polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wszystkie sześć wniosków Narodowego Banku Polskiego, w których bank żądał usunięcia materiałów dziennikarskich o aferze KNF. Chciał też zakazu pisania na ten temat w przyszłości. * * * AUSTRALIA: Komisja zajmująca się działalnością głównych banków w Australii ujawniła liczne nieprawidłowości w sektorze bankowym, m.in. notoryczne pobieranie opłat za fikcyjne usługi. Finalny raport zostanie przedstawiony w lutym.* * * SWIAT: Papież Franciszek zdymisjonował zamieszanych w skandal pedofilii dwóch kardynałów z grona swych doradców. Watykan podał w środę, że usunięci z Rady Kardynałów dostojnicy, to kardynał George Pell sądzony w Australii i Francisco Javier Errazuriz z Chile.
EVENTS INFO: Artur Gotz: Piosenki Kabaretu Starszych Panów - Klub Polski w Bankstown, 15.12, godz.18:00

niedziela, 6 marca 2011

Exclusive: Tatiana Okupnik dla Bumeranga Polskiego

Tatiana Okupnik udzieliła  wywiadu  Bumerangowi Polskiemu.  Jest to pierwszy wywiad dla mediów w Australii, przed wydaniem nowej płyty artystki pt: "Spider Web". Wywiad przeprowadził Krzysztof Bajkowski.


 Tatiana Okupnik znana jest Polonii australijskiej głównie jako frontmenka  zespołu Blue Cafe. Jej uwtor „Do nieba, do piekła” wielokrotnie nadawaly polskojęzyczne  rozgłosnie radiowe w Sydney. Wraz z zespołem Tatiana brała udział w licznych festiwalach polskich i w konkursie Eurowizji w Stambule. Od 2005 roku rozpoczęła karierę solową.   Charakterystycznej emisji  głosu  Tatiany nie sposób nie rozpoznać. Artystka  jest teraz w Londynie i przygotowuje solową płytę, która może być szansą na międzynarodowy sukces. Dodajmy, nie często spotykany sukces polskiej wokalistki.

Krzysztof Bajkowski:  Witam Ciebie z Antypodów w Bumerangu Polskim . To chyba Twój pierwszy wywiad na taką odległość? 

Tatiana Okupnik: To prawda:)
 Wszystko wskazuje na to , że robisz błyskotliwą karierę muzyczną i to na arenie międzynarodowej, ale  przecież z zawodu nie jesteś muzykiem? 
Sting też nie;) Ja ukończyłam romanistykę na Uniwersytecie Łódzkim i jezyki, którymi władam bardzo się przydają w kontakcie z publiczności podczas koncertów. Muzyk interesowłam się od dziecka. To moja pasja.

  Co to będzie za płyta, której premiera zapowiadana jest teraz na początek maja? Co w niej prezentujesz pod wzgledem muzycznym i jaki jest jej przekaz tekstowy?

Album "Spider web" to płyta popowa z twistem w strone funky, soulu, jazzu. Bogate aranżacje na smyki i sekcje dętą sprawiają, że album brzmi bardzo soczyście. To co łączy utwory to silne linie wokalne. Wielu dziennikarzy z Wielkiej Brytanii po wysłuchaniu albumu porównało go do muzyki do James'a Bond'a. Ja tylko mogę się z tego cieszyć, ponieważ Tina Turner, Gladys Knight, Shirley Bassey to jedne z moich ulubionych wokalistek. O tekstach nic nie powiem, ponieważ mam nadzieję, że rodacy mieszkajacy w Australii skuszą się na mój nowy album. A może nawet zachęcą swoich australijskich znajomych do wysłuchania paru utworów;)

 Ale wcześniej byłaś w Stanach Zjednoczonych i zrobiłaś tam  swą pierwszą solową płytę i to dzieki Michalowi Urbaniakowi. Przybliż nam, proszę troche tę historię. Jak długo tam pracowałaś? 

Michal Urbaniak to osoba, która zawsze mnie wspierała I wierzyła we mnie. Zaprosił  mnie na jeden ze swoich koncertów, który grał w Łodzi z muzykami ze Stanów. Wystąpiłam gościnnie i po koncercie perkusista Lenny White wyraził chęc współpracy ze mną. To było bardzo miłe biorąc pod uwage fakt, że wcześniej pracował  m.in. z Chaka Khan, Rachel Ferrell czy  w Return to Forever z Chick'iem Coreą. Wyjechałam do Nowego Jorku gdzie napisaliśmy mój pierwszy solowy album "On my own". Wydany był w Polsce i okrył się złotem. Spedziłam w USA ok 6 miesiecy podróżujac do Łodzi na sesje egzaminacyjne. To był bardzo intensywny czas, który wspominam z uśmiechem na twarzy. 
Wrociłam do USA w 2008 roku i nagrałam duet z Wyclef'em Jean'em. Podejrzewam, ze gdyby Michal Urbaniak nie poznał mnie 2 lata wcześniej z Lenny'm White'em do tak ważnego wydarzenia w moim artystycznym cv by nie doszło.

Za kilka dni cała Wielka Brytania uslyszy Cię w programie telewizyjnym BBC. Rzadko słyszymy o takich występach polskich artystów.  Zaprezentujesz się szerokiej , wymagającej brytyjskiej publicznosci...
To niesamowite jak informacje, które zamieszczamy na mojej stronie http://www.tatianaofficial.com/ sa przerabiane i  zaczynają żyć swoim zyciem. To nawet zabawne dowiedzieć się, że wystep w BBC przed branżą muzyczną- radiowcami, prasą, wytwórniami fonograficznymi zamienia się w występ w show telewizyjnym przed całą Wielką Brytanią;)) Pomimo tego, że mój występ 9 marca  nie będzie mial miejsca w tv tylko w radio, to jest to bardzo ważny koncert. Pojawią się na nim ludzie reprezentujacy brytyjską branżę muzyczną. Sam fakt, ze moge sie tam zaprezentować dobrze wróży, ponieważ BBC nie pozwala na showcase wszystkim.

 Wydaniu krążka towarzyszy promocyjny  teledysk. Zdaje się , że nie był tani. Była tam ogromna pajęczyna z  diamentami... Jak wyglądało samo nagranie tego teledysku? 

To był długi dzień. Zaczęłam o 7 rano a ostatni klaps padl ok północy. Ale opłacało się. Jestem zadowolona z efektu mam nadzieje, ze teledysk się podoba. Biorac pod uwage ilość wejść na strone w celu obejrzenia teledysku (23 tysiace w ciagu pierwszych 5 dni) chyba jest nieżle;) Ciekawostką jest fakt, że po ponad 20 latach założyłam pointy specjalnie na potrzeby teledysku. No ale nie moge narzekac bo sama to sobie wymyslilam;)
Z kim wspólpracujesz w wydaniu nowej płyty? Kto Ci to wszystko organizuje?
Organizacją działań zajmuję się mój manager Dave Fowler. To on poznał mnie z Tim'em Hutton'em, z którym tworzylismy album. Tim jest niezwykle utalentowanym kompozytorem i muzykiem, który gra prawie na każdym instrumencie zaczynając od puzonu a kończac na perkusji. Poza tym ma duże doświadczenie, ponieważ pracował z the Prodigy, Ian'em Brown'em czy Amy Winehouse. To on stworzył "Song for Mutya" zespołu Groove Armada. Bardzo dobrze się rozumielismy i twierdzę, że jest to moja najlepsza produkcja. Utwór "Spider web", który jest pierwszym singlem podarowal mi natomiast Denis Ingoldsby. Denis to człowiek stojacy za sukcesem  Tatu, Ndubz, Tayo Cruz. Współpracował też z Nelly Furtado i Justinem Timberlake. Cieszę się, ze teraz pomaga Tatianie;)


 Kiedy płyta ukaże się w Polsce, kiedy w Australii?

Płyta ma swoją miedzynarodową premierę 1 maja a 18 kwietnia ukazuje się singiel. Najpierw będzie  dostępna na ITunes. Fizyczne wydanie albumu w poszczególnych krajach nie zależy tylko ode mnie. Na początku nasza promocja skupia się na UK.

 Wielu młodych  ludzi mających jakiś tam talent muzyczny probuje osiągnąć odrobinę sukcesu.  Masz może dla nich  receptę na jego osiągniecie? 

Twierdzę, że najważniejsze są- wiara w swoje możliwości i wytrwałość w dążeniu do celu. Jednak poza tymi, wg mnie podstawowymi czynnikami, jest wiele dodatkowych, od których też zależy nasze powodzenie. Mam na mysli m.in. pracowitość czy też odrobina szczęcia.
 Kto z muzycznych osobistosci jest dla Ciebie wzorem, albo kto jest inspiracją dla Ciebie jako wokalistki?
Jak wspomniałam podziwiam Chake Khan, Shirley Bassey, Tine Turner, Rachel Ferrell. A z młodszego pokolenia na mojej liście znajdują się Erykah Badu, Jill Scott, Melody Gardot.

 Czy Twoja firma promocyjna organizuje w tym roku tournee po Europie, może po świecie? Są już jakieś detale koncertów?

Pojawiły się propozycje z Polski z czego się bardzo cieszę. Przygotowywane są koncerty w Wielkiej Brytanii. Najlepiej obserwować moją stronę http://www.tatianaofficial.com/
 Powiedz na zakończenie czy masz może plany przylecieć do Australii i tu wystąpic?  Australijczycy lubia taki  luz, jaki  jest w Twoim śpiewie i tekstach. No a Polonia, która bardzo rzadko słyszy artystów z Polski na  żywo, byłaby uraczona.

Marzą mi się występy w Australii także jeżeli są chętni organizatorzy koncertów zapraszam do mojego managera:)) Poza koncertami chętnie spotkałabym się z bardzo dobrym aktorem i bliską mi duszą Jackiem Komanem, który mieszka w Australii. Do tej pory zawsze on przylatywał do Europy. Może w końcu ja polecę do niego.
 Coś może chciałabyś dodać na sam koniec?
Bardzo mnie ucieszył ten wywiad. To niesamowite, ze z tak daleka do mnie dotarł. Dziekuję za zainteresownie I mam nadzieję na zobaczenie się w Australii na moich koncertach;) Pozdrawiam.

      Dziekuje za rozmowę

Rozmawiał Krzysztof Bajkowski

Wiecej o Tatianie w Bumerangu Polskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja

Promocja

Promocja