polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 8 listopada 2019

Czy warto wracać do Polski na emeryturę? Ekspert wyjaśnia

Michał Brandt podczas prelekcji o emeryturze w Polsce.
Fot. K.Bajkowski
Wielu Polaków zamieszkałych w Australii,  zwłaszcza tych z fali lat 80-tych zastanawia się jak i gdzie spędzić swoją jesień życia: zostać w Australii czy wrócić do starej ojczyzny. Jednym z ważniejszych aspektów takich decyzji są świadczenia emerytalne wypłacane w Australii i w Polsce. Jakie są konsekwencje w tym zakresie po podjęciu decyzji powrotu na stałe do Polski? Mówił o tym wyjaśniając pewne mało znane niuanse prawno - podatkowe Michał Brandt - st. planista finansowy w  sydnejskiej firmie APT Wealth Partners, 2 listopada  podczas prezentacji w Domu Orła Białego w Cabramatcie. 


Była to już druga prezentacja finansowo-prawnicza dla społeczności polonijnej zorganizowana przez Polską Szkolę Sobotnią w Macarthur. Pierwszą z udziałem również prawnika Rafala Rogusza  przedstawialiśmy w Bumerangu  TU.

Michal Brandt mówił podczas prelekcji m.in. o   przepisach Centrelink dotyczących  umowy o zbezpieczniu społecznym  między Polską a Australią obowiązującej od 1 października 2010 roku i jakie są plusy i minusy  ewentualnego powrotu do Polski. Z ciekawszych punktów poruszanych podczas prelekcji było to, że Centrelink ściśle współpracuje z polskim ZUS-em  a pieniądze zarówno z emerytury polskiej jak i australijskiej wpływają na jedno konto do wyboru w Polsce lub w Australii w zależności gdzie chcemy mieszkać.  Po przeniesieniu się na stałe od Polski, gdzie koszty zycia są znacznie niższe niż w Australii,  mając australijskie świadczenia Centrelink - Age Pension musimy jednak pamiętać o wciąż obowiązującym opodatkowaniu emerytur w Polsce. Z czasem maksymalnie do 5 lat tracimy uprawnienia Medicare choć oczywiście rejestrując się w pierwszym dniu po przyjeździe do Polski nabywamy prawo o korzystania z polskich usług medycznych ZUS. 

Michal Brandt zwrócil uwagę, że do wysokości australijskiej emerytury nie wpływa dodatkowy dochód z pracy emeryta do $300 na 2 tygodnie,  co w przeliczeniu na polskie realia daje to wg aktualnego przelicznika walutowego  ok. 1700 zł miesięcznie dodatkowego dochodu bez utraty części  Age Pension, która wypłacana miesięcznie wynosi: dla osoby w związku małżeńskim lub partnerskim - $1407 (3940 zl) miesięcznie a dla osoby samotnej - $1866 (5225 zł).

Pełną emeryturę z Centrelink otrzymują jednak tylko osoby powracające do Polski po "przemieszkaniu" jako Permanent Resident w Australii - wg aktualnych przepisów - minimum 35 lat. Jeszcze 10 lat temu okres ten wynosił tylko 25 lat.  Czas pracy nie jest uwzględniany.

Michał Brandt podczas prelekcji podał też wzór wg którego można obliczyć wysokość wypłacanej emerytury przy niższym stażu pobytu w Australii jeśli zamieszka się na stałe w Polsce.   Mówił również o tym na co należy zwrócić uwagę jeśli chodzi o oszczędności emerytalne w systemie „superannuation” jeżeli myślimy o przeniesieniu się na emeryturę do Polski.

Nasza obszerna  relacja z prezentacji wraz z ważnymi planszami przedstawianymi przez prelegenta.
Nagranie: BumerangMedia. Realizacja: Krzysztof Bajkowski



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy