polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Karol Nawrocki skierował do premiera Donalda Tuska list, w którym żąda natychmiastowego zaskarżenia umowy Unii Europejskiej z państwami Mercosur do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. * * * AUSTRALIA: W centrum Gold Coast ma stanąć najwyższy wieżowiec w całym kraju. Australijska firma Altus Property Group planuje budowę 91-piętrowego budynku, w którym znajdzie się luksusowy 6-gwiazdkowy hotel, ekskluzywne centrum handlowe, sieć restauracji oraz apartamenty mieszkalne. Wszystko ma stanąć pod szyldem nazwiska prezydenta USA Donalda Trumpa. Przeciwko budowie wieżowca zorganizowano petycję, która zebrała już ponad 26 tys. podpisów. * * * SWIAT: 8 kwietnia 2026 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił dwutygodniowe zawieszenie ataków militarnych na Iran. Decyzja ta zapadła tuż przed upływem wyznaczonego przez niego ultimatum, w ramach trwającego od lutego konfliktu na Bliskim Wschodzie. 6 kwietnia Donald Trump doprecyzował ultimatum skierowane do Iranu, grożąc atakami o katastrofalnych skutkach, jeśli Teheran nie spełni amerykańskich żądań. Trump groził Iranowi "zniszczeniem cywilizacji". Minister spraw zagranicznych Iranu, Abbas Aragczi, oświadczył, że siły irańskie wstrzymają ataki w regionie pod warunkiem, że USA i Izrael całkowicie zaprzestaną uderzeń na Iran.
POLONIA INFO:

czwartek, 8 września 2011

III Festiwal Polskiej Poezji Sakralnej w Canberze


W dniach 1 i 2 października 2011 roku odbędzie się III Festiwal Polskiej Poezji Sakralnej w Canberze, w Ośrodku Jana Pawła II w Narrabundah,  Goyder St.

Tradycyjnie już odbędą się dwa koncerty festiwalowe, w sobotę, 1/10 o godzinie 19.00 i w niedzielę, 2/10 o godzinie 18.00.

Będzie ogromną radością gościć w tym roku Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II pod kierownictwem prof. Grzegorza Pecka. Chór wystąpi w oba dni festiwalu prezentując repertuar sakralny, polską klasykę oraz pieśni ludowe. Kto z Państwa słyszał pieśń Szopena „Życzenie” czy Moniuszki „Prząśniczkę” w aranżacji na chór? Otóż Chór KULu przywozi obie pieśni we wspaniałym wykonaniu na tegoroczny festiwal.

Turnee chóru odbędzie się pod patronatem:

·         Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Canberze, Pan Andrzeja Jaroszyńskiego,
·         Konsula Generalnego w Sydney, Pana Daniela Gromanna, oraz
·         Prowincji Księży Chrystusowców w Australii.

Tegoroczny Festiwal zgromadził czołowych wykonawców polonijnych z Australii. W recitalach wystąpią:

·         Krzysztof Małek, fortepian oraz
·         Halina Gad, sopran z akompaniamentem Krzysztofa Małka.

Swoje wiersze zaprezentują polscy poeci mieszkający w Australii:

·         Ludwika Amber,
·         Maryla Rose,
·         Alex Pęczalski.

Swój debiut frestiwalowy będzie miał Jacek Samborski, piosenkarz i gitarzysta z Melbourne, laureat nagród z festiwali Sacrosong w Polsce. Ponadto wystąpią Joanna Szczudłowska, Bogumiła Kocik, ksiądz Henryk Zasiura, Joanna Kucyper, Bożena Szymańska i Sławek Kazan.

Przy wejściu będziemy zbierać wolne datki tytułem pokrycia kosztów sprowadzenia Chóru KULu do Australii.

W przerwach koncertów będzie można zakupić polskie potrawy, wino i polskie piwo.

Dla gości zamiejscowych dodatkową atrakcją jest trwający w tym czasie doroczny festiwal kwiatów, Floriade.

Dalszych informacji udziela Stefan Gajewski, tel. 02 6231 4273 lub Arkadiusz Fabjanowski tel 0438 701 361.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia na Festiwalu w Canberze.


Komitet Organizacyjny III Festiwalu Polskiej Poezji Sakralnej
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy