polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

środa, 30 listopada 2011

Bal maturzystów języka polskiego w Sydney

Już po raz siódmy członkowie Związku Nauczycieli Języka Polskiego, wraz z grupą zaangażowanych Rodziców zorganizowali kolejny, niezapomniany Bal Polskich Maturzystów. W sobotę, 5 listopada sala Klubu Polskiego w Ashfield wypełniła się polską młodzieżą. Maturzyści nie byli sami. Świętowali z nimi tę uroczystość Rodzice i przyjaciele oraz specjalnie zaproszeni Honorowi Goście.

Z maturzystami świętowali  tę uroczystość nauczyciele, rodzice i przyjaciele oraz specjalnie zaproszeni honorowi goście

Punktualnie o godz. 19.00 na scenę weszła Dorota Banasiak, która w tym roku przyjęła rolę Mistrza Ceremonii Balu. Pani Dorota jest również jedną z byłych, sydnejskich maturzystek języka polskiego. Nastąpiła ceremonia powitania honorowych gości, którzy zaszczycili Bal swoją obecnością. Był wśród nich Konsul Generalny RP – Pan Daniel Gromann; przedstawicielka Departamentu Edukacji NSW, the Principal of Saturday School of Community Languages – Mrs Adelia Fuller; wielki przyjaciel młodzieży i niezmordowany propagator polskości – ks. Artur Botur; znany poeta australijski polskiego pochodzenia – Peter Skrzynecki; dyrektorzy i zastępcy z poszczególnych Ośrodków Nauczania Języka Polskiego; nauczyciele różnych klas i poziomów; a przede wszystkim nauczycielki klas maturalnych. Polską Macierz Szkolną w NPW reprezentowała pani Elżbieta Cesarski. Uświetniły także tę uroczystość dwie osoby spoza Sydney – kierująca od wielu lat polskim szkolnictwem w Melbourne, pani Bożena Iwanowska, a także pedagog z Polski – pani Renata Zaborska.
Gratulację maturzystom złożyli kolejno pan Konsul Daniel Gromann oraz the Principal SSCL, Mrs Adelia Fuller.
Następnie maturzyści, prowadzeni przez dwie pary z Syrenki w pięknych strojach łowickich, zgromadzili się przed sceną. Ten widok musiał napawać dumą nie tylko rodziców i nauczycieli – ale całą polską społeczność. Ponad czterdzieścioro młodych polskich chłopców i dziewcząt zasiadło twarzą do publiczności na przygotowanych dla nich krzesełkach. Wszyscy uśmiechnięci i pogodni, odświętnie ubrani, każdy z czerwoną różą w ręku – to dla swojej nauczycielki.
Słowo Petera Skrzyneckiego do tegorocznych maturzystów
Oprócz życzeń i gratulacji od nauczycielek, jakie mieli za chwilę otrzymać, czekała ich również niespodzianka. Dla każdej osoby przygotowany był dwujęzyczny tomik poezji : „Old World/New World – Stary Świat/Nowy Świat”. Każda książka z dedykacją od poety – Petera Skrzyneckiego oraz tłumaczki Marianny Łacek. Wyjątkowa i niezapomniana była to okazja. Tomik 46 wierszy, z których siedem studiowali do matury z języka angielskiego, miał każdemu z nich wręczyć sam poeta, Peter Skrzynecki
Przed samą ceremonią prezentacji Peter Skrzynecki zwrócił się do maturzystów. Poeta pogratulował im wyboru języka polskiego jako jednego z przedmiotów maturalnych. Kiedy on sam był w ich wieku, nie było niestety możliwości uczenia się języka polskiego na poziomie szkoły średniej. Funkcjonowały jedynie szkoły sobotnie w Domach Polskich. Piotr Skrzynecki podkreślił naszą dumę z przynależności do Narodu Polskiego. Życzył młodym ludziom sukcesów na drodze jaką dla siebie wybiorą.

Rozpoczęła się ceremonia prezentacji maturzystów.
Jako pierwsi poproszeni zostali maturzyści z Chatswood. Było ich w tym roku ośmioro. Oto co napisała o każdym z nich pani Barbara Gądek:
Ania Smolej – zdolna, ambitna, zawsze wesoła i uśmiechnięta. Uzdolniona artystycznie – pięknie maluje, zwłaszcza obrazy historyczne.
Agata Lossy – szlachetna, zdolna, niezwykle obowiązkowa. Pełna optymizmu na przyszłość.
Oliwia Bugaj – miła, grzeczna, bardzo koleżeńska. Uświetniała wiele akademii oraz uroczystości szkolnych śpiewem i tańcem. Wszystkiego uczyła się z zapałem i radością.
Adrianna Paczyńska – zawsze wesoła, uśmiechnięta, niezwykle ambitna. Polskiego uczyła się z wielkim zapałem. Ma bardzo pozytywne spojrzenie na świat. Marzeniem jej jest jak najszybciej wybrać sie do Polski, by na własne oczy zobaczyć to wszystko, co opracowała do egzaminu maturalnego.
Sasha Catt – miła i bardzo zdolna. Pełna zapału do pracy, życzliwa i wyrozumiała na potrzeby innych. Pięknie śpiewa – szczególnie piosenki polskie.
Adam Małolepszy – niezwykle obowiązkowy uczeń. Cenił czas spędzany w polskiej klasie i nie marnował żadnej minuty. Uczył się z zapałem i entuzjazmem.
Jakub Dąbrowa - zdolny i ambitny. Jego hobby to historia, w szczególności historia Polski. Pełen patriotyzmu. Dumny ze swej polskości.
Aleksander Jarominek – mądry i obowiązkowy. Interesuje się historią i literaturą polską.
Maturzystów ze szkoły w Merryweather (Newcastle) przedstawiła pani Elżbieta Radna:
Amelia Bratczak – ma dwie pasje – balet i język polski. Jest laureatką wielu konkursów tańca. Do matury wybrała sobie Powstanie Warszawskie w filmie. Swoją przyszłość widzi w naukach medycznych.
Sara Pinkowska – entuzjastka sportu i wszystkiego co polskie. Języka uczyla się z wielką determinacją. Udało się! Do matury wybrała postać Janusze Korczaka. Chciałaby również studiować nauki medyczne.
Jarek Krajewski – wielbiciel sportów motorowych. Postać Roberta Kubicy wybrał jako temat ustnej matury. Fascynują go wszystkie nowinki techniczne i elektrotechniczne. Swoją przyszłość widzi właśnie w tej dziedzinie.
Maturzystów z Seven Hills przedstawiła pani Mira Zuber:
Anna Kasprzak – utalentowana lingwistka. Oprócz polskiego i angielskiego zna także francuski. Po mamie, jak twierdzi, odziedziczyła zdolności w biologii i chemii, pragnie więc studiować nauki medyczne. Do dyskusji na maturze wybrała problem nurtujący dzisiaj wielu młodych ludzi – samotność w sieci.
Kaylah Pilichowska – od najmłodszych lat tancerka „Lajkonika”. Uwielbia polskie tańce i dawne polskie filmy – jak np. „Żona dla Australijczyka”. Ma także uzdolnienia artystyczne. W przyszłości chciałaby zostać projektantką wnętrz.
Jessika Słowik – skromna, trochę nieśmiała. Uzdolniona artystycznie, jest bezkonkurencyjną zwyciężczynią konkursu „Mój Chopin – bo ja także jestem Polką”. Niezwykle wrażliwa. Swoją przyszłośc także widzi w dziedzinie artystycznej.
Piotr Głuchowski - zapalony sportowiec, instruktor pływania. Interesuje się także piłką nożną – a w szczególności przyszłorocznymi mistrzostwami. Swoje powołanie życiowe widzi w zawodzie nauczycielskim.
Piotr Konke – to artystyczna dusza – kocha muzykę, rytm i dźwięk. Pasjonuje go wszystko, co polskie. Interesuje się szczególnie najnowszą historią Polski. Do matury wybrał początki „Solidarności”.
Daniel Andrzejczyk – humanista. Ambitny, zdolny o niezwykle analitycznym umyśle. Ma doskonałą pamięć. Z łatwością przychodzi mu nauka języków. W przyszłości chciałby zostać prawnikiem.
Mateusz Tyczyński – pochodzi z mieszanej kulturowo rodziny – włada więc biegle trzema językami: polskim, angielskim i niemieckim. Chciałby tę znajomość języków wykorzystać w przyszłości w pracy zawodowej. Zamierza studiować prawo.
Maturzystów z Liverpool przedstawiła pani Barbara Magolan:
Daniel Dulski – miły, spokojny, gra na gitarze i tańczy w zespole „Lajkonik”. Fascynuje się wielkimi Polakami, jako temat maturalny wybrał postać Fryderyka Chopina. W przyszłości chciałby zostać inżynierem silników samolotowych.
Ola Jankowska – pracowita, sumienna, odważna uczestniczka dyskusji klasowych. W wolnych chwilach, których ma bardzo niewiele, uwielbia słuchać muzyki. Zainteresowana mniejszościami narodowymi – ich przetrwaniem w cywilizacji XXI wieku.
Angelica Machowicz – wszechstronnie utalentowana, gra i śpiewa. Tańczy w zespole „Podhale”. W duecie z Alicją występują na wielu polonijnych uroczystościach oraz akademiach rocznicowych. Jej hobby, to ochrona środowiska. Jako temat do matury wybrała sobie „Młodzież i wegeterianizm”.
Alicja Polak – totakże niezwykle utalentowana młoda osoba. Śpiewa, gra i tańczy w zespole „Podhale”. Tworząc duet z Angelicą, niejednokrotnie wzbogaciły swoimi występami różne uroczystości polonijne. Jej hobby to piłka nożna i samochody. Nic więc dziwnego, że na ustną maturę wybrała sobie postać Roberta Kubicy.
Andrzej Mitas – tańczy w zespole „Lajkonik”. Zafascynowany jest budową samochodów, jak sam twierdzi „zaraził” się tym hobby od swojego ojca. Interesuje się także ekonomią oraz historią. Na egzaminie dyskutował o roli polskich pilotów podczas II Wojny Światowej.
Monika Kurdziel – wrażliwa artystyczna dusza. Jej hobby to rysunek i malarstwo. Lubi także czytać książki. Interesuje się historią Polski. Na egzamin maturalny wybrała sobie Obóz Oświęcimski.
Oliwia Kurdziel – starsza o 3 minuty siostra Moniki. Interesuje się literaturą i historią. Podobnie jak Monika, prawie nigdy nie rozstaje się z książką do czytania. Chciałaby pojechać z siostrą do Polski. Jako temat maturalny wybrała sobie Powstanie Warszawskie.
Maturzystki ze szkoły w Randwick przedstawiła pani Gosia Vella:
Alexandra Wojciechowska – rozpoczęła naukę polskiego w 8 klasie, ale dzięki swojej pracowitości i umiłowaniu wszystkiego co polskie zaczęła osiągać doskonałe wyniki. Matura z polskiego, to niewątpliwy sukces Alexandry, ponieważ tylko ojciec jej jest Polakiem. Dzięki swojej mamie zna również rosyjski. Alexandra także pięknie gra na klarnecie.
Natalia Wałaszczyk – do szkoły polskiej uczęszcza od 2008 roku. Robi to bardzo chętnie, osiągajac coraz to lepsze wyniki. Kolejnym hobby Natalii jest także gotowanie. Może zobaczymy ją kiedy w programie Master Chef? Natalia to także pasjonatka podróży. Chciałaby w przyszłości pracować w Afryce jako wolontariuszka. Marzy o zawodzie pielęgniarki lub logopedy.
Bella Tajer – ma za sobą 8 lat formalnej nauki polskiego. Dobrą znajomość języka zawdzięcza z pewnością swojej rodzinie, łącznie z Babcią. Bella to osoba pogodna, dynamiczna, pełna entuzjazmu. Jest miłośniczką tańca, zabawy i muzyki. Zawsze dumnie demonstruje swoją polskość. Posiada także doskonały gust i znajomość mody. Marzy o zostaniu projektantką mody.
Pamela Jarkowska, związana jest z Polską szkołą od początku – to znaczy od roku 2004. W roku 2005 otrzymała nagrodę Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia w nauce języka polskiego. Pamela, to niezwykle przykładna, inteligentna uczennica, imponująca wszystkim swoją systematycznością, pracowitością i doskonałą organizacją pracy. Posiada szerokie zainteresowania i dużą wiedzę.
Maturzystów ze szkoły w Ashfield przedstawiła Pani Marianna Łacek. Podobnie jak w latach ubiegłych, i teraz każdy musiał zgadnąć, że to o nim lub o niej mowa:

Cichutka, spokojna i niezwykle miła.
Zawsze bardzo pilna, dobrze się uczyła.
Jest także wrażliwa, przyznać to należy.
Za temat wybrała problemy młodzieży.
Lubi czytać książki, i pisać też lubi.
Aż dotąd jej babcia w Polsce tym się chlubi.
Czy będzie pisarką, czy też uczyć dzieci –
Dla wielu przykładem już dziś może świecić.
Jestem przekonana, że po pewnym czasie
Przyznamy się z dumą – Znaliśmy Joasię! (Joasia Sielamowicz)
----------------------------------------------------------------------------------
Chluba swojej szkoły i chluba Polonii.
Wkrótce w piłce nożnej będzie głośno o nim.
Potrafi obronić gole od rywali.
Nawet i Anglicy na nim się poznali.
Czasami rozsądek musi wziąć tu górę
Powrócił do Sydney, żeby zdać maturę.
Wybrał trudny temat z języka polskiego:
Problemy człowieka niepełnosprawnego.
Będzie o nim głośno coś mi w duchu szepta
Mądry, szczery, dobry – To jest Andrzej Depta.
---------------------------------------------------------------------------------
Wcale nie jest łatwo konkurować z siostrą.
Musiała się zabrać więc do nauki ostro.
Życie towarzyskie znacznie ograniczyć
by sie przypadkowo z czasem nie przeliczyć.
Lekcji nie opuszczać, zdawać egzaminy –
To wszystko jest łatwe dla zdolnej dziewczyny.
By potwierdzić dumę z Jagiellonów dzieła
Polską ‘Alma Mater’ do matury wzięła.
I udowodniła, że jest też wspaniała
Mądra, dobra, dzielna - to Lidia Dźwigała.
-----------------------------------------------------------------------------------
Ładna, mądra, zdolna tak jak mało która.
Porywa ją sztuka i architektura.
Z polskiego ambitna choć trochę nieśmiała.
Do matury ustnej Chopina wybrała.
Kim w życiu zostanie, swej Babci pupilka?
Wszyscy się dowiemy za lat pewnie kilka.
Marzy projektować miasta i ogrody
W ogrodach pałace niezwykłej urody.
Jest chlubą rodziców od małego dziecka
i wzorem dla brata. To Kasia Kawecka.
--------------------------------------------------------------------------------------
Choć do szkoły przyszła w jedenastej klasie,
Mnóstwo osiągnęła w tak króciutkim czasie.
I z polską pisownią sobie poradziła,
Wiedzę z różnych dziedzin także pogłębiła.
A ja jako dowód dziś państwu wyłuszczę,
Do matury wzięła Białowieską Puszczę.
Niezwykle życzliwa chętna do pomocy,
Wszystkich może zjednać uśmiechem uroczym.
Wiem, przyszłość ciekawa przed nią dziś się ściele.
Osiągnie co zechce – dzielna Kasia Ellep.
---------------------------------------------------------------------------------------
Niezwykle uczynna, ładna, zdolna, miła
Z polskim sobie w szkole świetnie poradziła.
Harcerskie biwaki przy ognisku pieśni.
Nie być na obozie? Nawet jej się nie śni.
Tańczy też w Syrence, nie stroni od żartów,
Do matury wzięła Festiwal Polartu.
Wszystko co jest polskie bardzo sobie ceni.
Mam nadzieję, nigdy nic jej nie odmieni.
Nowy etap w życiu teraz rozpoczyna.
Chce być dziennikarką nasza Ewelina.(Ewelina Żak)
------------------------------------------------------------------------------------------
Uczyć się polskiego tak niedawno zaczął.
Chęci i zdolności najwięcej tu znaczą.
Doskonale mówi, bardzo dobrze czyta,
Tylko jak się pisze czasami zapyta.
Postawił dla siebie wysoką poprzeczkę.
Nie chce jej obniżyć ani o troszeczkę.
Tam gdzie tylko może silną wolę ćwiczy.
Za wzór sobie obrał postawę Kubicy.
Z pewnością wysiłek sukces mu uwieńczy
I cel swój osiągnie – To Konrad Siergiejczyk.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Zawsze pełna wdzięku, gdyby tylko chciała,
Z pewnością by sławną aktorką została.
Ale psychologiem chce być, mamy wzorem.
Choć pewnie podążać będzie własnym torem.
Gdy przestudiowła książki, wielkie dzieła
To Curie-Skłodowską za wzór sobie wzięła.
Wie już, że zdolności i solidna praca
Są źródłem sukcesu – to zawsze popłaca.
Zaś wytrwałość trzeba ćwiczyć od przedszkola.
Tę mądrość przekaże wielu ludziom Ola.(Ola Gęba)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Nie było to łatwe muszę tu powiedzieć,
Ażeby mógł w klasie spokojnie usiedzieć.
Choć nie zawsze pilna była mu nauka,
Lepszego Polaka ze świecą by szukać.
Czy to na biwaku, czy też przy sztandarze,
Jaki ma być harcerz, wszystkim nam pokaże.
W Syrence jest pierwszy, i tańczy, i śpiewa.
Nigdy też na niego nie można się gniewać.
Zna historię Polski – legendy, powstania.
Wie, że jest Polakiem. Tak, to właśnie Damian.(Damian Sochalski)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
W kościele od dziecka wyświetlała pieśni.
Sama osiągnęła, co się wielu nie śni.
Dobra uczennica, harcerka wspaniała
W prestiżowej szkole stypendium dostała.
W angielskim celuje, nagrody gromadzi.
Z polskim sobie od lat doskonale radzi.
Jako temat wzięła sobie do matury –
Nasz Jan Paweł Drugi - filarem Kultury.
Przekonana jestem, że osiągnie wiele
Miło mi przedstawić dziś Państwu Marcelę. (Marcela Malicka)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Jako dziecko nieraz w piłkę nożną grała,
Więc się na boisku dzielnie spisywała.
Dziś gra na klarnecie i na saksofonie.
Zaraz trochę więcej powiem Państwu o niej.
W angielskim celuje i japoński ćwiczy.
Trudno tu zdolności jej wszystkie wyliczyć.
Zna polskich Noblistów, więc z literatury
poezję Szymborskiej wzięła do matury.
Gdzie ją los zawiedzie – zawsze będzie polska –
Z polskiej jest rodziny – Emilia Nadolska.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

W juditsu wygrywa, dyplomy gromadzi.
Z angielskim, choć nowy, nieźle sobie radzi
Musiał popracować, tak jak mało który,
By się przygotować tutaj do matury.
Co wybrać z polskiego, także miał dylemat.
Wybrał Średniowiecze jako główny temat.
Przez wszystkich lubiany, jest nam wszystkim bliski
Champion Australii – Mateusz Kamiński.
-----------------------------------------------------------------------------------
Niepolskie nazwisko, lecz polska w niej dusza.
Do nauki języka nie trzeba jej zmuszać
Zna się na muzyce i literaturze.
Z prawdziwą radością przykładem posłużę:
Do matury wzięła dzieci oraz młodzież
Przedstawione w polskiej poezji i w prozie
Świetnie sobie radzi, nauki pilnuje
Cenny wzór dla wielu – to jest Ewa Nguyen!
-----------------------------------------------------------------------------------
Mieli rację zarówno Kosul, pan Daniel Gromann, dyrektor, Mrs Adelia Fuller oraz poeta Peter Skrzynecki, gratulując nie tylko maturzystom, ale całemu polskiemu społeczeństwu za niepodważalny fakt, że liczba młodych ludzi uczących się języka polskiego z roku na rok w Sydney wzrasta.
My, nauczyciele wiemy o tym najlepiej. Pamiętać jednak musimy, że za każdym z tych maturzystów, którym dzisiaj gratulujemy, stoją polscy Rodzice. To im należy się uznanie i gratulacje. To oni, od małego uczyli, zachęcali i motywowali. To oni nie szczędzili wysiłku i czasu, aby zawieźć do polskiej szkoły w sobotę rano, nawet nieraz z bardzo daleka. To rodzice kontaktowali się z nauczycielkami i pod ich kierunkiem, rozmawiając ze swoimi dziećmi, przygotowywali je do ustnej matury. To właśnie ci rodzice inwestując w edukację swoich dzieci dali im niepodważalny atrybut na przyszłość. Jest nim prawnie udokumentowana znajomość europejskiego języka oraz mocne zakorzenienie w kulturze liczącej ponad tysiąc lat. Są to również dodatkowe punkty liczące się do przyjęcia na studia.
Chciałoby się tylko wyrazić życzenie, aby takich rodziców było jak najwięcej. Aby wiadomość o bezpłatnej nauce języka polskiego na poziomie szkoły średniej, dotarła do wszystkich. Aby jak najmniej było takich sytuacji, kiedy po latach mówi się ... szkoda, ale myśmy nie wiedzieli ... szkoda, ale myśmy nie pomyśleli ... W efekcie, sprowadza się to do jednego – szkoda, ale myśmy zaniedbali.
Bal Polskich maturzystów udał się wspaniale. Po kolacji, jak zawsze były tańce. Parkiet zapełniły młode i ciągle czujące się młodo osoby. Tańczono do upadłego, w parach, w grupkach i pojedynczo. Nikt nawet nie słyszał kiedy wybiła północ. Muzyka musiała się uciszyć, ale rozbawionym tancerzom nie było spieszno opuszczać gościnnej sali Polskiego Klubu. Na stołach pozostały jeszcze ciasta i napoje w dzbankach. Ze sceny srebrzyła się dekoracja z napisem MATURA 2011. Powoli jednak sala pustoszała. Odchodziły ostatnie grupki, zabierając na pamiątkę programy oraz bukiety kwiatów, które zdobiły stoły.
Jest wiele osób, którym należy się podziękowanie za poparcie, jakiego udzielają organizatorom Balu Maturzystów Języka Polskiego. Z pewnością do tych osób należą Państwo Lucyna i Wiesław Paździorowie, właściciele sklepu „Polonez” którzy rok rocznie wspierają Bal dając za darmo parędziesiąt półmisków najlepszej jakości wędlin dla wszystkich uczestników Balu. Także Pan Krzysztof Gaweł, który zawsze pamięta o ciekawym udekorowaniu sceny. Pani Lidka Kacprzak, która w tym roku zakupiła kwiaty i przygotowała dekorację stołów. Podziękowanie należy się Rodzinom, które aktywnie włączyły się w ustawienie i przygotowanie stołów - w szczególności Państwo: Gęba, Depta i Sochalscy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Balu, którzy stworzyli tak serdeczną, niezapomnianą atmosferę.

W imieniu Związku Nauczycieli Języka Polskiego
Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy