polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ujawnił, że zakłady Ursus zostały zniszczone celowo, aby firmy z Unii Europejskiej mogły łatwiej wejść na rynek w naszym regionie Europy. W rozmowie na antenie Radia Wnet Ardanowski stwierdził, że Ursus był „jedną z najlepszych fabryk traktorów” na kontynencie. * * * AUSTRALIA: Partia Pracy wygrala sobotnie wybory parlamentarne. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że Anthony Albanese będzie pierwszym premierem Australii, który wygrał drugą z rzędu trzyletnią kadencję w ciągu ostatnich 21 lat. Lider opozycji Peter Dutton przegrał wybory w swoim okręgu Dickson, w którym wygrywał nieprzerwanie od 24 lat. * * * SWIAT: Habemus Papam. Kardynałowie zebrani na Konklawe po śmierci papieża Franciszka wybrani nową głowę Kościoła katolickiego w drugim dniu głosowania. został nim Amerykanin z Chicago, kard. Robert Prevost, augustynian.Przybrał imię Leon XIV.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 8 grudnia 2014

10. Polish Christmas Festival - relacja filmowa (1)

Niedziela, 7 grudnia 2014 . Polish Christmas w Tumbalong Park po raz 10. Fot. K.Bajkowski
Pod znakiem słońca ale później oberwania chmury  upłynął 10. Polski Festiwal Bożonarodzeniowy na Darling Harbour w Sydney. Ponad 30  stoisk handlowych i promocyjnych oraz ponad pięciogodzinny  program artystyczny zobaczyła mimo kapryśnej pogody, rekordowa liczba mieszkańców Sydney – Polaków i Australijczyków.

 W Tumbalong Park jak co roku przed Bożym Narodzeniem spotykają się tlumy  Polaków z wszysykich zakątków Sydney i okolic. Jak co roku  tradycyjny hejnal  mariacki, tradycyjne tańce folklorystyczne i oczywiście tradycyjne polskie kolejki po bigos, kiełbaski i pierogi.  Tłumnie pod sceną gdzie od  godz. 11 występowali  polonijni artyści z Sydney oraz goście z Polski.  Las parasoli pokrył murawę parku  - w pierwszej częsci w ochronie przed upalnymi promieniami słonecznymi , później przed  strugami deszczu.  Wszędzie gwarno, pełno smiechu , muzyki i niekończacych się rozmów dawno niewidzianych znajomych.   
W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą relację filmową  w realizacji  Andrzeja Siedleckiego, pokazującą atmosferę kolejnego, już dziesiątego polskiego  festynu w centrum Sydney.
(Andrzej Siedlecki You Tube):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy