polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

środa, 6 marca 2024

Rozpoczyna się jubileuszowa edycja Konkursu "Być Polakiem"

Joanna Fabisiak - organizatorka Konkursu
'Być Polakiem" wraz z laureatami 
ubieglorocznej edycji. Fot. PAI
Rozpoczyna się  XV edycja konkursu „Być Polakiem” 2024. W ubiegłym roku uczeń australijskiej szkoły podstawowej i jednocze¶nie uczeń Polskiej Szkoły w Randwick (Sydney) został jednym z laureatów XIV edycji Konkursu „Być Polakiem”. (Jest na zdjeciu promocyjnym tegorocznej edycji z oganizatorką p. Joanna Fabisiak). 

Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla głębszego uświadamiania i umacniania  tożsamości narodowej oraz rozwoju postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży, mieszkającej poza granicami Polski.

Organizatorzy piszą: 

Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, Studenci, rozpoczynamy XV, jubileuszową edycję konkursu „Być Polakiem” i chcemy, jak co roku, zaprosić do udziału w niej przedszkolaków, uczniów, ale również studentów. Szczególny jest temat przewidziany dla grup literackich i filmowej, bo będziecie odkrywcami mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii a nawet sensacyjnym charakterze. To nie jest proste zadanie, ale Jubileusz ma swoje prawa. Prosimy więc rodziców i nauczycieli, by gotowi byli wspierać i motywować młodzież podczas przygotowywania pracy konkursowej.

 Novum tegorocznej edycji jest też skład jury, wzbogacony o uczestników konkursu z poprzednich lat. Nie może być inaczej, bo spotkali się w listopadzie 2023 r. w Warszawie na konferencji Polonia 2.0, dla nich zorganizowanej i postanowili stworzyć Fun Club konkursu „Być Polakiem”, wspierający działania konkursowe. Cóż tu można dodać, młodzi Polacy podbijają świat.

A oto tematy XV, jubileuszowej edycji:

MODUŁ A – dla dzieci i młodzieży

Grupa I, wiek 6 – 9 lat - prace plastyczne

„Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym”.

Grup II, III, IV, wiek 10 – 22 lata – prace literackie

Grupa V, wiek 10 – 22 lata – prace filmowe (w dwóch „podgrupach”: 9-15 lat i 16-22 lata)

„Wyszukaj i opisz, lub nagraj film o mniej znanym wydarzeniu; historycznym, kulturalnym, naukowy, wartym upowszechnienia, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia ”.

Podpowiadamy kilka tematów, ale z pewnością sami znajdziecie wiele innych, jeszcze ciekawszych:

 Uczta u Wierzynka, wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i

książąt Europy.

 Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.

 Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r. Demokracja to nasza specjalność.

 Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r., wzór dla całej Europy.

 „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r..

 Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim ale też żonie Helenie i jej lalkach

1918 r.

 Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo w 1932 r. i w 1938 r.

 Odkryli wąwóz Colca w 1981 r. i zostali bohaterami narodowymi Peru.

Jak widzicie możliwości są ogromne. Szukajcie ciekawych tematów i oryginalnie je przedstawcie.

Jury czekamy z zapartym tchem na wasze prace.

MODUŁ B – dla nauczycieli

„Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych”.

17.03.2024 r. – OSTATECZNY TERMIN PRZESYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH

Kalendarium konkursu i regulamin oraz  więcej informacji technicznych znajdziecie na oficjalnej stronie  organizatora Konkursu - Fundacji Świat na Tak":  Być Polakiem (bycpolakiem.pl).

Bumerang Polski - jak co roku -  jest jednym z patronów medialnych Konkursu. 






Do zobaczenia na Gali XV edycji Konkursu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy