polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 5 października 2020

Covid-19 w Polsce: Czy Polakom grozi kolejny lockdown?

Pomnik Kościuszki na głównym placu Tomaszowa Mazowieckiego
 z twarzą zasłoniętą maseczką w ramach akcji edukacyjnej
 władz miasta.. Fot. Wikimedia commons (domena publiczna)

 Od końca września liczba stwierdzonych w ciągu doby osób zarażonych koronawirusem bije rekord za rekordem. Od soboty, 3.10 w związku z epidemią w 51 powiatach obowiązują dodatkowe obostrzenia, coraz częściej mówi się też o powtórnym zamknięciu gospodarki. Minister Jacek Sanin ujawnił, jakie plany ma w tej kwestii rząd.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w rozmowie z „Super Expressem” uspokoił, że na ten moment władze nie mają w planach wprowadzenia ponownego lockdownu. Według niego tym razem rząd obrał inną taktykę – działa punktowo.

Rząd zmienił taktykę

„Nie mamy planów zamykania gospodarki. Bogatsi o doświadczenia, stosujemy inną taktykę. Działamy bardziej punktowo” – wyjaśnił Sasin.

Minister podkreślił, że pomimo lawinowego wzrostu zachorowań, które nie jest żadnym zaskoczeniem, nie ma w planach zamykania całej gospodarki. Dodał, że obostrzenia są wprowadzane stopniowo konkretnie tam, gdzie wymaga tego sytuacja. Jednocześnie przypomniał, że nadal trzeba stosować się do zasad bezpieczeństwa i reguł sanitarnych.

Pytany o wpływ obostrzeń na gospodarkę Sasin stwierdził, że dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji rządu udało się uniknąć negatywnych skutków wpływu pandemii na gospodarkę. Wspomniał m. in., że udało się zapobiec masowemu bezrobociu i bankructwom, zaznaczając jednocześnie, że oczywiście odnotowano spadek gospodarczy, ale na tle innych krajów polska gospodarka radzi sobie „całkiem nieźle”, a PKB spadło o 8,2 proc.. Dla porównania minister zwrócił uwagę, że np. we Francji czy Wielkiej Brytanii mówi się o spadku PKB rzędu 20 proc.

Według niego przed rządem teraz stoi poważne zadanie, żeby jak najsprawniej przywrócić wzrost gospodarczy, którego motorem będą niewątpliwie Spółki Skarbu Państwa.

Z taką samą deklaracją wystąpił dziś w RMF24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Pytany o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu powiedział, że rząd zmienił w tej kwestii strategię i działa regionalnie. Obostrzenia dotyczą konkretnych powiatów, cały czas trwają konsultacje w tej sprawie. Jak powiedział, niemożliwym jest powstrzymanie wirusa, dlatego władze robią wszystko, co można w miejscach, gdzie jest najwięcej zakażeń. Zaznaczył, że rząd ma sytuacje pod kontrolą i jest gotowy na jej rozwój.

51 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

W sobotę zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia w 51 powiatach w Polsce: 17 z nich trafiło do strefy czerwonej, a 34 do żółtej. Co to oznacza?

  • Strefa czerwona nie pozwala m.in. na organizację imprez masowych tj. kongresy i targu, wesołe miasteczka i parki rozrywki, ogranicza liczbę osób na siłowniach do 1 na 10 metrów kw., w salach kinowych może być do 25 proc. publiczności, w kościołach nie więcej niż 50 proc. wiernych w budynku (jeśli uroczystości odbywają się na zewnątrz to może w nich wziąć udział do 150 osób), uroczystości rodzinne (wesela, chrzciny, itp.) zakładają liczbę do 50 gości, nie licząc obsługi. Cały czas jest aktualny nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.
  • Strefa żółta zobowiązuje do zachowania limitu jednej osoby na 4 metry kw. w przypadku organizowania imprez masowych (targi, konferencje, wystawy), limit w siłowniach zakłada 1 osobę na 7 metrów kw., w kinie do 25 proc. publiczności, na imprezach rodzinnych nie więcej niż 100 osób (bez obsługi)

W sobotę padł nowy niechlubny rekord. Już wrzesień był wyjątkowo rekordowy pod względem liczby zakażeń. Jednak październik bije rekord za rekordem: 1 października stwierdzono 1967 zarażeń, 2 października 2292, a dziś 3 października potwierdzono aż 2367 nowych przypadków, co jest największym dobowym przyrostem od początku epidemii. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto już 98 140 zarażeń Covid-19, 2 604 osoby zmarły. 

Sputnik Polska

* * * 


Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan epidemii. Do 3 października 2020 odnotowano 98 140 przypadków zakażenia; z czego zmarły 2604 osoby, a wyzdrowiało 72 209 osób (na świecie odpowiednio 34 854 233, 1 033 630, 25 906 129).

Historia pandemii Covid-19 w Polsce: Wikipedia 

PANDEMIA KORONAWIRUSA COVID-19 w ŚWIECIE: WoRldometer Update


                                                    * * * 

Komentarz immunologa dr pawla Grześkowskiego (super express):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy