego Narodzenia i w każdym dniu zbliżającego się Nowego Roku zaznały jak najwięcej dobra od ludzi, z którymi los wyznaczy im spotkanie.

W imieniu Społecznego Komitetu Organizacyjnego
Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy