polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

sobota, 1 czerwca 2019

Święto Wolności i Solidarności. Wielka feta w Gdańsku

Plakat Święta Wolnosci i Solidarności w 30 rocznicę historycznych
wyborów 4 czerwca 1989 r.
Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Wydarzenia związane z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydarzeniami roku 1989 odbywać się będą od 1 do 11 czerwca w Gdańsku
 
Przez pierwsze 11 dni czerwca w Gdańsku odbędzie  się ponad 130 wydarzeń zaplanowanych z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku. Świętować będzie nie tylko  cały Gdańsk i Pomorze ale wszyscy Polacy, którym bliska była i jest nadal idea wolności. Do Gdańska przybędzie  wielu gości i bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat.

Już dziś, 1 czerwca rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami 30. rocznicy symbolicznego upadku komunizmu, jakim było absolutne zwycięstwo kandydatów Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach.

Świętowanie zaplanowane jest  w wielu miejscach w Gdańsku. Imprezy, wystawy, dyskusje odbywać się będą w 13 przestrzeniach, m.in. w Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Muzeum Narodowym, na Placu Zebrań Ludowych, na placu Kobzdeja i w Mlecznym Piotrze, zlokalizowanym na terenie dawnej stoczni.

Organizatorzy wydarzeń piszą: Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych. Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami.

 A 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!
 
 
W ramach obchodów wśród niezliczonych imprez, koncertów, wystaw,  paneli dyskusyjnych  zorganizowana została  STREFA SPOŁECZNA, w której gospodarzami będą organizacje społeczne i grupy nieformalne. Celem strefy jest pokazanie, jak dzięki ich aktywności zmienia się Polska oraz wielkiej otwartej debaty o Polsce i życiu społecznym, organizowanej przez prawdziwych społeczników.

Swój udział w wydarzeniu potwierdziło około 200 organizacji z całej Polski. W jednym miejscu będzie można spotkać się i porozmawiać w nieformalnej atmosferze o Polsce, życiu, społeczeństwie, zaangażowaniu społecznym, Europie, świecie z takimi ludźmi jak m.in. ksiądz Adam Boniecki, Leszek Balcerowicz, Agnieszka Holland, Szymon Hołownia, O. Jacek Prusak, Tomasz Sekielski, Karolina Wigura, Kuba Wojewódzki, czy Lech Wałęsa. 
 
Od 1 do 4 czerwca pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się ponad 500 wydarzeń (warsztatów, prelekcji, debat, zajęć włączających, wystaw) zorganizowanych przez te organizacje i ruchy społeczne w 13 halach tematycznych.
 
 
Okazale będzie prezentowała się część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności. 5 scen, 12 koncertów i ponad 150 muzyków. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”.

Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

 
Oficjalna strona obchodów:  2019Gdańsk
 
Święto Wolności i Solidarności: Transmisja LIVE
 
Program transmisji LIVE ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy