polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

wtorek, 5 listopada 2019

Spotkania z wileńskim poetą Henrykiem Mażulem

Henryk Mażul na spotkaniu w Goleniowie.
Fot. L.Wątróbski
W październiku br. gościliśmy Szczecinie (16-go, w Książnicy Pomorskiej) i Goleniowie (17-go, w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Bibliotece Miejskiej i Powiatowej) Henryka Mażula z Wilna – znanego  poetę, dziennikarza, publicystę, redaktora naczelnego „Magazynu Wileńskiego”.            

Ten człowiek-orkiestra urodził się we wsi Budy w rejonie szyrwinckim na Wileńszczyźnie (1953). Uczył się w mejszagolskiej szkole średniej, a po jej ukończeniu studiował i zdobył dyplom polonisty na Wileńskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym.


Poeta wileński Henryk Mażul
 Jako poeta debiutował jeszcze w czasie studiów, w roku 1972, na łamach „Czerwonego Sztandaru”. Swoje utwory publikował też w kilku antologiach poetyckich m.in. w roku 1985 w tomiku zbiorowym „Sponad Wilii cichych fal” oraz tomikach „Doszukać się orła”, „Iliady” i „22 wiersze”. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku aktywnie uczestniczył w odrodzeniu polskości na Litwie. I tak np. w maju 1988 był współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie (SSKPL), które w kwietniu 1989 zostało przekształcone w Związek Polaków na Litwie, a następnie, w roku 1990, został założycielem i pierwszym prezesem Klubu Sportowego Polaków na Litwie „Polonia”. Był wtedy organizatorem wielu zlotów turystycznych. Ostatni taki zlot - jubileuszowy XXX Zlot Polaków na Litwie, miał miejsce na przełomie czerwca i lipca br. we  wsi Gawejki, gmina Podbrzezie w rejonie wileńskim. Pierwszy natomiast w czerwcu 1989 roku  koło Sużan.                                                                                                                                                  
Był wreszcie jednym z animatorów współczesnego polskiego środowiska literackiego. Zebrał i wydał w tomie „Kontrasty i analogie” – spuściznę literacką tragicznie zmarłego poety  wileńskiego Sławomira  Worotyńskiego                                                                                                         

Goleniów. Spotkanie w szkole podstawowej nr 4

Pracę zawodową zaczął jako dziennikarz „Czerwonego Sztandaru”  (przekształconego później w „Kurier Wileński”). Publikował także jako poeta i eseista w „Naszej Gazecie”, w której okresowo był redaktorem, „Magazynie Wileńskim” i „Znad Wilii”. Przez wiele lat związany był z „Tygodnikiem Wileńszczyzna”. Obecnie, od kilku lat, redaguje „Magazyn Wileński”.                                 

W tym roku (2019) został laureatem dziennikarskiego konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu XIII edycji konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych za artykuł „Niewiadomskich czyny wiadome”.

Nagrodzony artykuł red. Henryka Mażula pt. „Niewiadomskich czyny wiadome” pokazuje drogę do sukcesu braci bliźniaków z polskiej rodziny z Wilna. Uczą się i studiują w Polsce, jednak wracają na Litwę, by tu służyć swoimi umiejętnościami i talentem. Budują innowacyjne przedsiębiorstwo zajmujące się instalacją urządzeń geotermicznych. Znajdują czas na działalność społeczną. Jednoczą rodaków zajętych biznesem – dzielą się doświadczeniem i nawzajem wspierają, rozwijają biznesowe kontakty z Macierzą. Ich recepta na sukces to łączenie pracy z pasją. 



Książnica Pomorska. Członkinie Stowarzyszenia „ŚWITEŹ” z czarnym wileńskim chlebem przywiezionym do Szczecina przez  H. Mażula
           
Red. Henryk Mażul przyjechał na Pomorze Zachodnie wraz z małżonką Walentyną na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Spotkania z nim prowadziła Krystyna Korkuć, prezes „Świtezi”, Wilnianka z urodzenia – i  Szczecinianka od  roku   1990.                                               
 Wileński poeta opowiadał o swoich działaniach związanych z walką o „Słowo polskie” na Litwie. Jego utwory czytał mistrzowsko Stanisław Heropolitański.. Były też liczne pytania z sali, a po nich kawa, ciastka i czarny chleb wileński przywieziony do Szczecina przez Gościa „Świtezi”.

 tekst i zdjęcia Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy