polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

niedziela, 10 kwietnia 2011

Odsłoniecie tablicy smoleńskiej w Sydney

Dziś wieczorem w pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, przy kościele polskim na przedmieściach Sydney w dzielnicy Marayong odsłonięta i poświęcona została tablica ku czci zmarłych w tej katastrofie prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu (ostatniemu prezydentowi Polski na uchodźctwie) oraz  94 innym członkom delegacji udającej się wówczas na uroczystości do Katynia. Odczytano list Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników sydnejskiej uroczystosci. Brat-bliźniak zmarlego prezydenta dziękuje w liście za ufundowanie tej tablicy. Jest to wyraz patriotyzmu i troski o losy ojczyznu - pisze J.Kaczyński.
 Odsłoniecia i poświęcenia dokonał ks. Antoni Dudek TCh.
 Zabrał głos również Konsul Generalny RP w Sydney Daniel Gromann, który wspomniał  atmosferę połączenia się w żałobie i jedności jaka panowała rok temu w pierwszych dniach po katastrofie.  




 zdjecia: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy