polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 28 listopada 2019

Prof. Mirosław Matyja Kawalerem Orderu Św. Stanisława BM

Prof. Mirosław Matyja otrzymuje Krzyż Komandorski 
z Gwiazdą Św. Stanisława. Fot. Mat. prasowe
W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu odbyła się 23 listopada br. 171 Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, na której uhonorowano naszego stałego felietonisty - Profesora Mirosława Matyję Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława. Gratulujemy!


To wielkie wydarzenie miało miejsce dokładnie w Złotej Kaplicy, w której znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Po zakończeniu mszy, odprawianej przez Księdza Prałata Jana Stanisławskiego Kapelana Orderu, przystąpiono do uroczystej Inwestytury Orderu, którym uhonorowano Profesora Mirosława Matyję.

Nasz stały korespondent i felietonista, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, prof.Mirosław Matyja został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława BM za zasługi na polu nauki.

Otrzymanie Krzyża jest  równoznaczne z przyznaniem członkostwa Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława w Polsce.

  
Prof. Matyja zany jest naszym czytelnikom z licznych felietonów o demokracji bezpośredniej. Jest również  współautorem  niedawno wydanej książki pt. "Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec systemu", której patronem medialnym jest  Bumerang Polski.
  
Passowanie na Kawalera Stowarzyszenia Orderu
Sw. Stanisława BM
Przypomnijmy, ze Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Pierwsze insygnia Orderu król wręczył 35 Kawalerom po uroczystej mszy w kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 8 maja 1765 roku.
  
 Stanisław August przyznawał order przez trzydzieści lat. W tym czasie uhonorował Orderem Świętego Stanisława blisko tysiąc ośmiuset Polaków i cudzoziemców.

Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej, z perspektywą otrzymania wyższego odznaczenia.

Podczas obrad Sejmu Grodzieńskiego 1793 roku Stanisław August Poniatowski podpisał akt zatytułowany „Ordery Nasze Królewskie Orła Białego i Świętego Stanisława”, w myśl którego zobowiązał się do zaprzestania nadawania orderów. Po internowaniu Króla w Grodnie, po upadku Powstania Kościuszkowskiego w styczniu 1795 r. a następnie w Pałacu Marmurowym w Petersburgu, wbrew postanowieniom Sejmu jednak  nadal nadawał ordery. Tą drogą zdetronizowany król pragnął podziękować tym swoim stronnikom, których nie wyróżnił wcześniej.

Niemal dwa wieki później, w 1979 r.  idea Orderu Świętego Stanisława została reaktywowana, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił Order w Złotej Kaplicy w poznańskiej Bazylice. Obecnie Order uznawany jest jako jedno z największych odznaczeń wolnego Państwa Polskiego.


Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Złotej Kaplicy
katedry poznanskiej wraz z udekorowanym prof. Mirosławem Matyją.


Procedura nominacji jest taka, że członek  Konfraterni  Dam i Kawalerów Orderu Sw. Stanislawa w Polsce występuje z propozycją kandydatury do odznaczenia. Następnie sprawa jest rozpatrywana w specjalnej komisji (dawniej robil to król). Brany jest pod uwagę tzw. dorobek, działalność na rzecz Polski, nieskazitelność, itp. Komisja podejmuje ostateczną decyzje o przyjeciu i ewentualnym odznaczeniu.
  
Obecnie wyróżnianych jest kilka klas Orderu św. Stanisława BM:

Krzyż Wielki Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika,  Krzyż Komandorski z Gwiazdą (ten otrzymał  prof. Matyja), Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski. Przyznawany jest też dodatkowo Krzyż za zaslugi dla Stowarzyszenia Dam i Kawalewrów Orderu Świetego Stanisława Biskupa i Męczennika. 
kb/BumerangMedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy