polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

sobota, 3 września 2011

Brytyjski ranking: W Melbourne żyje się najlepiej

Melbourne. Fot.Wikimedia Commons
Wg analityków z brytyjskiego ośrodka  badawczego Economist Intelligence Unit, badającego co roku 140 największych  miast pod waględem jakości życia cztery australijskie miasta: Melbourne, Sydney, Perth i Adelaide  znalazły sie w pierwszej dziesiątce miast, w których żyje sie najlepiej.   Pierwsze miejsce w rankingu, w ktorym kanadyjskie Vancouver przewodziło bez przerwy od 2002 roku zdobyła stolica Victorii Melbourne. Sydney zdobyło 6. miejsce, Perth (8.) i Adelaide (9.)

 W opublikowanym najnowszym rankingu dotychczasowy triumfator Vancouver zająl trzecie miejsce.  Tylko dwa miasta europejskie: Wiedeń(2.) i Helsinki (7.) dostały sie do pierwszej dziesiątki. Paryż zajął 16 m iejsce a Londyn aż 56 za Sigapurem. Listę zamykają stolice Zimbabwe, Bangladeszu i Papui-Nowej Gwinei.  
 W ocenie miast punkty przyznawano w pięciu kategoriach: stabilność, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura.
Zdaniem autorów rankingu, słaba pozycja miast europejskich jest wynikiem kryzysu w strefie euro.

Miasto: Melbourne
Pozycja: 1
Ogólny wynik: 97.5
Bezpieczeństwo: 95
Zdrowie: 100
Kultura i środowisko: 95.1
Edukacja: 100
Infrastruktura: 100

Miasto: Sydney
Pozycja:6
Ogólny wynik: 96.1
Bezpieczeństwo: 90
Zdrowie:100
Kultura i środowisko: 94.4
Edukacja: 100
Infrastruktura:100

Miasto: Perth
Pozycja: 8
Ogólny wynik: 95.9
Bezpieczeństwo:95
Zdrowie:100
Kultura i środowisko: 88.7
Edukacja: 100
Infrastruktura:100

Miasto:Adelajda
Pozycja:
9
Ogólny wynik:
95.9
Bezpieczeństwo:
95
Zdrowie:
100
Kultura i środowisko:
94.2
Edukacja:
100
Infrastruktura:
92.9


kb/pap

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy