polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk oficjalnie oświadczył na forum bezpieczenstwa w Warszawie, że konflikt na Ukrainie to też nasza wojna. "Niezależnie, czy to się komuś podoba, czy nie, to jest nasza wojna" zagroził Tusk. Tymczasem Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską, od 2010 r. Wg raportu NIK w Polsce nie wybudowano żadnego nowego schronu od 15 lat. Raport z 2024 r. ujawnił, że miejsca w schronach lub ukryciach ma zaledwie 4 proc. mieszkańców Polski. * * * AUSTRALIA: Australia Palestine Advocacy Network potępia przechwycenie przez Izrael Globalnej Flotylli Sumudów. Na pokładzie znajdują się nieuzbrojeni australijscy ochotnicy, którzy ryzykują wszystko, aby dostarczyć pomoc mieszkańcom Gazy, którzy stoją w obliczu ludobójstwa i głodu. Światowa Flotylla Sumudów została uruchomiona przy braku jakiejkolwiek interwencji rządu w trwającą prawie dwa lata izraelską rzeź w Strefie Gazy. Cywilne statki z pomocą humanitarną i wolontariusze są obecnie przechwytywani i zatrzymywani podczas przewożenia niezbędnych środków humanitarnych. Dostawy te obejmują żywność i pomoc medyczną. * * * SWIAT: 7 padziernika złoto osiągnęło rekordową cenę w swej historii przekraczając $ 4000 (USD) za uncję.
POLONIA INFO:

niedziela, 26 kwietnia 2015

100 lat ANZAC: Wystawa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów

Prezez SPK, Mieczysław Swat pokazuje wystawę z okazji
100 lat Anzac Day. Fot.K.Bajkowski
W Klubie Polskim w Ashfield trwa wystawa z okazji 100 lecie lądowania wojsk australijsko - nowozelandzkich na pólwyspie Gallipoli w Turcji podczas dzialłan aliantow przeciwko Imperium Osmańskiemu. Po wystawie, ktorą zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Kombatantow w Sydney oprowadza specjalnie dla Bumeranga Polskiego Mieczysław Swat.

Dzisiaj prezentujemy nagranie  na którym prezes SPK w Sydney, Mieczysław Swat, jednocześnie weteran II wojny światowej,  pokazuje charakterystyczne elementy wystawy upamiętniającej udział Austrtalijczyków w pierwszym światowym konflikcie sprzed 100 lat oraz Polaków, ktorzy wykorzystując zawieruchę wojenną odzyskali po 123 latach niepodległość państwową. W nagraniu mamy rownież unikalną okazję poznać  członków zarządu sydnejskiego SPK i twórców wystawy. Wystawa potrwa do 12 maja w Klubie Polskim w Ashfield.
 

Polscy kombatanci serdecznie zapraszają do jej odwiedzenia a szczególnie zachęcają  najmłodszych, dla których porównanie dwóch historii narodów - rodzącej sie wówczas Australii i odradzającej się Polski będzie edukacyjnie bezcenne.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy