polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

wtorek, 4 stycznia 2022

Deklaracja pięciu mocarstw: Ryzyko wojny nuklearnej zredukowane

Fot. public domain
 Z inicjatywy Kremla przywódcy Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji wydali w poniedziałek oświadczenie w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń. 

Na stronach internetowych Kremla i Białego Domu opublikowano wspólne oświadczenie przywódców pięciu państw posiadających broń jądrową w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń.

Oświadczamy, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i nigdy nie wolno doprowadzić do jej wybuchu. Ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, potwierdzamy również, że broń jądrowa - tak długo, jak będzie istnieć - musi służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie - czytamy w tekście opublikowanym na stronie Kremla.

W dokumencie podkreślono skupienie się na nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. - Uważamy, że należy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni - zaznaczono.

- Każdy z nas zamierza utrzymać i dalej wzmacniać nasze krajowe środki zapobiegające nieautoryzowanemu lub niezamierzonemu użyciu broni jądrowej - napisano.

- Rosja oczekuje, że zatwierdzenie przez przywódców mocarstw atomowych oświadczenia o zapobieganiu wojnie nuklearnej przyczyni się do zmniejszenia napięć – podkreśliło rosyjskiego MSZ.
„Oczekujemy, że w obecnych trudnych warunkach bezpieczeństwa międzynarodowego, zatwierdzenie takiego oświadczenia politycznego przez przywódców mocarstw nuklearnych pomoże zmniejszyć napięcia międzynarodowe i ograniczyć wyścig zbrojeń, przyczyni się do budowy zaufania i stworzy podstawy dla przyszłej ofensywnej i defensywnej kontroli zbrojeń w ich wzajemnym powiązaniu, a także środków redukcji ryzyka” - napisał resort w Telegramie.

Rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa skomentowala wczoraj opublikowanie oświadczenia pięciu mocarstw:

 Z zadowoleniem przyjmujemy wspólne oświadczenie pięciu mocarstw jądrowych w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń, opublikowane 3 stycznia 2022 r. Federacja Rosyjska jest głęboko przekonana, że ​​w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców i nigdy nie należy jej rozpętać. Konsekwentnie promujemy ideę potwierdzania tej zasady przez wszystkie państwa nuklearnej „piątki” (obejmuje Rosję, a także Chiny, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję).

Dokument ten powstał z naszej inicjatywy i przy najaktywniejszym udziale przedstawicieli Rosji. Jego ogłoszenie miało nastąpić w związku z rozpoczęciem X Konferencji Przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Miała zostać otwarta w Nowym Jorku 4 stycznia, ale została przełożona ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie i samowystarczalność niniejszego Wspólnego Oświadczenia, mocarstwa jądrowe postanowiły nie odkładać jego publikacji.


Reuters zwraca uwagę, że oświadczenie pojawia się w momencie, gdy stosunki pomiędzy Waszyngtonem a Moskwą są najgorsze od czasów zakończenia zimnej wojny, oraz gdy relacje amerykańsko-chińskie są na niskim poziomie w związku z „szeregiem nieporozumień”.

Reuters wspólne oświadczenie "atomowej piątki" nazywa rzadkim i historycznym. Jednocześnie agencja podkreśla, że krajem, któremu najbardziej zależało na tej deklaracji, była Rosja.

Obecnie oficjalnie bądź nieoficjalnie broń jądrową mają: Indie, Pakistan, Izrael, Korea Północna oraz stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny i Francja. Tych dziewięć państw posiada w sumie około 15 tys. głowic atomowych. W październiku Departament Stanu USA ujawnił liczbę amerykańskich głowic nuklearnych, która we wrześniu 2020 roku wynosiła 3750. Amerykańscy uczeni uważają, że 100 głowic w zupełności wystarczy, żeby odstraszyć potencjalnego przeciwnika. I proponują, żeby ich liczbę na całym świecie zredukować do najwyżej 900.

na podst. Sputnik Polska, mid.ru, Reuters, Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy